Prvosenka jarní aneb petrklíč: Jaké jsou její zdravotní výhody?

Krásně žlutá a příjemně vonící prvosenka jarní patří mezi první symboly jara. Stará pověra říká, že vyrostla na místě, kde svatý Petr odložil klíč, a proto ji mnozí znají pod její přezdívkou petrklíč. Věděli jste však také, že tato rostlina má silné léčivé účinky a má v léčitelství mnohostranné využití?

Zdroj foto: Dajra / Shutterstock.com

Prvosenka jarní je plná zdraví prospěšných látek

Prvosenka jarní je krásná rostlinka s jemnými květy, která v sobě ukrývá silici, glykosidy, éterický olej, sacharidy a mnoho dalších prospěšných látek, jako jsou draslík či vápník. Je také bohatým zdrojem vitamínu C a betakarotenu. Díky tomu skvěle posiluje imunitní systém a má antioxidační účinky. Její nejzajímavější složkou je však saponín, který má blahodárný účinek na dýchací cesty. Ulehčuje vykašlávání a pomáhá tělu v boji se zápalem plic.

Zdroj foto: LFRabanedo / Shutterstock.com

Hlavní výhody prvosenky jarní

Krom toho, že prvosenka jarní pomáhá při bronchitidě a jiným potížím s dýcháním, má pozitivní účinky i na další lidské neduhy:

  • Lidé ji používají na zmenšení příznaků astmatu.
  • Používá se i při černém kašli, chřipce nebo prochladnutí.
  • Využijete ji i při potížích se spánkem.
  • Zklidňuje epilepsii a různé druhy neuróz.
  • Nečistí jen dýchací cesty, ale také krev.

Jak používat prvosenku jarní

Nejčastěji se setkáte s prvosenkou jarní ve formě bylinného odvaru. Přidává se také do mnoha sypkých čajových směsí. Můžete si ji na louce nasbírat i sami. Nejčastěji se používají čerstvé květy, ale klidně můžete využít rovnou celou rostlinku. Své uplatnění našla i v jarních salátech. Prvosenku jarní nemusíte však užívat pouze vnitřně. Květy této rostliny se používají i do bylinných koupelí, které nejlépe pomáhají, pokud si je děláte alespoň jednou týdně – a nejdéle po dobu 20 minut.

Z prvosenky jarní se dá vyrobit i víno, které pomáhá v boji proti srdečním chorobám, nebo tinktura. Do té se přidávají i kořeny petrklíče.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.