V dřívějších dobách zdobily snad každou městskou i vesnickou zahradu. Řeč je o trvalkách, které se pěstují hlavně pro jejich výrazné květy v rozličných barvách. To jsou floxy.
Později se na nějakou dobu z našich zahrad vytratily, aby se s větší slávou opět v plné své kráse vrátily na výsluní, kam patří. Jak pěstovat floxy?
Více o floxy
Floxy (lat. Phlox) mohou být letničky i trvalky, bývají opadavé, nebo stálezelené s květy.
Velkou výhodou floxů je hlavně to, že na péči nejsou příliš náročné jako jiné trvalky, takže jejich pěstování zvládne i začínající zahrádkář, který nemá dostatek zkušeností. Vykazují i odolnost proti škůdcům i chorobám. Dokonce nevyžadují ani speciální půdu, a aby dobře nakvétaly, stačí je jen pravidelně hnojit.
Floxy neboli plamenka obsahují na 100 vyšlechtěných druhů rostlin.
Jejich domovinou je Severní Amerika. Jako okrasné květiny se však pěstují po celém světě. K nám se dostaly asi před třemi sty lety, a to nejprve do Anglie, kde je zahradníci úspěšně šlechtili, a pak také do Německa a Ruska, jejichž zahradníci se také zasloužili o vznik mnoha nových druhů.
Ty mají mnoho různých barev:
- červenou,
- růžovou,
- purpurovou,
- modrou,
- krémovou,
- bílou.
Najdete mezi nimi druhy, jež dosahují výšky až jeden metr, ale také nízké několikacentimetrové rostliny.
Oblíbené druhy Floxy
- Floxy plazivé (lat. Phlox subulata), neboli plamenka šidlovitá
- plamenka latnatá (lat. Phlox paniculata)
- Floxy poléhavé (kobercové), neboli plamenka Drummondova (lat. Phlox drummondii)
- půdokryvné,
- vzpřímené.
Existují i další různé druhy květenství i velikostí květů. A protože kvetou hlavně v červenci a srpnu, přezdívá se jim proto prázdninové trvalky.
Pěstování floxy
Tyto rostlinky mají rády podhorské, spíše chladnější oblasti, kde je vyšší vzdušná vlhkost a vlhčí půda. Nikoliv však příliš mokrá, v takové by se jim moc nedařilo.
Mohou prospívat i na plném slunci, ale lépe jim bude v polostínu, kde netrpí nedostatkem vody.
Když si budete chtít floxy nasadit ve své zahradě, vybírejte zdravé sazenice v prodejnách zahradnictví. Měli byste jim připravit záhon s výživnou půdou, kterou dobře prokypříte alespoň do hloubky 30 cm a doplníte dobře vyzrálým zahradním kompostem, co promícháte s rašelinou.
Měli byste je sadit na podzim nebo na jaře s mezerami mezi jednotlivými vysokými rostlinami okolo čtyřiceti až padesáti centimetrů a těmi nízkými okolo patnácti až třiceti centimetrů.
Zmínili jsme se, že floxy jsou trvalky, jež na záhonku vydrží růst až šest let.
Je však nutné je pravidelně zbavovat plevele a zalévat, a to nejlépe ráno. Vyschlá půda floxům nesvědčí. Zalévat byste měli jednotlivé rostliny u jejich báze, nikoliv shora. Je třeba se vyhnout přemokření jejich listů. Tím oddálíte napadení rostlin padlím nebo jinými plísněmi a houbovými chorobami.
Je možné je kombinovat s dalšími okrasnými rostlinami. Krásně se budou vyjímat výrazně barevné floxy se zahradními bílými kopretinami nebo světlou čechravou. Naproti tomu ty s bílými květy lze vysadit společně se třapatkami.
Pěstování plamenky na balkoně nebo terase
Přemýšlíte, čím si vyzdobit balkon či terasu? Určitě to bude chtít bohatě kvetoucí letničku nebo trvalku, která vám bude přes léto dělat radost. Floxy se jeví jako ideální okrasné rostliny i do tohoto prostředí.
Je třeba jim však dopřát prostorný květináč, co by měl odpovídat velikosti rostliny.
Musí mít drenáž, a jako substrát byste měli použít výživnou zahradní zeminu. Pokud je váš balkon otočený na jih s přímými slunečními paprsky, je nutné floxy v horkých dnech zalévat i dvakrát za den – ráno a večer, aby bez újmy přečkaly sluneční úpal.
Pozor byste určitě měli dávat na přemokření kořenů floxy. Kdyby kořeny byly stále v mokru, hrozí, že se rostlinám zpomalí růst, a dokonce by mohly i uhnít. Zvláště si na to dávejte pozor po dešti.
Pokud u floxů uvidíte kaluže vody, které nevsakují do půdy, jedná se o nepropustnou zeminu – a ta je nejvhodnější.
Zima pro rostlinky v květináči není dobrá. Lepší je i s nádobou zapustit do půdy, přikrýt listím a jehličnatými větvemi a chránit je před mrazem.
Choroby floxy
Padlí
Bohužel, co zahradníci na své zahradě neradi vidí, je především padlí na okrasných rostlinách. Trpí na ně i floxy. V takovém případě je nutné použít některý z přípravků na bázi fungicidu.
Háďatko
Velmi nepříjemné je i háďátko. Většinou floxům napadá listy, které jsou pak zkroucené a výhony jsou deformované. Nejsou pak vůbec vzhledné, nekvetou, mají sklon k lámání a zpomaluje se jim růst.
Jestliže je jaro hodně suché, nahrává to k přemnožení tohoto škůdce.
Obrana proti němu je složitá, protože chemické přípravky obvykle nezlikvidují vše. Z tohoto důvodu je lepší variantou se s napadenými rostlinami raději rozloučit a vyhodit je. Háďátko je nezmar a v půdě vydrží i pár let. Možná byste mohli zkusit v sousedství floxů nasadit afrikány neboli aksamitníky, ty totiž háďátka odpuzují.
Jak na pěstování floxy v skalce?
O balkonech a květináčích jsme již hovořili. Plamenka neboli floxy ale budou zdobit také vaši skalku, můžete je vysadit do zídky nebo jimi lemovat okraj záhonů. Skalkové floxy dokážou vytvářet pestré koberce květů. Lze je však vysadit také u plotu, zvláště ty vyšší druhy, kde budou barevnou okrasou zahrady.
Není třeba se bát dát rostlinu i do stínu, je však třeba je ošetřit proti padlí, co by jim zde mohlo více hrozit, nebo si vybrat druh, který je proti plísním odolný.
Hnojení floxů
Jakmile floxy zasadíte, tak po čtrnácti dnech byste je měli přihnojit.
Nejlepší je použít vyvážené hnojivo s obsahem fosfátu, dusíku i draslíku.
Jakmile začnou rostliny kvést, je třeba hnojení zopakovat. Pokud je pěstujete jako trvalky, pak jim na jaře vždy dopřejte kvalitní kompost.
Mulčování floxů
Někteří zahradníci svým vysazeným floxům dopřávají také mulč, jenž udržuje půdu chladnou, vlhkou a omezuje růst plevele. Mulčovat byste měli začít v době, kdy se oteplí, a mulč každým rokem obnovovat. Přitom na podzim je lepší mulč odstranit.
Prořezávaní plamenky
Vysoké rostliny můžete prořezávat tak, že na každé rostlině necháte maximálně sedm lodyh. Udělat byste to měli ve chvíli, kdy floxy dosáhnou výšky asi 15 centimetrů.
Když je prořežete, přivedete jim mezi stonky vzdušný kyslík. Ten podporuje růst květů a omezuje napadení některou z chorob, jež dovedou pěkně potrápit.
Dalším stonkům pak stačí zaštípnout vrcholky. Potřebujete totiž hlavně to, aby se rozkvetly a nedávaly veškerou svou sílu do růstu do výšky. I půdokryvné floxy můžete zastřihnout ve výšce 10 centimetrů.
Tvorbu květů podpoříte u floxů také tím, že budete odstraňovat květenství, jež již odkvetla. Přeplnění záhonu a zlepšení růstu rostlin dosáhnete také rozdělením trsů, a to jednou za tři až pět let. Je to sice pracnější, ale výsledek stojí za to. Vykopete floxu ze záhonu, dobře prohlédnete kořenový systém. Trsy, na nichž rostou stonky a poupata, rozdělíte, a dřevnatou část odstraníte. Část původní rostliny vrátíte zpátky do jamky a zbytek rostliny si přesadíte na nové stanoviště.
Jak množit floxy?
Kromě rozdělování trsů je možné floxy množit také řízkováním.
- Je to celkem jednoduché, stačí odříznout asi deset centimetrů stonku, na němž nejsou květy.
- Lístky odstraníte až do výšky 5 centimetrů a řízek dáte do vody. Na slunném místě by měl pustit kořínky.
- Potom můžete rostlinu zasadit do výživné půdy obohacené zralým kompostem.
Víte, že semínka, co najdete v uschlém květenství, nemusí být plodná? Kdyby se vám ale náhodou podařilo ze semínka floxů vypěstovat, může se stát, že její barva bude odlišná od původní rostliny. Tyto semenáčky často kvetou světle růžově.
Ozdobte si svou zahradu touto rostlinkou, která může mít mnoho barev.
Další oblíbené trvalky