Platba mobilem je pohodlná. Znáte výhody i nevýhody této metody?

Potom, co se svět naučil používat platební karty, je tu nový způsob platby: aplikací v telefonu. V loňském roce, kdy se zvýšila nutnost bezkontaktní platby, zažila platba mobilem opravdový boom. Proč? Protože je mnohem pohodlnější přiložit k terminálu mobil, než hledat v peněžence vhodnou platební kartu.

Zdroj foto: Nattakorn_Maneerat / Shutterstock.com
Zdroj foto: Nattakorn_Maneerat / Shutterstock.com

Zatímco u karty hrozí, že ji někde vytrousíte nebo ji někam položíte a zapomenete na ni, mobilní telefon máme už v podstatě pořád v ruce nebo někde velmi blízko ní. Stačí jen, nahrát si do něj své platební karty (i věrnostní karty různých obchodů) a můžete si klidně zapomenout peněženku doma.

Jak bezpečná je platba mobilem

Platba mobilem funguje na principu bezdrátové technologie NFC (Near Field Communication). Ta umožňuje rychlou a zabezpečenou výměnu dat na vzdálenost do 4 cm, tak, že se při dotyku nebo přiblížení dvou zařízení s NRC technologií automaticky spustí komunikace mezi nimi.

Při platbě mobilem se nejčastěji setkáváme s aplikací Google pay nebo Apple pay, které fungují i offline, takže nemusíte být při placení připojení k internetu. Tyto aplikace si musíte nejprve do mobilu stáhnout a nahrát tam jednu svou platební kartu. Potom už můžete svůj mobil používat i jako peněženku.

Nevýhody platby mobilem

Všechno má své pro a proti a není tomu jinak ani u platebních aplikací v mobilu. Co snižuje komfort užívání plateb mobilním telefonem?

Jako nevýhodu je jistě možné považovat fakt, že do aplikace můžete nahrát jen jednu platební kartu. Těm, kdo mají pouze tu jednu, to ale pochopitelně tolik nevadí .Co může vadit každému uživateli platební NRC technologie je skutečnost, že spolu se stažením aplikace a registrací v systému předáváte své osobní údaje a nemáte kontrolu nad tím, co se s nimi potom děje. 

Jako nespornou nevýhodu je nutné zmínit i to, že platba NRC technologií, tedy mobilem nebo chytrými hodinkami je pro obchodníky dražší, než jsou platby kartami. To se dříve nebo později zákonitě projeví na maloobchodních cenách.  

Zdroj: spotrebitele.dtest.cz

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací