Jak pěstovat mrkev, abyste měli bohatou úrodu?

Mrkev patří mezi velmi oblíbenou kořenovou zeleninu. Pěstování této plodiny je poměrně nenáročné, je však důležité vědět, jak na to, aby se vám odměnila bohatou úrodou plodů.

Jaké jsou tedy zásady pro pěstování této oblíbené zeleniny?

mrkev
Zdroj foto: Jukov studio / Shutterstock.com

Druhy mrkve

Ještě před samotným pěstováním je důležité vybrat si ten vhodný typ mrkve pro vaše potřeby. V našem prostředí je pro běžnou konzumaci velmi oblíbená klasická mrkev karotka, případně také ostatní mrkve typu Nantes. Její chuť je vynikající, ovšem následné skladování je poměrně obtížné.

Proto se mnohdy vysévají také mrkve typu Kuroda nebo Chantenay. Jejich chuť je také dobrá, zároveň však poskytují možnost kvalitního skladování.

TIP: Mrkvová bábovka

Pěstování mrkve

Výsev mrkve může být poněkud složitý, jelikož semínka jsou opravdu malá a mnohdy jich tak použijeme zbytečně moc. Pro snadnější setí se nabízí semínka, co jsou zapravená do papírové nebo škrobové pásky, která se po kontaktu s vodou rozpustí. Díky tomu tak budete mít skvělou kontrolu nad vyséváním a nebudete muset řešit složité pletí.

  1. Kdy se sází mrkev?

    Pro ideální dobu výsevu mrkve je nejlepší řídit se údajem uvedeným na obalu semínek. Mrkev však patří mezi rostliny, co můžete sít v jakémkoliv období. Může to tedy být jeden z prvních výsevů, ovšem počkat můžete i do léta. Případně se nabízí také pozdní mrkev, ta by měla být seta v pozdním podzimu.

  2. Kdy sklízet mrkev?

    Sklizeň mrkve záleží na době sázení, protože můžete sázet časnou, poločasnou, případně i pozdní mrkev.

Péče o půdu

Mrkev není náročná na živiny, nepotřebuje půdu, která byla na podzim hnojena (první trať). Naopak je vhodnější zvolit místo v druhé, či třetí trati. Důležité je ovšem pletí a kypření půdy. Pokud totiž bude zemina zahlcena jinými rostlinami, mrkev nebude mít dostatek prostoru pro tvorbu velkého kořenu. Díky kypření si pak navíc můžete ulehčit práci. Jestliže totiž zeminu po dešti prokypříte, voda se nebude odpařovat tak rychle.

TIP: Mrkvová polévka z pečené mrkve

Zálivka mrkve

Pro správné zakořenění mrkve je nezbytná pravidelná zálivka. Zpočátku tedy zalévejte pravidelně, aby půda byla neustále vlhká. Jakmile však nať vyrazí do výšky kolem 10 cm, je třeba být se zaléváním opatrný. Nejlepší je zalévat pouze, pokud je půda proschlá, a to velkým množstvím vody, aby vláha pronikla do hloubky. Pokud totiž zavlažíte pouze vrchní část záhonu, mrkev se bude snažit vláhu získat, kvůli čemuž se její kořen rozvětví.

Jednocení mrkve

Jednocení je důležitým úkonem, je totiž potřeba rostlinky oddělit, aby měly dostatek prostoru pro růst. Ideálně bychom měli vytvořit mezi jednotlivými kusy prostor zhruba 5 cm. Zásadou je zachovat ty nejsilnější rostliny a zbytek vytrhat. Pokud při jednocení už jsou rostliny vzrostlejší, vytrhané mrkve nemusíte vyhazovat. Stačí z nich vytvořit smotky, které pak uložíte do mrazáku, skvěle totiž poslouží třeba na vyvaření do vývaru, případně jiného jídla.

Mrkev má dávný původ a jako součást našeho jídelníčku stále přetrvává. Poskytuje nám totiž důležité živiny a bohaté využití v kuchyni. Pro její snadné pěstování je tak častou plodinou v zahradních záhonech.

TIP: Dušená mrkev na másle s hráškem: Poctivý recept

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.