Co je histaminová intolerance – Jaké jsou příčiny a jídelníček

Co je histaminová intolerance, která umí potrápit mnoho lidí, i když nemají její trvalou formu? Podívejte se, jak histaminovou intoleranci objevit a jak jí zamezit.

Histaminová intolerance
Zdroj foto: Adao / Shutterstock.com

Co je histamin?

Histamin je organická chemická látka (biogenní amin), která je jednak součástí mnoha potravin, avšak v malé formě. Také ji produkují některé naše vlastní buňky a střevní mikroorganismy. Účinky této látky jsou velmi důležité pro funkci imunitního a nervového systému. Tato látka je také velmi důležitá při boji s infekcí při zánětech. Potraviny s vysokým obsahem histaminu můžou být například v kvašené zelenině, při pití vína nebo piva, či v tolik oblíbené sóje. Podrobnější seznam potravin naleznete níže.

Co je histaminová intolerance?

Množství histaminu je běžně regulováno enzymy, které jeho nadměrné množství rozkládají, především enzym DAO (diamin oxidáza) a HNMT (histamin-N-methyltransferáza). Histaminová intolerance je stav, kdy se začnou objevovat zdravotní problémy, jakmile jeden z těchto enzymů nefunguje správně. Ve většině případů dochází k situaci, že enzymy nestihnou rozkládat rychle hromadící se množství histaminu v organismu.

Alergie vs. intolerancie – Rozdíl

Lidé si často pletou alergii a intoleranci na různé druhy potravin.

Alergie

Potravinová alergie je způsobena bojem imunitního systému na určitý alergen, tato forma je u dospělých lidí vzácná, avšak ne nemožná. Potravinovou alergii lze poměrně jednoduše objevit díky testům u lékaře.

Intolerance

Potravinová intolerance však nemá žádnou spojitost s imunitním systémem. Člověk s intolerancí může mít podobné příznaky, jako je tomu u alergie. Avšak projevit se mohou až při konzumaci většího množství potraviny, která tuto intoleranci způsobuje. Proto o ní dospělý jedinec celý svůj dosavadní život často vůbec neví a projeví se až postupem času.

Příčiny vzniku histaminové intolerance

Histaminová intolerance vzniká ve chvíli, kdy vaše tělo pozře velké množství potravin, u kterých je dominantní složkou právě histamin vlivem přezrání. Pokud si vaše tělo nedokáže poradit s odbouráním velkého množství biogenních aminů, pak začne projevovat příznaky podobné alergii.

Trpím histaminovou intolerancí zrovna já?

Pokud jste si přečetli příznaky histaminové intolerance, pak se možná ptáte, zda i vy netrpíte tímto onemocněním. Často si totiž lidé myslí, že se právě oni řadí mezi konzumenty s touto intolerancí. V České republice touto nemocí trpí asi 3 % populace, a tak není nemožné, abyste mezi ně patřili i vy.

Příznaky histaminové intolerance

Je obtížné kvantifikovat hladinu histaminu v potravinách, protože se může značně lišit i ve stejných typech potravin. Dobrým pravidlem však je, že potraviny, které jsou fermentované, zrající nebo příliš zpracované, pravděpodobně obsahují více histaminu než potraviny čerstvé.

Tolerance histaminu se také může velmi lišit od člověka k člověku. Pokud se váš lékař domnívá, že některé potraviny vašeho jídelníčku mohou vyvolávat příznaky alergie, může vám doporučit eliminační dietu. Jejím principem je vyloučení vysoce histaminových potravin z jídelníčku. Jejich následným a postupným přidáním zpět získáte představu o tom, jaké potraviny vaše tělo snese, a které potraviny ne.

Mezi nejčastější příznaky této intolerance patří:

  • bolesti hlavy,
  • otoky, nadměrné svědění a pnutí kůže,
  • nepsavost,
  • hypertenze (zvýšený krevní tlak),
  • závratě,
  • kýchání, ucpaný nos a potíže s dýcháním,
  • nepravidelná menstruace a silné bolesti břicha,
  • únava.

Test na histaminovou intoleranci

Určit tuto intoleranci není tak snadné, jako například u jednoduchých testů na alergii. Lékaři vám nejspíš doporučí vyzkoušet jeden ze snadných testů, který vám tuto možnost potvrdí, nebo vyvrátí.

Nejlepším způsobem je konzumace banánu. Kupte si jeden nezralý jeden úplně zralý banán.

