Matrace jsou základem kvalitního spánku aneb jak zvolit tvrdost, rozměry a materiál

Spánek a kvalitní matrace dodávají tělu nejvíce energie, co je nezbytná k běžnému fungování. Každý potřebuje minimálně osm hodin spánku, což je však v dnešní uspěchané době pro některé lidi nereálné.

Práce, péče o domácnost a případná starostlivost o děti dokáže dát pořádně zabrat a mnohdy na spánek příliš času nezbude. Proto je nutno věnovat koupi matrace dostatečnou pozornost, aby i pár hodin odpočinku dodala vašemu tělu energii pro další den.

Zdroj foto: Freeograph / Shutterstock.com

Jak zvolit správnou tvrdost?

Volba tvrdosti se primárně odvíjí od vaší váhy, ale záleží také na tom, co je vám pohodlné. Nedoporučuje se volit příliš měkké typy matrací. Nejen, že tělu neposkytují dostatečnou oporu páteře, ale stejně tak do ní tělo během spánku zapadá, což může mít později za následek pravidelné bolesti zad. Ani příliš tvrdá matrace ale nemusí být tou ideální, protože díky své tvrdosti zatlačuje na cévy, což vede k brnění končetin.

Valná většina lidí se však na tvrdém povrchu necítí dobře a je pro ně mnohem těžší najít si tu správnou spací polohu. Dobré je si daný kousek před prodejem odzkoušet přímo na prodejně. V případě, že trpíte kloubními potíži, pak si určitě pořiďte zdravotní matrace.

Typy tvrdosti matrace

Jedním z důležitých faktorů, na něž je třeba během koupě dbát, je tvrdost.

Matrace dělíme dle tuhosti na 5 základních typů:

 1. Tvrdost 1 – Vhodná pro občasné spaní například na chalupu a pro osoby s nižší hmotností.
 2. Tvrdost 2 – Matrace, které se přizpůsobí tvaru těla, nejčastěji ji využívají drobné ženy.
 3. Tvrdost 3 – Vhodné pro lidi, kteří preferují tvrdší spaní – nejčastěji muži a mladí lidé.
 4. Tvrdost 4 – Nejvhodnější pro muže s vyšší váhovou kategorií.
 5. Tvrdost 5 – Nejtvrdší druh matrace, pro lidi s nejvyšší váhovou kategorií.

Druhy matrací

Na dnešním trhu jsou k dostání matrace z různých materiálů:

Latexová pěna

Jedna z nejkvalitnějších výplní, jaké lze na trhu najít, je latex. Řada odborníků se opakovaně shoduje na tom, že právě latexová pěna, jenž tvoří samotné jádro, dokáže zajistit zdravý a poklidný spánek po celou noc. Jednou z mnoha dalších výhod je také pružnost. Bývají častou volbou těch, kteří jsou ke svému lůžku připoutáni trvale.

Taštičková matrace

Jedním z dalších druhů jsou pružinové nebo také taštičkové matrace. Na trhu jsou už nějaký ten pátek a patří ke klasickým a často voleným typům. Jejich hlavní výhodou je totiž skvělá vzdušnost a prodyšnost, což jim dodává jistou odolnost hlavně vůči plísním, jež jsou častým parazitem v tomto segmentu. Zvláštností u těchto matrací je jejich oboustranná úprava kombinací přírodních materiálů na dvě strany, a to zimní a letní. U těchto typů je však důležité použití. Pokud hledáte typ pro příležitostné spaní, například pro hosty nebo pro hostel na chatě, je dobré zvolit pružinový kousek. Naopak taštičková matrace je už o stupeň vyšší a dá se využívat i v klasické posteli.

Eco matrace

V dnešní době už není problém sehnat i šetrnější verze, takzvané eco matrace. Vyrábí se hned z několika materiálů, jako je například eukalyptus, jenž se využívá v pěnových variantách a mezi jeho funkce patří:

 • regulace teploty,
 • uklidňující účinky,
 • schopnost odvádět od těla veškerou vlhkost.

Mezi další oblíbené přírodní typy spadá aloe vera. Je skvělým parťákem pro všechny přepracované workoholiky, kteří si potřebují po celodenní dřině pořádně odpočinout. Přikoupit si rovnou můžete i anatomické polštáře, ve nichž je aloe vera rovněž obsažena. V neposlední řadě lze mezi přírodními extrakty najít také heřmánek, určený zejména pro nejmenší, a levanduli, co je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Zdroj foto: VGstockstudio / Shutterstock.com

Rozměry matrace

Sehnat tu správnou velikost pro vaši postel nebylo nikdy jednodušší. V obchodě lze nalézt téměř všechny možné velikosti, takže ani ti největší z největších se nemusí bát, že by snad byli ošizeni.

 • Právě pro ně byla navržena matrace rozměru 200 x 200, což je největší rozměr, jaký je možné na trhu najít.
 • Hned za ním je nestárnoucí klasika každé manželské ložnice — matrace 180 x 200. Její koupě se však nedoporučuje v případě, že jste s partnerem rozdílní v oblasti výšky a váhy. Razantní rozdíl by totiž mohl mít dopad na vaše zdraví, proto je v tomto případě lepší zainvestovat do dvou samostatných.
 • Pokud by existovalo něco jako naprostá hvězda v postelovém odvětí, pak by to byla rozhodně matrace 140 x 200, která si své místo najde v každé ložnici. Skvěle se hodí do samostatné postele pro jednoho. V případě, že ale hledáte něco krapet větší, možná i pro dva, poslouží tato matrace stejně dobře.

Matrace pro děti

 1. Výběru matrace pro děti je potřeba taktéž věnovat dostatek času a pozornosti. Pro děti do tří let lékaři doporučují zvolit matraci, co nemá anatomické zóny, je dostatečně vzdušná a stupeň tvrdosti je střední až vyšší. Rovněž je důležité, aby vašemu dítěti dodala dostatečnou oporu.
 2. S nadcházející pubertou je u teenagerů koupě matrace snadnější, protože jejich požadavky se pomalu přibližují dospělým lidem. V jejich případě se navíc vyplatí investovat do dražšího kousku, protože se počítá s tím, že jim nejméně pět až deset let vydrží aktivně sloužit. V případě, že však vaše dítě trpí zdravotními problémy spojenými s páteří, je vhodné vše prokonzultovat s doktorem.
Zdroj foto: UfaBizPhoto / Shutterstock.com

Navštivte prodejnu

Nabídka je dnes široká, takže před samotnou koupí se vyplatí vše řádně odzkoušet.

Věnujte pozornost čtyřem důležitým bodům, a to:

 • pružnosti,
 • pohodlí,
 • zda je páteř v jedné rovině,
 • anatomickým zónám.

Dobře pružnou matraci poznáte podle toho, zda se prohne jen bodě, ve kterém jste vyvinuli tlak. Pohodlí ucítíte tehdy, když se vám dokonale přizpůsobí a nebude vás tlačit. Páteř v rovině je nejdůležitějším ukazatelem — nesmí se vám pod bedry propadat.

U posledního bodu je důležité, aby měla matrace dostatek anatomických zón s rozdílnou tvrdostí. To totiž nejlépe uvolní všechny části vašeho těla.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací