Jak vybrat matrac: Tvrdost, rozměry, druh a materiál matrace

Každý potřebuje minimálně osm hodin spánku, a proto je důležité vědět jak vybrat matrac. Je potřeba zvolit správnou tvrdost, rozměry a materiál matrace. Kvalitní matrace dodávají tělu díky dobrému spánku nejvíc energie.

Práce, péče o domácnost a případná starostlivost o děti dokáže dát pořádně zabrat a mnohdy na spánek příliš času nezbude. Proto je nutno věnovat koupi matrace dostatečnou pozornost, aby i pár hodin odpočinku dodala vašemu tělu energii pro další den.

Matrac
Zdroj foto: Freeograph / Shutterstock.com

Jak zvolit tvrdost matrace?

Volba tvrdosti se primárně odvíjí od vaší váhy, ale záleží také na tom, co je vám pohodlné. Nedoporučuje se volit příliš měkké typy matrací. Nejen, že tělu neposkytují dostatečnou oporu páteře, ale stejně tak do ní tělo během spánku zapadá, což může mít později za následek pravidelné bolesti zad. Ani příliš tvrdá matrace ale nemusí být tou ideální, protože díky své tvrdosti zatlačuje na cévy, což vede k brnění končetin.

Valná většina lidí se však na tvrdém povrchu necítí dobře a je pro ně mnohem těžší najít si tu správnou spací polohu. Dobré je si daný kousek před prodejem odzkoušet přímo na prodejně. V případě, že trpíte kloubními potíži, pak si určitě pořiďte zdravotní matrace.

Typy tvrdosti matrace

Jedním z důležitých faktorů, na něž je třeba během koupě dbát, je tvrdost.

Matrace dělíme dle tuhosti na 5 základních typů:

 • Tvrdost T1 (H1)– Vhodná pro občasné spaní například na chalupu a pro osoby s nižší hmotností.
 • Tvrdost T2 (H2) – Matrace, které se přizpůsobí tvaru těla, nejčastěji ji využívají drobné ženy.
 • Tvrdost T3 (H3)– Vhodné pro lidi, kteří preferují tvrdší spaní – nejčastěji muži a mladí lidé.
 • Tvrdost T4 (H4)– Nejvhodnější pro muže s vyšší váhovou kategorií.
 • Tvrdost T5 (H5)– Nejtvrdší druh matrace, pro lidi s nejvyšší váhovou kategorií.

Druhy matrací

Na dnešním trhu jsou k dostání z různých materiálů:

Latexová pěna

Jedna z nejkvalitnějších výplní, jaké lze na trhu najít, je latex. Řada odborníků se opakovaně shoduje na tom, že právě latexová pěna, jenž tvoří samotné jádro, dokáže zajistit zdravý a poklidný spánek po celou noc. Jednou z mnoha dalších výhod je také pružnost. Bývají častou volbou těch, kteří jsou ke svému lůžku připoutáni trvale.

Taštičkové matrace

Jedním z dalších druhů jsou pružinové nebo také taštičkové matrace. Na trhu jsou už nějaký ten pátek a patří ke klasickým a často voleným typům. Jejich hlavní výhodou je totiž skvělá vzdušnost a prodyšnost, což jim dodává jistou odolnost hlavně vůči plísním, jež jsou častým parazitem v tomto segmentu. Zvláštností je jejich oboustranná úprava kombinací přírodních materiálů na dvě strany, a to zimní a letní. U těchto typů je však důležité použití. Pokud hledáte typ pro příležitostné spaní, například pro hosty nebo pro hostel na chatě, je dobré zvolit pružinový kousek. Naopak taštičková matrace je už o stupeň vyšší a dá se využívat i v klasické posteli.

Eco matrace

V dnešní době už není problém sehnat i šetrnější verze, takzvané eco matrace. Vyrábí se hned z několika materiálů, jako je například eukalyptus, jenž se využívá v pěnových variantách a mezi jeho funkce patří:

 • regulace teploty,
 • uklidňující účinky,
 • schopnost odvádět od těla veškerou vlhkost.

Mezi další oblíbené přírodní typy spadá aloe vera. Je skvělým parťákem pro všechny přepracované workoholiky, kteří si potřebují po celodenní dřině pořádně odpočinout. Přikoupit si rovnou můžete i anatomické polštáře, ve nichž je aloe vera rovněž obsažena. V neposlední řadě lze mezi přírodními extrakty najít také heřmánek, určený zejména pro nejmenší, a levanduli, co je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Výběr matrace
Zdroj foto: VGstockstudio / Shutterstock.com

 

Matrace z paměťové pěny

Matrace z paměťové pěny jsou dnes velmi oblíbené, možná i díky cenové dostupnosti. Je pro ně charakteristický jemný a flexibilní materiál. Vyznačují se také schopností regulovat teplo, což zabraňuje rozmnožování bakterií. Hlavní výhodou je, že paměťová pěna se dokáže přizpůsobit tvaru vašeho těla. Měl by vám tedy poskytnout zdravý spánek či spíte na břiše, zádech nebo na boku.