  1. Pokud konzumujete lehce nezralý banán, komplikace při histaminové intoleranci nepřijdou.
  2. Jestliže si dáte přezrálý banán, pak můžete v případě intolerance pozorovat některé z výše uvedených příznaků.

Jak léčit intoleranci?

Pokud jste na sobě díky testu vypozorovali histaminovou intoleranci, je nutné nasadit speciální dietu, se kterou se vyhnete všem histaminům i potravinám, které tuto látku uvolňují.

Jedná se o různé výživové doplňky, které v sobě obsahují chybějící enzymy. Ty mají za úkol rozkládat histamin v těle. Při silných projevech histaminové alergie vám může lékař předepsat i antihistaminika, která potlačují alergické reakce. Alternativní léčbou histaminové intolerance může být užívání některých vitamínů:

  • vitamín C – antioxidant s protizánětlivými účinky, který snižuje tvorbu histaminz v našem těle a urychluje jeho rozkládání,
  • vitamín B6 – zvyšuje činnost enzymu DAO ve střevech.

Potraviny, které můžete konzumovat

  • bezlepkové obiloviny, například hnědá rýže, pohanka, quinoa,
  • čerstvé maso, ryby,
  • brambory, batáty
  • kořenová zelenina, například. petržel, mrkev,
  • čerstvé ovoce (ne přezrálé) jako jablka, meloun, hrušky, hrozny,
  • čerstvá zelenina, například. cuketa, fenykl, kedluben, chřest, pórek,
  • čerstvé mléčné výrobky a produkty (máslo, smetana, mléko, morazella).
Histaminová intolerance
Zdroj foto: Lemau Studio / Shutterstock.com

Zakázané potraviny při histaminové intoleranci

  • mořské plody a korýši,
  • kvasnice, droždí,
  • čokoláda,
  • některé druhy hub,
  • fermentované potraviny,
  • alkohol (víno, sekt, pivo),
  • zrající sýr,
  • kysané zelí, rajčata, lilek, avokádo, špenát,
  • balené maso, uzeniny a konzervované potraviny,
  • citrusové plody,
  • luštěniny a ořechy.

Fermentované potraviny

Hladina histaminu ve fermentovaných potravinách může kolísat v závislosti na technikách přípravy a délce zrání. Zejména kysané zelí obsahuje ve srovnání s jinými běžnými potravinami vysokou koncentraci histaminu. U těch, kteří jsou citliví na histamin, může konzumace kysaného zelí zvýšit příznaky alergie. Připravte si chutnou fermentovanou zeleninu.

Alkohol

Alkohol patří mezi přední suroviny, které by měl člověk s histaminovou intolerancí rychle vysadit. Siřičitany a obiloviny, z nichž je alkohol vyráběn, jsou předními alergeny. Jedním z hlavních příznaků nepříznivých reakcí na alkohol jsou migrény.

Balené maso

Alergici by rozhodně měli dát přednost před čerstvým masem než před baleným, uzeným nebo jinak konzervovanými a zpracovanými produkty. Hladina histaminu v mase se může totiž měnit v závislosti na způsobu vaření. U většiny masa vaření hladinu histaminu snižuje a grilování ji naopak zvyšuje.

Zrající sýr

Stáří sýra a teplota, při které je skladován, mohou také ovlivnit hladinu histaminu. Obsah histaminu nalezený v sýrech skladovaných kupříkladu při 22 stupních Celsia je mnohem vyšší než obsah histaminu v sýrech skladovaných při 4 stupních Celsia.

Luštěniny a ořechy

Luštěniny jako fazole, cizrna anebo dokonce ořechy jako arašídy, jsou hlavními alergickými spouštěči u pacientů s astmatem a u pacientů s otokem sliznic, které lemují vnitřní stranu nosu.

Citrusové plody

Ačkoli citrusové plody, jako jsou citrony, limetky a pomeranče, ve skutečnosti nemají vysoký obsah histaminu, mohou vyvolat uvolňování histaminu ve vašem těle. Mnoho zdravotníků proto doporučuje omezit citrusové plody a šťávy jako součást nízkohistaminové diety.

S histaminovou intolerancí se dá ve zdraví a pohodě žít, pokud se naučíte vyvarovat některým z uvedených potravin. Nejdůležitější je však postupem času zjistit, které potraviny vám škodí a vyvolávají negativní reakci.

Jestliže máte podezření, že se u vás histaminová intolerance projevuje, neváhejte a obraťte se s problémem na vašeho lékaře. Čím dříve problém začnete řešit, tím lépe.

Zdroj: webmd.com, facty.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.