Třezalka: Léčivá rostlina, která vám udělá parádu v bylinkové i okrasné zahradě

Když se řekne třezalka, mnozí si možná vybaví její léčivé účinky. Ti, co se orientují v rostlinách, možná by ji na louce mezi ostatními květinami poznali, a to díky jejím žlutým květům, kterými září do dálky.

Nejsou pravda moc veliké, ale výrazné ano. V současné době nachází místo i v okrasných nebo bylinkových zahradách. Jak na její pěstování?

V bylinkovém záhoně vynikne

Byla by škoda, kdyby vám na zahradě chyběla třezalka. Klidně se můžete pustit do pěstování tradiční třezalky tečkované, která rozšíří váš bylinkový záhon o jednu z nejvýznamnějších léčivek. Ovšem existují i varianty dřevité, které mohou vytvořit na zahradě příjemné zákoutí, v něm bude místo pro relaxaci. Ale i třezalku tečkovanou lze vysadit do záhonů a vytvářet tak skupiny rostlin.

Zdroj foto: christo mitkov christov / Shutterstock.com

Téměř zázračná třezalka tečkovaná

Roste hojně na rumištích, mezích, na krajích lesa, loukách, na nichž není nouze o sluneční paprsky, které má opravdu ráda. Lidově se jí říká bylina sv. Jana, čarovník, krevniček. Jak je patrné, už v dávné minulosti třezalce lidé přisuzovali kouzelnou moc. Tu si ostatně uchovala i v současnosti, a to díky svým léčivým účinkům. Využívá se při:

  • léčbě depresí a úzkostí,
  • některých forem atopického ekzému,
  • pomáhá při menstruačních poruchách a v klimakteriu,
  • funguje i jako podpůrný prostředek při onemocnění žlučníku a jater nebo močových cest. 

Vypěstovat si ji na své zahradě můžete i ze semen, jež se volně prodávají v zahradnictví. Třezalka tečkovaná je mrazuvzdorná a odolná a v bylinkové zahrádce bude dělat ozdobu po řadu let, když jí dopřejete to, co potřebuje. Dobře bude vypadat zejména do venkovsky laděné zahrady, může růst i ve skupinové výsadbě na okrajích záhonků.

Zdroj foto: Bystrov / Shutterstock.com

Víte, jak třezalku tečkovanou bezpečně poznáte?

Na okraji květů, jejichž barva je zlatožlutá, jsou proti světlu dobře viditelné jemné černé tečky. Když je květ poškozený, vytéká z něho krvavě červená šťáva hořké chuti, která může zbarvit pokožku do fialova.

Semena třezalky tečkované vysazujeme na podzim přímo na záhon do hloubky asi půl centimetru. Když ji vysejete na jaře, rostliny pak pomaleji rostou a jsou i méně odolné. Místo na zahradě vybíráme chráněné, mělo by být na slunci, ale třezalka nepohrdne ani mírným polostínem. Zemina je nejvhodnější hlinitopísčitá, vápenitá a dobře propustná. Zamokřená půda pro ni vhodná není. V ní třezalka chřadne, protože má ráda sucho a teplo.

Kdy je vhodné nať sklízet?

Třezalka kvete v období červen až srpen, a právě v tuto dobu můžeme sbírat její nať a sušit. Seřízneme vždy jen nedřevnatou horní část rostliny s květy. Ty jsou totiž na celé bylině nejdůležitější, protože obsahují nejvíce léčivých látek.

Z natí můžeme vytvořit svazky a ty zavěšené sušit na suchém a vzdušném místě. Nebo nať sušíme při teplotě 35 °C na papíře, nikoliv však na slunci. Bohužel, když třezalková nať navlhne, zhnědne a je znehodnocená. Správně usušená bylina by si měla zachovat svou světle zelenou barvu natě a žlutou barvu květů. Ideální skladování usušené třezalky je v papírových sáčcích nebo krabicích.

Zdroj foto: lkpro / Shutterstock.com

Dřevité třezalky v okrasné zahradě

Okrasná zahrada bude o něco hezčí, když si do ní vysadíte dřevité třezalky. Jsou oblíbené zejména pro své výrazné květy a plody. Často je najdeme také v parcích a jiných veřejných plochách. Vynikají ve skupinové výsadbě.

Nejznámějším druhem je třezalka kalíškatá. Není příliš vysoká, jen okolo 15 centimetrů, ale zaujme svými květy, jež dosahují v průměru i 5 centimetrů. Stávají se pak výraznou dominantou zahrady, jež přitahuje zrak. Velmi často se využívá jako půdokryvná rostlina, protože její kořenový systém roste poměrně bujně a záhy vytváří hustý rostlinný koberec. Může růst i ve svažitých terénech.

Dřevitým třezalkám vyhovuje kyprá, mírně vlhká, propustná půda na slunci nebo v polostínu. Jakmile má vytvořené silné kořeny, dobře snáší i delší sucho. Pravidelně na jaře třezalky řežeme, protože kvetou na letošních výhonech. 

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací