Hořec: Vzhled, druhy a pěstování v zahradě
Hořec, neboli Gentiana je krásná rostlina, která je chráněna. Znáte její nejznámější druhy a jak si ji můžete pěstovat u vás doma? Péče o tuhle rostlinku není náročná a zvládnete to i na zahrádce.
Pěstování hořce zvládne každý, komu se líbí mít na své zahradě zajímavé rostliny výrazných barev.

Hořec v České republice
Ve volné přírodě hořec (lat. Gentiana) roste hlavně v horských oblastech. V naší republice je najdeme zejména na horských loukách. Jsou ohroženými druhy a přísně chráněné. Není ovšem problém si koupit semena hořce a vysadit si je u sebe na zahradě.
Jak vypadá hořec?
Typické pro hořec jsou výrazné zvonkovité květy, jež jsou nepřehlédnutelné. To jak vypadá záleží na druhu. V České republice se můžete setkat zejména s modrými nebo žlutými květy hořce. Proto se pěstuje jako okrasná rostlina – skalnička.
Hořec druhy
Rod hořec tvoří na 360 druhů, z nichž osm najdeme i v České republice.
Hořec tolitovitý
- Hořec tolitovitý (lat. Gentiana asclepiadea) je druh chladných poloh, není problém ho vidět i v nadmořské výšce 2 000 metrů nad mořem v Alpách. U nás roste především v Krkonoších, Jizerských horách a Javorníkách. Miluje osluněná místa, lesní paseky i louky podél smrkových a bukových lesů. Mimo jiné se dostal až do znaku Krkonošského národního parku.
- Pokud ho budete pěstovat na skalce, je třeba mu dopřát mírně kyselou půdu a dostatek živin, dále vzdušnou vlhkost i světlo. Je celkem náročný na zalévání, protože nemá rád ani sucho, ani přemokření.

Hořec bezlodyžný
- Nejkrásnější a nejoblíbenější hořec bezlodyžný (lat. Gentiana acaulis) se vyznačuje výraznou modrou barvou. Z volné přírody v České republice bohužel už vymizel. Alespoň ho najdeme ve skalkách. Dorůstá výšky až 15 centimetrů. Vykvétá podle stanoviště od dubna do srpna.
- Zajímavé je, že před deštěm nebo ve dne, kdy nesvítí tolik slunce, se koruna květu zavírá. Při pěstování má bezlodyžný druh rád vlhké a dobře odvodněné stanoviště, kde dopadají ostré sluneční paprsky. Množit ho můžeme na podzim řízkováním nebo dělením.
Hořec tečkovaný
Rostlina hořec tečkovaný (lat. Gentiana punctata) je kriticky ohroženým druhem. Kvete žlutě a vzácně roste na stráních Hrubého Jeseníku. V minulosti se využíval i jako léčivá bylina pro léčbu nemocí trávicího traktu. Vařil se z něho odvar nebo vyráběla tinktura, přidával se do bylinných likérů. V současné době se už kvůli jeho ohrožení tak neděje.

Hořec panonský
Jak jsme už úvodem říkali, hořec panonský (lat. Gentiana pannonica) patří mezi ohrožené druhy. Stejně tak se to týká i hořce panonského, kterého ve volné přírodě v tuzemsku lze najít jen v chráněných územích Šumavy. Uměle byl vysazený také v Krkonoších a v Hrubém Jeseníku. I on byl sbírán pro své léčivé účinky – odstraňoval nadýmání a léčil zánět žaludku, což vedlo ke snížení jeho počtu. Dnes je sběr této byliny zakázaný zákonem.
Hořec žlutý
- V České republice se nejedná o původní rostlinu, hořec žlutý (lat. Gentiana lutea) tu byl uměle vysazen. Je to statná bylina, dorůstající do výšky až 110 centimetrů. Roste v Krkonoších, Krušných a Orlických horách, na Šumavě a v Hrubém Jeseníku. Pěstovat hořec žlutý lze i v zahradách jako okrasná rostlina a využívá se v léčitelství.
- Jeho kořen obsahuje hořké glykosidy, terpeny, slizy, pektiny i inulin. Pomáhá při poruchách zažívání, podporuje tvorbu krve, stimuluje centrální nervovou soustavu a zevně působí i na nehojící se rány.
Hořec jarní
V naší přírodě hořec jarní (lat. Gentiana verna) najdeme jen na třech lokalitách:
- nedaleko Strakonic v Národní přírodní památce Rovná,
- v Jeseníkách v Malé a Velké kotlině.
Jak sám jeho název napovídá, začíná růst brzy zjara. Jedná se o druh, který má rád světlo a vlhko. I tenhle jarní druh patří mezi kriticky ohrožené rostliny. Neprospěly mu zejména meliorace, které byly dříve hojně prováděné.
Další druhy
Existují i další druhy, které si jen vyjmenujeme, jde třeba o:
- Hořec křížatý (lat. Gentiana cruciata)
- Hořec drsný (lat. Gentiana scabra)
- Hořec hořepník (lat. Gentiana pneumonanthe)
- Hořec sedmiklaný (lat. Gentiana septemfida lagodechiana)
- Hořec ozdobný (lat. Gentiana sino-ornata)
- Hořec tibetský (lat. Gentiana tibetica)
Jak pěstovat hořec na zahradě?
Jestliže jste se zhlédli v tak nádherné rostlině, není problém si ji vysadit také na zahradě. Snese být v truhlících, na záhoncích i ve skalce. Pro výsadbu volíme období buď brzy zjara, nebo až v červenci. I rostlině hořec, která roste ve skalce, dopřejeme kvalitní půdu – na jaře a před zimou jim přidáme trochu rašeliny.
Je třeba vybrat mu vhodné stanoviště s dostatkem světla a tepla, kde může být i mírné zastínění. Půdu dáme spíše neutrální až mírně kyselou, s dostatkem živin. Přihnojovat ho lze běžným tekutým hnojivem, který přidáme do zálivky. V době růstu bylina hořec vyžaduje poměrně vlhkou půdu. Zaléváme ji proto pravidelně.
Když toto všechno kořenům hořce dopřejete, odmění se vám svým zdravým růstem i krásně barevnými květy.
Tahle rostlinka se skvěle hodí do skalky. Přečtěte si také článek: Jak vytvořit skalku a jaké rostliny do ní zvolit?