Ostropestřec mariánský: Účinky, užívání, pěstování
Ostropestřec mariánský je vhodný, když si chcete detoxikovat organismus, je to léčivá bylina. Blahodárné účinky ostropestřce působí hlavně jako ochrana před jaterními nemocemi.
Původní domovinou ostropestřce mariánského (lat. Silybum marianum) je teplá oblast Středomoří. V našich končinách, což zahrnuje střední Evropu, je pouze zdomácnělý.
Vzhled ostropestřce
Jeho vzhled je impozantní, protože se jedná o 60 až 150 cm vysoký bodlák s purpurově červenými až fialovými květy. Někdo ho považuje za otravný plevel, jiní si ho na své zahrádce považují a pěstují. Když se této bylině, milující teplo, dostane vhodných podmínek, není její pěstování příliš náročné.
Účinky ostropestřce mariánského
Hlavní obsahovou látkou je sylimarin, složený ze silic a flavonoidových sloučenin, jako je silybin, silydianin a silycristin. Kromě nich v semenech ostropestřce mariánského najdeme některé aminokyseliny, cukry a oleje s vyšším podílem nenasycených mastných kyselin. Všechny tyto účinné látky působí na jaterní parenchym, příznivě ovlivňují tvorbu žluči a její distribuci. Proto se bylina používá pro léčbu onemocnění jater i žlučníku. Její účinky byly známé již ve starověku a těšíme se z nich i v moderní době:
- Ostropestřec chrání játra při dlouhodobém užívání léků.
- Detoxikuje tělo od škodlivin. Používá se proto i při otravách houbami, předávkování drogami, jedy nebo alkoholem.
- Ostropestřec může mírně zvyšovat krevní tlak, je tedy vhodným prostředkem pro osoby, které trpí nízkým tlakem. Chrání cévy a žíly, léčí hemoroidy.
- Zrychluje a zlepšuje trávení díky obsahu vlákniny.
- Reguluje zvýšený cholesterol či hladinu cukru v krvi.
- Pomáhá při plicních i gynekologických potížích, při astmatu, alergiích.
Jak užívat ostropestřec mariánský?
Pokud si budete ostropestřec mariánský pěstovat sami, pak nejúčinnější a nejjednodušší formou užití léčiva je semena pomlít. Protože mleté plody rychle žluknou, je vhodné si připravit vždy tolik prášku, kolik spotřebujete. Zbytek by měl být skladován ve vzduchotěsné nádobě s víkem v suchu a chladu (použít lze třeba obaly od šumivých vitamínů). Pokud byste toto nedodrželi, bude účinek semen spíše kontraproduktivní a játrům mohou ublížit. Mletá semena lze využívat v kuchyni různým způsobem – posypat jimi zeleninové saláty, přidat do polévky, do smoothie, do jogurtu.
Čaj z ostropestřce
Oblíbenou formou konzumace této byliny je čaj z roztlučených plodů, čímž se umožní vyluhování účinných látek. Zde se nabízí otázka, jak rozdrtit ostropestřec. Ideální je vzít si na pomoc hmoždíř. V lidovém léčitelství se používají na čaj i listy z ostropestřce, jež se trhají v květnu a v červnu a pak se suší. K oslazení nápoje využijte med, který je vhodnější než rafinovaný cukr. Čaj je ale možné pít i bez ochucení.
Olej z ostropestřce mariánského
V lékárnách a v prodejnách se zdravou výživou lze koupit olej z ostropestřce mariánského, který má jemnou olejovou vůni a nažloutlou barvu. Bývá bez příměsí jiných druhů olejů. Léčivé účinky má tento olej pouze v případě, že je nefiltrovaný, takže může mít i lehký zákal a obsahovat jemné zbytky semen. Na detoxikace jater se používají dvě polévkové lžíce nefiltrovaného oleje denně. Lze jej sníst s jídlem i bez něho. Doporučuje dodržet měsíční kúru a pak si dát čtrnáct dní pauzu.
Víte, že olej z ostropestřce mariánského lze použít i na vlasy? Proniká totiž do hloubky pokožky a vyživuje kořínky vlasů, které jsou potom vláčné a jemné. Většinou se olej nanese na vlasovou pokrývku, dobře se promasíruje, pak je třeba vlasy zabalit do fólie a jako další vrstvu dát ručník. Necháte působit asi dvacet minut. Následně vlasy opláchnete šamponem.
Je vhodný ostropestřec pro zvířata?
Někdo se může ptát, jestli lze ostropestřec mariánský dávat také zvířatům. Odpověď zní, ano. Existuje ostropestřec pro psy. Jedná se o za studena lisovaný olej, který pomáhá detoxikovat psí organismus. Je také zdrojem esenciálních mastných kyselin, jež zlepšují metabolismus. Ostropestřec pro koně se používá jako doplňkový prostředek při krmení zvířat, který zlepšuje jejich stravu nejen po chuťové stránce. I u koní má tato bylina skvělé výsledky při posilování látkové přeměny.
Kdy ostropestřec mariánský raději neužívat?
- I ostropestřec má nežádoucí účinky. Před jeho používání je třeba se poradit s praktickým lékařem o jeho vhodnosti pro konkrétní osobu. Mohl by totiž zasahovat do současné léčby léčivy.
- V průběhu užívání se může objevit průjem, nevolnost, nadýmání, plynatost a podrážděný žaludek. Vyhnout jeho užívání by se měly těhotné a kojící ženy vzhledem k tomu, že není dostatek informací o bezpečnosti užívání této léčivky.
- Při pylové alergii na chryzantému, měsíček, ambrózii či sedmikrásku se jeví užívat ostropestřec mariánský jako nevhodné. Může způsobit vyrážku i závažnou alergickou reakci.
- Konzumovat by ho neměly ani ženy, jež jsou léčeny na myomy nebo endometriózu, rakovinu prsu, dělohy či vaječníků, protože tato bylina má také estrogenní účinky.
- Existují i interakce ostropestřce mariánského s léky – s antihistaminiky či s léčivy na srážení krve, na snížení cholesterolu, na plodnost, potenci, proti rakovině, antivirotiky a dalšími.
Jak pěstovat ostropestřec mariánský
Už jsem si řekli, že tento bodlák pochází z teplého Středomoří. Már rád teplo a dostatek tepla. Jeho stanoviště by mělo být chráněno před větrem i přílišným suchem. Ideální půda je s neutrální reakcí a bohatá na vápník. Před výsevem je možné zeminu obohatit o fosforečná a draselná hnojiva. Na jaře se osivo ostropestřce mariánského pro rychlejší klíčení namočí do teplé vody, osuší a následně vyseje do řádků hlubokých asi 3 centimetry, jež jsou od sebe vzdáleny přibližně půl metru. Je to důležité dodržet, protože bodlák je poměrně velkou bylinou, tak aby měly jednotlivé rostliny dostatek místa pro svůj růst. Po vyklíčení se rostliny jednotí do sponu 40 × 20 centimetrů.
Jak sbírat ostropestřec mariánský
Bylina kvete v červenci a srpnu. Plodem jsou nažky s bílým chmýrem, které se sbírají od srpna do září. Těsně před zralostí se celé hlavice s nažkami uřežou a uloží na suché místo, které je dobře větrané. Zde dozrávají. Domácí příprava plodů, jež se v léčitelství využívají, je poměrně náročná, ale stojí za to. Po vyzrání plodů je třeba šištice vymlátit a plody zbavit chmýru. Nyní jsou připraveny k použití, když se zpracovávají buď mletím, nebo se konzumují celá. Nejvíce účinných látek je totiž zejména v obalu semen.
Zdroj: sciencedirect.com
Další rostliny s léčivými účinky