Minimalismus pomáhá ke šťastnějšímu životu – zbavte se všeho nepotřebného ve skříni i v hlavě

Minimalismus je slovo, které se skloňuje ze všech stran. Vpadl do našich obydlí, do skříní a v poslední době je i trendem pro život. Jak se žije minimalisticky? Podle těch odvážných, kteří si do svých životů minimalismus vpustili, žijí vědoměji a soustředí se na podstatné věci, protože je nerozptylují ty nepodstatné.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Na druhou stranu je velmi těžké se oprostit toho, co nám nedovoluje žít minimalisticky. Jsou to nejen předměty kolem nás, ale i naše myšlenky, vzorce chování, různé bloky, kterých se jen těžko zbavujeme. Kdo to dokáže, ten si život neskutečně zjednoduší a vlastně také o hodně zkvalitní.

Jak vnést minimalismus do života

Přestože jde ve výsledku o zjednodušení života, jednoduše to rozhodně nejde. Je to stejné, jako když se snažíte přestat kouřit: někdo udělá radikální krok a skončí s cigaretami z minuty na minutu, někdo potřebuje dlouhé přípravy, musí si zvyknout na myšlenku, že už si nikdy nezapálí. A často i během procesu odvykání sem tam zhřeší. Když to ale dokážete, máte pocit větší svobody – zbavíte pocit závislosti a omezení.

Rozdělte si proces minimalizace vašeho života na jednotlivé kroky a začněte tím, co vám bude působit nejmenší potíže. Co všechno můžete ve svém životě minimalizovat.

1. Majetek

Zamyslete se nad tím, co všechno vlastníte. A co z toho opravdu potřebujete? Co dělá váš život šťastnějším, kvalitnějším? Když se kolem sebe rozhlédnete, nejspíš si uvědomíte, kolik předmětů, knih, oblečení jste v poslední době vůbec neměli v ruce. Pro svůj život je nepotřebujete, jen vás činí “spokojenými” tím, že jste si je mohli dopřát.

Zdroj foto: Antoha713 / Shutterstock.com

Smyslem minimalismu v životě je obklopit se jen tím, co vám život zlepšuje a zjednodušuje, co je pro vás potřebné a nutné. To ostatní jen zabírá čas při úklidu, bere vám energii a schopnost soustředit se na to podstatné.

2. Denní rozvrh

Kolik položek máte každý den v plánovacím kalendáři? Máme spoustu závazků, termínů, které musíme dodržet. A ještě si k nim přidáváme další, abychom si splnili své osobní cíle. je jasné, že nemůžete všechno ze dne na den zrušit. Ale zkuste postupně redukovat svoje aktivity pouze na ty, které jsou pro váš život opravdu přínosem. Všechno ostatní zkuste delegovat, případně úplně odmítnout.

3. Vztahy

Všichni máme vztahy s lidmi kolem nás. S někým přátelský, s někým souśedský, s někým pracovní. Které z těch vztahů jsou skutečně ryzí? Takové, že vás podporují, obohacují, neumíte si život bez nich představit? A kolik z nich je naopak povrchních, bez hlubšího zájmu a poznání? Netříštěte svůj čas a pozornost na vztahy, které nemají perspektivu. Místo toho se plně věnujte těm lidem, kteří mají ve vašem životě důležitou roli.

TIP: Životní styl: Pět návyků, jak být spokojenější a šťastnější

Zdroj: flowee.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.