Tuková bulka jménem lipom – podle čeho ho poznáte a jak ho odstranit?

Při sprchování, oblékání nebo jiné činnosti na těle najdete malou bulku a přirozeně vás to vyděsí. O co jde? Spousta lidí začne ihned přemýšlet o nádoru a v hlavě se roztáčí kolotoč černých myšlenek. Nejjistější je navštívit lékaře, který udělá všechna potřebná vyšetření. Nemusíte mít však strach, ne vždy to musí být ten nejhorší scénář. Často jde o takzvaný lipom. Co to je? Jaké jsou příčiny vzniku a jak jej odstranit?

Zdroj foto: Timonina / Shutterstock.com

Co je to lipom?

Slovíčkem lipom se označuje nezhoubný nádor, často známý jako tuková bulka. Ta bývá neškodná a vzniká z vrstvy podkožní tukové tkáně. Když se objevuje kdekoliv na těle, mnohdy vám vystraší, že jde o zhoubný nádor nebo jiné onemocnění. Říká se mu také tukový nádor a bývá zpravidla nebolestivý a měkký výběžek nebo bulka na těle. Při dotyku se může pohybovat a neexistuje typické místo, kde se objevuje, může to být takřka kdekoliv, dokonce i poblíž vnitřních orgánů.

Proč lipom vzniká?

Příčina není úplně jasná a nelze tedy s určitostí říct, proč vznikají. Samozřejmě na vznik lipomů má vliv genetická predispozice. Často tukové bulky vznikají také v důsledku tupého poranění či úrazu. Sama o sobě není nijak nebezpečná. Když se však v těle zanítí nebo se rychle zvětšuje a na dotek bolí, je lepší vyhledat lékaře a přistoupit k jejímu odstranění. Objeví-li se tukové bulky u vnitřních orgánů, projevují se různými způsoby.

Zdroj foto: Cristian Storto / Shutterstock.com

Je nutná návštěva lékaře?

V každém případě ano. Jakoukoliv nesrovnalost na těle a v tomto případě bulku by měl vidět lékař, ideálně praktický nebo kožní. Lékař provede vyšetření, případě i biopsii nebo mikroskopické vyšetření a zjistí se, zda se jedná o lipom.

Jak se lipomy léčí?

Pokud tukové bulky nerostou a nebolí, pak nepředstavují takřka žádné riziko a většinou není nutné je odstraňovat. Často je však lidé chtějí odstranit z estetických důvodů. Když však lipom vadí při pohybu, utlačuje okolní nervy nebo se zanítí, je potřeba jej odstranit. To probíhá chirurgicky a povětšinou jde o odstranění ambulantní.

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.