Jak vybrat kvalitní matraci?

Kvalitní matrace je tady od toho, aby nám dokázala zajistit kvalitní spánek. Právě kvalita spánku je velice důležitá s ohledem na naše zdraví. Mnohdy si to neuvědomujeme, ale spánkem strávíme velkou část života.

Také s ohledem na to bychom se měli stavět k výběru matrace. Proto se nyní pojďme podívat na to, jaké aspekty výběru patří mezi ta nejdůležitější kritéria.

Zdroj foto: VGstockstudio / Shutterstock.com

Jak bude matrace využívána?

Než se pustíme do vlastního výběru matrace, je potřeba si ujasnit, komu vlastně matrace má sloužit a jak ji budeme využívat. Podle toho totiž na ni budou také kladeny nároky. Jiné požadavky na matraci lze očekávat od matrací určených: 

 • pro děti,
 • pro seniory,
 • na chatu.

Děti jsou pochopitelně velice specifickou skupinou. Jejich organismus a celková stavba těla je teprve ve vývoji, a podle toho bychom se měli zařídit při výběru matrace. Rozhodně zapomeňte na to, že byste použili například matraci po starším sourozenci. Každý člověk má totiž jiné nároky a není to dobrý nápad už z hygienických důvodů. U dětí jsou dobré matrace s dostatečným odvětráváním, protože mladý organismus se více potí.

Specifickou skupinu rozhodně tvoří také senioři, kteří již ve vyšším věku mohou mít samozřejmě určité zdravotní problémy. Nejčastěji sem patří problémy se zády nebo problémy s klouby. Tady se skvěle hodí různé zdravotní matrace, kterým se ještě budeme dále věnovat.

Také na chatě potřebujete dobrou matraci

Mezi určité specifické využití matrací můžeme zařadit také matrace používané v rekreačních objektech. Tam obvykle netrávíme celý rok, ale rozhodně se ani zde nevyplatí zanedbávat, na čem spíme. Možná takové matrace nejsou vystaveny tak velké zátěži, ale určitě stojí za to si pořídit matraci v určité kvalitě. Pokud například na chatě trávíte celé léto, už je to totiž nějaká doba, po jakou budete na těchto matracích spát.

Často bývá na chatách a chalupách problém s vlhkostí. Pokud je tomu tak i ve vašem případě, potom je vhodné vybrat si matraci, která je dostatečně prodyšná a dokáže velmi dobře odvětrávat vlhkost.

Matrace podle typu

Na trhu existuje velké množství druhů matrací. Mezi základní kritéria výběru rozhodně patří výběr podle materiálu a jeho složení. Hovoříme samozřejmě o samotné výplni matrace. V zásadě si můžeme dnešní matrace rozdělit na následující základní druhy: 

 • pěnové matrace,
 • taštičkové matrace,
 • latexové matrace.

Protože každý z těchto druhů matrací je něčím jedinečný a charakteristický, tak abychom vám usnadnili výběr, na následujících řádcích jsi podrobněji rozebereme jednotlivé vlastnosti těchto moderních matrací.

Zdroj foto: VGstockstudio / Shutterstock.com

Pěnové matrace

V současné době patří pěnové matrace mezi jeden z nejtypičtějších druhů matrací. V případě pěnových matrací je však můžeme ještě dále dělit, a to podle typu použité pěny. Tyto pěny jsou charakteristické různými vlastnostmi. Jedná se o tyto pěny: 

 • PUR pěna (polyuretan),
 • HR pěna (studená pěna),
 • Paměťová pěna (líná pěna).

Nejzákladnější modely pěnových matrací používají klasickou PUR pěnu, jde tedy o polyuretanové matrace. Jejich výhodou je nízká hmotnost, proto se s nimi snadno manipuluje. Potřebné vlastnosti pro kvalitní matraci získávají díky vrstvení různých tuhostí pěny. Výhodou je zpravidla nižší cena. Naopak mezi nevýhody může patřit nižší prodyšnost. Většinou jsou měkčí a poddajnější.

Právě hlavní nevýhodu matrací z PUR pěny, tedy nižší prodyšnost, řeší takzvaná HR pěna neboli studená pěna. Zde se jedná o modernější pěnu, která disponuje podstatně vyšší prodyšností díky otevřené buněčné struktuře. Matrace vyrobené z tohoto materiálu disponují vysokou pružností a stálostí. Mají také velmi dobré ortopedické vlastnosti, díky schopnosti kopírovat dobře profil lidského těla. Obvykle jsou tyto matrace středně tuhé až tvrdší.

Poslední kategorií jsou matrace z takzvané paměťové neboli líné pěny. Vyznačují se naprosto dokonalým přizpůsobením lidskému tělu. Pěna dobře drží tvar a zároveň je velice elastická. Dokáže měnit svou tvrdost, a to vlivem působení tlaku a teploty. Obvykle se jedná o poddajné a měkké matrace.

Taštičkové matrace

Pokud uslyšíte termín taštičkové matrace, potom vězte, že se jedná o novou generaci pružinových matrací. S klasickými pružinovými matracemi, které obsahují velké pružiny, se dnes už prakticky nesetkáte. Nahradily je právě matrace taštičkové. Ty rovněž využívají pružin, ale ty jsou uloženy v nezávislých kapsách, takzvaných taštičkách. Jedná se zároveň O podstatně menší pružiny, než v případě běžných pružinových matrací a každá matrace jich obsahuje velké množství.

Právě díky tomu, že je zde velké množství pružinek, které jsou zároveň na sobě nezávislé, mají tyto matrace velmi dobrou budovou elasticitu. Dokáží se vám tedy velice dobře přizpůsobit. Využívá se u těchto matrací navíc takzvaného zónování, kdy matrace obsahuje hned několik druhů pružin o různé síle. Taková zónová matrace potom vytváří ideální oporou pro konkrétní části lidského těla. Tam, kde má být tužší, tak je tužší, tam, kde má být naopak měkčí, tak je zase poddajnější.

