Verbena (sporýš lékařský) – O rostlině, druhy a jak na pěstování

Verbena je okrasná rostlina, kterou můžete pěstovat i u vás doma. Existuje několik druhů a má pozitivní léčivé účinky na lidské tělo. Jak pěstovat verbenu doma?

Rostlina verbena

Verbena (lat. Verbena), neboli sporýš lékařský pochází z oblasti sahající od Středozemního moře až po Himaláje. Najdete ho však i v Africe, Asii i Americe, takže je rostlinou kosmopolitní. Sporýš dorůstá do výšky 15 až 40 centimetrů a vytváří souvislý koberec s květenstvím. Rostlina verbena má ráda slunce a kvete v mnoha barevných variantách po celé léto – obvykle od konce května do září.

Nejčastější barvy verbeny jsou:

  • bílá,
  • růžová,
  • červená,
  • lososová,
  • purpurová,
  • fialová.
Verbena
Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Na trhu je k dostání mnoho jejích druhů, od převislých a pnoucích se, až po keříčkové. Své uplatnění najde verbena nejen v květináčích, ale také na záhonech. Hrantíky (květináče) patří k oblíbeným dekoracím, které zpříjemňují prostor balkonů, teras i obyčejných parapetů oken. Lze v nich úspěšně pěstovat nejen muškáty, ale také další ozdobnou rostlinu, tou je právě trvalka verbena.

Druhy verbeny

Verbena officinalis

Sporýš lékařský (lat. verbena officinalis) dorůstá výšky 30 až 70 centimetrů.

Verbena bonariensis

Nazývá se také sporýš argentinský (lat. Verbena bonariensis). Podle názvu bychom ji našli jako trvalku hlavně v Argentině, kde roste na slunných místech. Její fialový květ láká motýly z celého okolí. Chcete-li mít na své zahradě rostlinu, co si budete moci usušit do vazby, pak verbena argentinská se svou výškou 120 cm je přímo ideální.

Verbena citronová

Verbena citronová (lat. Aloysia citrodora) má intenzivnější citronovou vůni než samotný citron. Do Evropy se dostala už v 17. století z Jižní Ameriky, kde je její domovinou Argentina, Chile, Peru nebo Uruguay. Její krásně vonící listy je možné použít do salátů, dresinků i různých zeleninových jídel.

Verbena hybrida

Nazývaná také sporýš zahradní (lat. Verbena hybridavznikla vícenásobným křížením několika přírodních druhů verbeny. Ve volné přírodě ji nenajdete, v našich končinách se však jedná o často pěstovanou letničku.

Verbena rigida

Nazývaná také sporýš tuhý (lat. Verbena rigida), vám poroste i v běžné zahradní půdě. Daří se jí dokonce i na suchém stanovišti. Její květ vám bude dělat radost od června do října. Přitom dokáže přečkat i mírnější zimu, takže se pěstuje jako trvalka.

Sporýš šípovitý

Sporýš šípovitý (lat. Verbena hastata) může vyrůst až do výšky jednoho a půl metru. Domovinu má v Severní Americe. Její jemně růžové květy zdobí zahradu od července do září. Dařit se jí bude na slunném místě v půdě, která je velmi dobře propustná. Sporýš šípovitý je mrazuvzdorný, ale je třeba mu dopřát dobrou ochranu před vlhkostí.

sporýš
Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Účinky verbeny

Sporýš lékařský byl v lidovém léčitelství oblíbený pro své údajné afrodiziakální účinky. Působí při bolesti v krku, nachlazení, usnadňuje vykašlávání. Urychluje regeneraci organismu, zvyšuje odolnost vůči stresu.

Dokáže pomoci při tenzních bolestech hlavy, zmírňuje úzkosti, strach, podráždění nebo pocit slabosti. Z jeho čerstvých výhonků lze připravit chutný salát, jako sušený se používá na přípravu bylinného čaje. Sporýš lékařský z české krajiny postupně mizí, takže není divu, že byl zařazen mezi ohrožené druhy rostlin.