Pěnové matrace z PUR pěny

Matrace z PUR pěny se často označují také jako molitanové matrace. Jsou asi cenově nejdostupnější pro zákazníky. Jejich kvalitu lze posuzovat podle hustoty pěny v jednotlivých vrstvách. Mívají často krátkou životnost a rychle mohou ztrácet svůj původní tvar, kdy vznikají proleženiny.

Matrace s kokosovým vláknem

Proč zvolit matraci s kokosovým vláknem? Jedná se o přírodní materiál, který se využívá nejčastěji při kvalitnějších a tvrdších matracích. Kokosová deska má výborné vlastnosti a pomůže vám i při problémech se zády a zlepší váš spánek. Vyznačuje se vzdušností, zabraňuje rozmnožování bakterií a roztočů a zajišťuje také skvělou termoregulaci.

Jak vybrat matrac podle rozměrů?

Sehnat tu správnou velikost pro vaši postel nebylo nikdy jednodušší. V obchodě lze nalézt téměř všechny možné velikosti, takže ani ti největší z největších se nemusí bát, že by snad byli ošizeni.

 • Právě pro ně byla navržena matrace rozměru 200 x 200, což je největší rozměr, jaký je možné na trhu najít.

Matrace do manželské postele

Nestárnoucí klasika každé manželské postele je rozměr matrace 180×200. Její koupě se však nedoporučuje v případě, že jste s partnerem rozdílní v oblasti výšky a váhy. Razantní rozdíl by totiž mohl mít dopad na vaše zdraví, proto je v tomto případě lepší zainvestovat do dvou samostatných.

Pohodlně se vejdete i do postele s matrací 160×200 nebo 140×200, pokud jste oba menší postavy.

Manželé nejčastěji volí například u velikosti postele 180×200 2 matrace o rozměru 90×200. Ty často najdete levněji i obchodech při akci matrací 1+1 zdarma.

Matrace pro jedného

Pokud by existovalo něco jako naprostá hvězda v postelovém odvětí, pak by to byla rozhodně matrace 140×200, která si své místo najde v každé ložnici. Skvěle se hodí do samostatné postele pro jednoho. V případě, že ale hledáte něco krapet větší, možná i pro dva, poslouží stejně dobře. Klasickým rozměrem je také velikost matrace 90×200, 100×200 nebo 120×200.

Matrace pro děti

 1. Výběru matrace pro děti je potřeba taktéž věnovat dostatek času a pozornosti. Pro děti do tří let lékaři doporučují zvolit matraci do postýlky, co nemá anatomické zóny, je dostatečně vzdušná a stupeň tvrdosti je střední až vyšší. Rovněž je důležité, aby vašemu dítěti dodala dostatečnou oporu.
 2. Máte-li ještě menší dítě, pro něj bude stačit zatím postel s matrací o rozměru 80×200, případně 80×160.
 3. S nadcházející pubertou je u teenagerů koupě snadnější, protože jejich požadavky se pomalu přibližují dospělým lidem. V jejich případě se navíc vyplatí investovat do dražšího kousku, protože se počítá s tím, že jim nejméně pět až deset let vydrží aktivně sloužit. V případě, že však vaše dítě trpí zdravotními problémy spojenými s páteří, je vhodné vše prokonzultovat s doktorem.
Zdroj foto: UfaBizPhoto / Shutterstock.com

Na co dát pozor při výběru matrace?

Nabídka je dnes široká, takže před samotnou koupí se vyplatí vše řádně odzkoušet.

Věnujte pozornost čtyřem důležitým bodům, a to:

 • pružnosti,
 • pohodlí,
 • zda je páteř v jedné rovině,
 • anatomickým zónám.

Jak poznáte dobře pružnou matraci? Podle toho, zda se prohne jen bodě, ve kterém jste vyvinuli tlak. Pohodlí ucítíte tehdy, když se vám dokonale přizpůsobí a nebude vás tlačit. Páteř v rovině je nejdůležitějším ukazatelem — nesmí se vám pod bedry propadat.

U posledního bodu je důležité, aby měla matrace dostatek anatomických zón s rozdílnou tvrdostí. To totiž nejlépe uvolní všechny části vašeho těla.

Zdroj: sleepfoundation.org

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.