Hořec: Skalnička, která by vám rozhodně na zahradě neměla chybět

Typické pro hořec jsou výrazné zvonkovité květy, jež jsou nepřehlédnutelné. Proto se pěstuje jako okrasná rostlina – skalnička. V přírodě roste v mírném pásu na severní polokouli, a to zejména v horských oblastech.

Rod tvoří na 360 druhů, z nichž osm najdeme i v České republice. Pěstování hořce zvládne každý, komu se líbí mít na své zahradě zajímavé rostliny výrazných barev.

Zdroj foto: Kluciar Ivan / Shutterstock.com

Hořec v České republice

Ve volné přírodě hořec roste hlavně v horských oblastech. V naší republice je najdeme zejména na horských loukách. Jsou ohroženými druhy a přísně chráněné. Není ovšem problém si koupit semena těchto krásných rostlin a vysadit si je u sebe na zahradě.

Hořec tolitovitý roste v Alpách i u nás

  • Hořec tolitovitý je druh chladných poloh, není problém ho vidět i v nadmořské výšce 2 000 metrů nad mořem v Alpách. U nás roste především v Krkonoších, Jizerských horách a Javorníkách. Miluje osluněná místa, lesní paseky i louky podél smrkových a bukových lesů. Mimo jiné se dostal až do znaku Krkonošského národního parku. 
  • Pokud ho budete pěstovat na skalce, je třeba mu dopřát mírně kyselou půdu a dostatek živin, dále vzdušnou vlhkost i světlo. Je celkem náročný na zalévání, protože nemá rád ani sucho, ani přemokření.
Zdroj foto: Milosz Maslanka / Shutterstock.com

Hořec bezlodyžný se pěstuje ve skalkách

  • Tento nejkrásnější a nejoblíbenější hořec se vyznačuje výraznou modrou barvou. Z volné přírody v České republice bohužel už vymizel. Alespoň ho najdeme ve skalkách. Dorůstá výšky až 15 centimetrů. Vykvétá podle stanoviště od dubna do srpna. 
  • Zajímavé je, že před deštěm nebo ve dne, kdy nesvítí tolik slunce, se koruna květu zavírá. Hořec bezlodyžný má rád vlhké a dobře odvodněné stanoviště, kde dopadají ostré sluneční paprsky. Množit ho můžeme na podzim řízkováním nebo dělením.

Hořec tečkovaný najdete v Hrubém Jeseníku

Tato rostlina je kriticky ohroženým druhem. Kvete žlutě a vzácně roste na stráních Hrubého Jeseníku. V minulosti se využíval i jako léčivá bylina pro léčbu nemocí trávicího traktu. Vařil se z něho odvar nebo vyráběla tinktura, přidával se do bylinných likérů. V současné době se už kvůli jeho ohrožení tak neděje.

Zdroj foto: Gherzak / Shutterstock.com

Hořec panonský roste na Šumavě

Jak jsme už úvodem říkali, patří hořce mezi ohrožené druhy. Stejně tak se to týká i hořce panonského, kterého ve volné přírodě v tuzemsku lze najít jen v chráněných územích Šumavy. Uměle byl vysazený také v Krkonoších a v Hrubém Jeseníku. I on byl sbírán pro své léčivé účinky – odstraňoval nadýmání a léčil zánět žaludku, což vedlo ke snížení jeho počtu. Dnes je sběr této byliny zakázaný zákonem.

Hořec žlutý se sbírá pro své léčivé účinky

  • V České republice se nejedná o původní rostlinu, hořec žlutý tu byl uměle vysazen. Je to statná bylina, dorůstající do výšky až 110 centimetrů. Roste v Krkonoších, Krušných a Orlických horách, na Šumavě a v Hrubém Jeseníku. Bývá pěstován i v zahradách jako okrasná rostlina a využívá se v léčitelství. 
  • Jeho kořen obsahuje hořké glykosidy, terpeny, slizy, pektiny i inulin. Pomáhá při poruchách zažívání, podporuje tvorbu krve, stimuluje centrální nervovou soustavu a zevně působí i na nehojící se rány.

Hořec jarní

V naší přírodě hořec jarní najdeme jen na třech lokalitách: 

  • nedaleko Strakonic v Národní přírodní památce Rovná,
  • v Jeseníkách v Malé a Velké kotlině. 

Jak sám jeho název napovídá, začíná růst brzy zjara. Jedná se o druh, který má rád světlo a vlhko. I hořec jarní patří mezi kriticky ohrožené rostliny. Neprospěly mu zejména meliorace, které byly dříve hojně prováděné.

Jak pěstovat hořec na zahradě

Jestliže jste se zhlédli v tak nádherné rostlině, není problém si ji vysadit také na zahradě. Snese být v truhlících, na záhoncích i ve skalce. Pro výsadbu volíme období buď brzy zjara, nebo až v červenci. I rostlině, která roste ve skalce, dopřejeme kvalitní půdu – na jaře a před zimou jim přidáme trochu rašeliny.

Je třeba vybrat mu vhodné stanoviště s dostatkem světla a tepla, kde může být i mírné zastínění. Půdu dáme spíše neutrální až mírně kyselou, s dostatkem živin. Přihnojovat lze hořec běžným tekutým hnojivem, který přidáme do zálivky. V době růstu tato rostlina vyžaduje poměrně vlhkou půdu. Zaléváme ji proto pravidelně. 

Když toto všechno rostlinám dopřejete, odmění se vám svým zdravým růstem i krásně barevnými květy.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.