Rostlina třezalka: Jaké má účinky, druhy a nenáročné pěstování

Rostlina třezalka má mnohé léčivé účinky. Nejznámějším druhem je třezalka tečkovaná, pro kterou jsou typické žluté květy a černé tečky. Jaké známe druhy a jak ji pěstovat?

Rostlina třezalka

Třezalky (lat. Hypericum) nejsou moc veliké, ale výrazné ano. V současné době nachází místo i v okrasných nebo bylinkových zahradách. Jak na její pěstování?

Byla by škoda, kdyby vám na zahradě chyběla třezalka. Klidně se můžete pustit do pěstování tradiční třezalky tečkované, která rozšíří váš bylinkový záhon o jednu z nejvýznamnějších léčivek. Ovšem existují i varianty dřevité, které mohou vytvořit na zahradě příjemné zákoutí, v něm bude místo pro relaxaci. Ale i třezalku tečkovanou lze vysadit do záhonů a vytvářet tak skupiny rostlin.

Zdroj foto: christo mitkov christov / Shutterstock.com

Druhy třezalky

Existuje více než 30 druhů třezalky, se kterými se můžete setkat. My si povíme něco víc o těch nejznámějších.

Dřevité třezalky

Okrasná zahrada bude o něco hezčí, když si do ní vysadíte dřevité keřové třezalky. Jsou oblíbené zejména pro své výrazné květy a plody. Často je najdeme také v parcích a jiných veřejných plochách. Vynikají ve skupinové výsadbě.

Dřevitým třezalkám vyhovuje kyprá, mírně vlhká, propustná půda na slunci nebo v polostínu. Jakmile má vytvořené silné kořeny, dobře snáší i delší sucho. Pravidelně na jaře třezalky řežeme, protože kvetou na letošních výhonech. 

Třezalka kalíškatá

Nejznámějším druhem dřevité třezalky je třezalka kalíškatá (lat. Hypericum calycinum). Není příliš vysoká, jen okolo 15 centimetrů, ale zaujme svými květy, jež dosahují v průměru i 5 centimetrů. Stávají se pak výraznou dominantou zahrady, jež přitahuje zrak. Velmi často se využívá jako půdokryvná rostlina, protože její kořenový systém roste poměrně bujně a záhy vytváří hustý rostlinný koberec. Může růst i ve svažitých terénech.

Třezalka rozkladitá

Třezalka rozkladitá (lat. Hypericum patulum) má krásné žluté květy a roste jako keř. Tahle třezalka je nenáročná a venku klidně přežije i zimu.

Třezalka skvrnitá

Třezalku skvrnitou (lat. Hypericum maculatum) můžete spíše objevit na loukách, případně v hoře. Stejně jako jiné třezalky, i tento druh se označuje za léčivý.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná (lat. Hypericum perforatum) roste hojně na rumištích, mezích, na krajích lesa, loukách, na nichž není nouze o sluneční paprsky, které má opravdu ráda. Lidově se jí říká bylina sv. Jana, čarovník, krevniček. Jak je patrné, už v dávné minulosti třezalce lidé přisuzovali kouzelnou moc. Tu si ostatně uchovala i v současnosti.

Víte, jak třezalku tečkovanou bezpečně poznáte?

Na okraji květů, jejichž barva je zlatožlutá, jsou proti světlu dobře viditelné jemné černé tečky. Když je květ poškozený, vytéká z něho krvavě červená šťáva hořké chuti, která může zbarvit pokožku do fialova.

Léčivé účinky třezalky

  • léčbě depresí a úzkostí,
  • některých forem atopického ekzému,
  • pomáhá při menstruačních poruchách a v klimakteriu,
  • funguje i jako podpůrný prostředek při onemocnění žlučníku a jater nebo močových cest. 

Vypěstovat si ji na své zahradě můžete i ze semen, jež se volně prodávají v zahradnictví. Třezalka tečkovaná je mrazuvzdorná a odolná a v bylinkové zahrádce bude dělat ozdobu po řadu let, když jí dopřejete to, co potřebuje. Dobře bude vypadat zejména do venkovsky laděné zahrady, může růst i ve skupinové výsadbě na okrajích záhonků.

Z třezalky si můžete připravit také čaj nebo tinkturu.

Třezalkový čaj

Třezalkový čaj můžete užívat jako antidepresivum. Nejlepší bude, pokud si třezalkový čaj koupíte v lékárně nebo jiném obchodě.

Pokud si jej však chcete vyrobit doma, budete si muset třezalku nejprve nasbírat a usušit. 1 nebo 2 menší lžičky sušené třezalky zalijte do hrnku vroucí vodou a nechte louhovat přibližně 10 minut.

Třezalka tečkovaná
Zdroj foto: lkpro / Shutterstock.com

Pěstování třezalky

Semena třezalky tečkované vysazujeme na podzim přímo na záhon do hloubky asi půl centimetru. Když ji vysejete na jaře, rostliny pak pomaleji rostou a jsou i méně odolné. Místo na zahradě vybíráme chráněné, mělo by být na slunci, ale třezalka nepohrdne ani mírným polostínem. Zemina je nejvhodnější hlinitopísčitá, vápenitá a dobře propustná. Zamokřená půda pro ni vhodná není. V ní třezalka chřadne, protože má ráda sucho a teplo.

Kdy kvete třezalka?

Třezalka kvete v období červen až srpen, a právě v tuto dobu můžeme sbírat její nať a sušit. Sběr třezalky probíhá tak, že seřízneme vždy jen nedřevnatou horní část rostliny s květy. Ty jsou totiž na celé bylině nejdůležitější, protože obsahují nejvíce léčivých látek.

Sušení třezalky

Z natí můžeme vytvořit svazky a ty zavěšené sušit na suchém a vzdušném místě. Nebo nať sušíme při teplotě 35 °C na papíře, nikoliv však na slunci. Bohužel, když třezalková nať navlhne, zhnědne a je znehodnocená. Správně sušená třezalka by si měla zachovat svou světle zelenou barvu natě a žlutou barvu květů. Ideální skladování usušené třezalky je v papírových sáčcích nebo krabicích.

Zdroj: gardeningknowhow.com, thespruce.com


Tipy na další rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.