Pryskyřník rozzáří každou zahradu. Jak jej úspěšně pěstovat?

Pryskyřník možná znáte, u nás rostou žluté pryskyřníky prudké běžně volně v lesích, pryskyřníky plnokvěté asijské se hojně pěstují v zahradách, protože mohou kvést v různých barvách. Svým vzhledem připomínají tak trošku pivoňky – a v posledních letech jsou u nás skutečně oblíbené.

Zdroj foto: yukimco / Shutterstock.com

Hodí se pro pěstování v truhlících i na zahradě v záhonu, a navíc jsou vhodné pro tvorbu kytic, takže parádu udělají i doma ve váze. Jak si je můžete vypěstovat i vy?

Všechny barvy až na jedinou

Pryskyřníky svým vzhledem nápadně připomínají oblíbené pivoňky, mohou však mít různé barvy, kvetou ve všech odstínech. Jedinou barvou, kterou ale nevykvetou, je modrá. Výhodou těchto květin je, že rychle po zasazení rostou a vykvétají. Kvést pak mohou i déle než šest týdnů, takže během celého léta máte zajištěno, že vaše zahrada bude překrásně a barevné rozkvetlá.

Kdy vysadit pryskyřníky

V jihozápadní Asii, odkud pryskyřníky pocházejí, se pěstují už tři století. Jsou zde hodně oblíbené, a protože jde o opravdu nádherné okrasné rostliny, rozšířily se rychle do všech koutů světa. Dnes se pěstují hojně i u nás. Pokud byste si chtěli vysadit i vy své pryskyřníky, nejvhodnější dobou je březen nebo duben. Pryskyřníky mají rády písčitou a vzdušnou zeminu, nedorůstají moc do výšky, takže jsou vhodné pro záhony i truhlíky.

Radost tedy udělají i na balkóně nebo na okenním parapetu. Pokud máte k dispozici kompost, určitě ho k zemině, do které pryskyřníky budete sadit, přidejte. V případě, že se rozhodnete pryskyřníky pěstovat doma v květináčích, nezapomínejte, že tyhle květinky si potrpí na dostatek sluníčka.

Zdroj foto: EllenSmile / Shutterstock.com

Jak o pryskyřník pečovat?

Pryskyřníky je možné umístit do polostínu, ale i na sluníčko. Když však rostou na sluníčku, je nutné je neustále zalévat, aby půda nebyla vyschlá. Nikdy je však nezaléváme během parných dnů pod dohledem přímého sluníčka. Když bude mít rostlina pravidelnou zálivku, bude bohatě kvést.

I když pryskyřníky sázíme začátkem jara, prvních květů už se můžeme dočkat v květnu, popřípadě ihned začátkem léta. Jakmile květ odkvete, je nutné jej i se stvolem odstřihnout. Pokud tak učiníte, můžete se těšit na tvorbu dalšího květu, a to poměrně rychle.

Po posledním odkvětu a seschnutí a zežloutnutí listů, máte dvě možnosti. Buď se rozhodnete další rok pryskyřníky zasadit znovu z nových semínek, nebo se pokusíte hlízy uchovat pro další sezónu. Hlízy stačí ze země vytáhnout a dobře uschovat na tmavém a suchém místě. Na jaře je nutné hlízy před výsadbou namočit na několik hodit do vlažné vody, pak teprve mohou jít zpět do země.

Řezané pryskyřníky

Pryskyřníky jsou vhodné k řezu, pokud si je budete chtít dát do vázy. Dbejte ale na to, abyste je řezali v době, kdy jsou květy ještě zavřené nebo polozavřené, v této době je rostlina pevnější, a hlavně vám potom doma budou pryskyřníky kvést mnohem déle. Na tohle si dávejte pozor, i když si budete pryskyřníky kupovat v květinářství. Rozkvetlé květy značí, že se z nich doma dlouho těšit nebudete.

Pryskyřníkům ve váze pravidelně měňte vodu, pokud tak učiníte, budete se moci z jejich krásy doma těšit až několik dlouhých týdnů. I proto, že dlouho vydrží a jsou odolné, se pryskyřníky stále častěji vážou v kytice, a dokonce jsou i oblíbenými svatebními květinami.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Pozor na domácí mazlíčky!

Pryskyřníků existuje zhruba 500 druhů. Většina pryskyřníků je ale mírně jedovatých, na což je nutné si dát pozor, hlavně pokud máte domácí zvířátka nebo malé děti. I menší množství čerstvé natě rostliny dokáže zvíře otrávit. Jak už to tak ale bývá, jedovatost rostlina ztrácí až poté, co se usuší. Jedovaté jsou i pryskyřníky prudké, které u nás rostou běžně volně v přírodě.

Pryskyřníky si zamilujete pro jejich krásu!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.