Výhodou taštičkových matrací je také to, že mohou zvládat poměrně vysokou nosnost. Kladnou vlastností tohoto typu matrací je rovněž velká vzdušnost. Jedná se zkrátka o nejlépe větrané matrace.

Latexové matrace

Hledáte luxusní matraci? V tom případě vás mohou oslovit právě latexové matrace. Luxus si zde dopřejete díky přírodnímu původu použitého materiálu. Na výrobu se zde používá přírodní materiál zvaný kaučuk. Důležité však je, abyste si vybrali skutečně kvalitní matraci z latexu, protože na trhu najdete také levnější matrace, označované jako hydrolatexové, které mají příměsi jiných polyuretanových pěn. Tehdy se samozřejmě už nejedná o 100% latex.

Kvalitní latexové matrace se vyznačuje vysokou životností, která může být 20 až 30 let. Výhodou těchto matrací je také nejvyšší bodová elasticita ze všech druhů matrací. Proto jsou velmi vhodné při zdravotních potížích s páteří a pohybovým aparátem. Samozřejmostí jsou antialergické vlastnosti a antibakteriální odolnost. Matrace jsou vysoce prodyšné. Zpravidla se jedná o poddajné a měkčí matrace, které jsou velmi příjemné na dotek. Latex má také schopnost v zimě udržovat teplo a v létě chlad.

Co jsou to zdravotní matrace a čím se vyznačují?

Máte problémy se zády a pohybovým aparátem? Nebo máte naopak problémy s alergiemi? V tom případě by vás určitě měly zajímat zdravotní matrace. Pokud se už rozhodnete pořídit si zdravotní matraci, určitě byste ji měli umět rozpoznat od běžných matrací. Patří zde tedy matrace: 

 • ortopedické,
 • antidekubitní,
 • anatomické,
 • antibakteriální.

V případě ortopedických matrací se jedná většinou o tvrdší až tvrdé matrace. Poskytují tak dostatečnou oporu páteři. Využívá se zde zejména tvrdších a odolnějších pěn. Antidekubitní matrace dokonale kopírují tělo a omezují proleženiny. Anatomické matrace zase zohledňují stavbu těla a váhu jeho jednotlivých částí, jsou měkčí ale zároveň dostatečně tuhé, kde je to potřeba. Pokud se jedná o matrace antibakteriální, tak ty jsou charakteristické zejména tím, že zamezují vzniku roztočů a bakterií.

Jak vybrat kvalitní matraci?

Pokud přistoupíme k samotnému výběru konkrétní matrace, určitě se vyplatí volit kvalitní materiály výplně. Není přitom řečeno, že za kvalitní matraci musíte utratit nesmyslné částky. Zejména internetové obchody nabízejí různé matrace AKCE, kde získáte kvalitní matrace za velmi rozumné ceny. Mezi nejzákladnější kritéria výběru vhodné matrace patří: 

 • tuhost matrace,
 • vlastnosti výplně matrace,
 • vlastnosti roštu postele.

Výše v tomto článku jsme si popisovali jednotlivé druhy matrací, které se liší svými vlastnostmi. Mimo jiné tyto matrace také nabízejí různou tuhost. Obecně lze říci, že tvrdší matrace jsou hodnější tehdy, pokud rádi spíte na zádech nebo na břiše. Pokud spíte spíše na boku, volte mezi matracemi měkčími. Ty se totiž dokáží lépe přizpůsobit siluetě vašeho těla. Zároveň ale musí stále zajistit odpovídající oporu. Není vhodné volit matrace extrémně měkké, což bývají zpravidla ty nejlevnější matrace z řídké PUR pěny nízké kvality.

Při výběru zvažte také vaše případné zdravotní problémy s pohybovým aparátem nebo klouby. Na bolavé klouby třeba není příliš vhodná zase extrémně tvrdá matrace. V ořípadě zdravotních problémů se zády se vám mohou hodit matrace zónové. Pokud zase máte potíže s alergiemi, volte dobře větrané antibakteriální matrace.

Nezáleží jen na matraci jako takové, ale záleží také na tom, do jaké postele budete matraci dávat. Zda má tato postel pevnou desku či laťový rošt nebo pružný lamelový rošt. Na pevný rošt se hodí více pružnější taštičkové matrace, kdežto lamelový rošt pruží sám o sobě dostatečně a hodí se spíše na pěnové matrace.

Zdroj foto: Ljupco Smokovski / Shutterstock.com

Ochrana na matraci

Prakticky nikdy to neděláme tak, že bychom si lehli rovnou na matraci. Vždycky máme na matraci určitou ochranu. Ta jednak chrání matraci proti nadměrné vlhkosti, například z pocení, ale samozřejmě může mít také další užitečné vlastnosti. Jako ochranu na matraci se dá použít: 

 • vrchní matrace,
 • pratelný potah (chránič matrace).

Co to je vrchní matrace? Jedná se v podstatě o tenkou matraci, která slouží k umístění na vaši stávající matraci. Dokáže změnit vlastnosti vaší stávající matrace, například změkčit příliš tvrdou matraci. Může také srovnávat nerovnosti při použití vícedílných matrací.

Jako ochrana na matraci se dá použít také vhodný potah. Zabráníme tak tomu, že se bude matrace příliš znečišťovat třeba potem. Ideálně, pokud je takový potah pratelný na vysokou teplotu, a tudíž antialergický. Právě u alergiků nebo také obecně u dětí má použití pratelného potahu velký význam.

Zdroj: sleepfoundationg.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.