Matrace v hlavní roli: Jak je zbavit všech nepříjemných škůdců a nečistot?

Kdo by neměl rád líné povalování v posteli, sladké snění a zachumlání se do peřin? Podmínkou toho je však čistá postel. Povlečení pravidelně měníte, ale přemýšleli jste, co vše se může skrývat ve vaší matraci? A víte, jak matrace správně a účinně čistit?

Zdroj foto: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Nepříjemné překvapení v matraci

Pokud nevidíte zjevné znečištění například od skvrny od kávy (ať žijí snídaně do postele) či dalších tekutin, může se matrace na první pohled zdát naprosto v pořádku a čistá. Nenechte se však zmást, při bližším prozkoumání byste se možná nestačili divit.

Kromě již zmíněných tekutin (i tělních) můžeme uvnitř najít i několik druhů roztočů, prach, pyly a další alergeny, které v ložnici určitě nikdo nechce. Nejjednodušší způsob vyčištění je určitě zajistit profesionální firmu. Pokud však dáváte přednost vlastní pomoci, máme návod na údržbu v několika krocích:

  1. Svlékněte všechny polštáře, přikrývku a nezapomeňte sundat také chránič matrace. Měla by vám zůstat pouze samotná matrace bez jakékoli pokrývky. Toto povlečení vyperte v pračce.
  2. Matraci důkladně vysajte. Odstraníte tím povrchové nečistoty, vlasy, drobky a prach. Určitě nezapomeňte přejet také boční strany matrace.
  3. Zbavte se zápachu. I když není cítit, tělo v noci vyloučí nemálo potu – a část z něj se vsákne právě do matrace. Stačí však všestranný pomocník jménem jedlá soda a kartáč – a matraci tím krásně osvěžíte. Stačí ji posypat sodou, kartáčkem vetřít do látky a nechat alespoň hodinu působit. Následně opět použijeme vysavač a sodu vysajeme.
  4. Použijte speciální přípravky na skvrny. V drogeriích jsou běžně dostupné odstraňovače skvrn ať už ve formě prášku, nebo pěny. Pomocí kartáče a vody s nimi odstraníte všechny běžné skvrny na matraci.
  5. Použijte parní stroj. Máte-li možnost, použijte také parní stroj. Pára sama o sobě funguje jako přírodní dezinfekce, dostane se všude a ničí mnoho druhů roztočů a dalších alergenů.
Zdroj foto: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Nezapomeňte na to, že matrace má dvě strany – nestačí se tedy věnovat pouze jedné. Proto ji po celé proceduře obraťte a vyčistěte i druhou stranu.

Není matrace jako matrace

Jelikož máme několik druhů matrací, i péče o ně je různorodá. Molitanová matrace se skvěle čistí právě parním vysavačem nebo vysavačem na mokré čištění. Důležité je samozřejmě nechat řádně vyschnout. Na latexovou matraci použijte bavlněný hadřík a mýdlovou vodu, zatímco pružinová si skvěle rozumí s jedlou sodou a následným vysátím.

Spíte-li na pěnové matraci, v současné době velmi populární, i na ni můžete použít jedlou sodu, například v kombinaci s roztokem z octa a vody. Roztok rozprašovačem nastříkejte na matraci a zasypte sodou. Jakmile matrace vyschne, vyluxujte ji. Bude krásně čistá a osvěžená.

Prevence je lepší, než pozdní lítost

Je samozřejmě snazší nehodám v ložnici zabránit než poté bojovat se skvrnami. Mezi základní rady patří nebrat si do postele jídlo a nápoje. Chránič matrace je nejjednodušší cesta, jak ochránit matraci nejen při oblíbených svačinkách v peřinách. Chránič je možné sehnat i voděodolný a vy se tak nemusíte strachovat o prosáknutí do spodních vrstev.

Každopádně čisté ležení je základ – to se potom zdají ty nejsladší sny.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.