Čaj z verbeny

Čaj z verbeny pomáhá lepšímu trávení a spánku. Tlumí nadýmání, žaludeční křeče a dokáže ulevit i při nachlazení, bušení srdce nebo astmatu. Pokud trpíte chronickou rýmou, zkuste si nosní dutiny a nos vyplachovat odvarem z verbeny citronové. Čerstvé listy pomáhají léčit špatně se hojící rány nebo bércové vředy.

Pěstování verbeny

V našich podmínkách dávají zahrádkáři přednost pěstování verbeny ve formě letničky. Měli byste ji vysazovat přibližně v polovině května – vyhovuje její slunné stanoviště.

Polévání

V době růstu vyžaduje verbena hodně vody. Zalévejte ji ráno nebo večer, a když panují horké dny, dopřejte jí zálivku každý den. Substrát by neměl nikdy vyschnout.

Tip: Klidně ji můžete mít i v samozavlažovacích nádobách, vodu však nezapomínejte pravidelně doplňovat.

Hnojení verbeny

Kvůli bohatství květů byste měli verbenu pravidelně jednou týdně přihnojovat například hnojivem na květ či jiným tekutým nebo kristalickým hnojivem pro balkonové květiny.

Můžete s tím začít klidně už čtrnáct dní po jejich výsadbě. Úplně nejlepší je však hnojivo ve formě granulí přidat hned do substrátu, do něhož budete jednotlivé rostliny verbeny sadit, a pak pokračovat každotýdenním hnojením zálivkou.

Pokud budete chtít podpořit další kvetení, lze odstraňovat již odkvetlé soubory. Nebo je také můžete nechat na rostlině a bohaté olistění je překryje. Záleží na vás, co vám bude více vyhovovat. Druhá varianta je méně pracná.

Zazimování verbeny

Jestliže budete mít hodně trpělivosti a štěstí, lze verbenu i nechat přezimovat. Rostlinu je třeba zkrátit o polovinu a zimu by měla přečkat na světlém místě s teplotou okolo 10 °C, přičemž půdu je nutno udržovat jen mírně vlhkou.

Než začne jaro, verbenu seřízněte na výšku 5 centimetrů a teplotu ji zvyšte o pět stupňů Celsia. Když ji začnete pravidelně zalévat a hnojit, měla by obrazit. Než ji budete dávat v polovině května do truhlíků, už by měla být poměrně hodně rozkošatělá.

Množení verbeny

Pro množení verbeny můžete použít 15-centrimetrové řízky, jimž ponecháte asi pět až šest lístků, zbytek odstraníte. Velmi dobře koření ve vodě a pak i s kořínky ji zapíchejte do směsi perlitu, rašeliny a písku.

Ze semene se pěstuje verbena vyséváním brzy zjara v únoru nebo naopak na konci léta. Přitom je nutné dodržet speciální postup.

  1. Semena namočíte a vložíte na několik dní do lednice, aby mohla naklíčit, protože ke zdárnému klíčení potřebují chlad, nikoliv světlo.
  2. Pak je vysejete na sušší a propustný substrát. Malé rostlinky jsou celkem choulostivé.

Důležité je nenechat malé semenáčky uhnít nebo přeschnout, přičemž by měly mít ke svému zdárnému růstu teplotu aspoň 20 stupňů Celsia. Po přepíchání je po třech týdnech můžete začít hnojit, aby bohatě nakvétaly. Jestliže by jim výhony zdřevěněly, už by pak nekvetly.

sporýš lékařský
Zdroj foto: on_france / Shutterstock.com

Škůdci a choroby verbeny

Padlí dokáže potrápit nejednoho zahradníka a zlikvidovat mu jeho chloubu. Často napadá i verbenu, které pak hnědnou a zasychají listy a stonky se vyholují. Pokud se chcete tomuto vyhnout, není vůbec na škodu preventivně rostliny ošetřit hned po výsadbě. Vhodný je přípravek Prevecur 607SL, jež verbena dost dobře snáší, nebo Americké padlí Stop. Obě varianty by měly pomoci v boji s padlím.

Tato rostlinka vám tedy zajistí nejenom okrasu zahrad, ale také pomůže při různých problémech.

Zdroj: gardenersworld.com, gardenillustrated.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.