Maracuja aneb mučenka jedlá krásně kvete a plodí lahodné ovoce
Květy maracuji neboli mučenky jsou mnohdy považovány za jakýsi symbol Kristova utrpení, připomínají totiž trnovou korunu. No a název mučenka to jen dokazuje. Maracuja má ale nádherné květy – a ať už představují jakýkoliv symbol, doma vám budou dělat rozhodně radost.

Mučenek známe mnoho druhů, mučenka jedlá pak plodí dobře známé plody maracuji. Doma si ji přitom můžete snadno vypěstovat – a na tomto tropickém sladkém ovoci si brzy pochutnat.
Pěstování mučenky
Tropickým druhům ovoce se u nás příliš nedaří. Když už se ale rozhodnete ovoce sami vypěstovat, musíte se obvykle obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, tyto rostliny pak potřebují také hodně péče.
Maracuju si ale můžete doma vypěstovat bez většího úsilí, mučenka jedlá patří k vytrvalým tropickým rostlinám, roste v liánách nebo keřích – a doma s ní tolik práce mít nebudete. Navíc nejenže nádherně kvete, ovoce maracuja je velmi chutné a slaďoučké. Mučenky jsou navíc známé i pro své analgetické účinky.
Každý rok do nového
Maracuja se pěstuje v květináčích a vysévá se ze semen. Je nutné každý rok rostlinu přesazovat do většího květináče, aby měla dostatek prostoru pro další růst a mohla plodit. Mučenka má ráda pokojové teploty, v létě i hodně sluníčka. Nejčastěji se doporučuje pěstování v bytech nebo zimních zahradách. Začneme ale u semínka. Před výsevem je potřeba semínka namočit do teplejší vody na dva dny. Semínka jemně nabobtnají, a tak poznáte, že je čas zasadit je do hlíny.

Jak mučenku správně zasadit
Co se týče substrátu, nejlepší je zemina ze zahrady, která je těžká a jílovitá. Vysévat můžete i do speciální výsevní zeminy. Než semínka naklíčí, trvá to obvykle několik týdnů – až měsíc. Mučenku je dobré přihnojovat asi jednou za čtrnáct dní, s hnojivem by se to ale nemělo příliš přehánět. Přehnojená rostlina sice bude více růst, ale nebude ani tolik plodit, ani tolik kvést.
Že má rostlina naopak málo živin pak poznáte velmi lehce. Rostlina začne žloutnout a budou jí opadávat listy. Během období růstu je nutné dbát také na pravidelnou zálivku, nikdy však nesmí kořeny ve vodě stát. Mučenku taky velmi potěšíte, když ji budete pravidelně rosit. Také si potrpí na dostatek světla.
Zazimování mučenky
Přes zimu potřebuje mučenka odpočívat, takže je vhodné ji zazimovat. Nejvhodnější bude místnost, kde je chladno ale hodně světla, a teploty se pohybují okolo deseti stupňů. Je dobré také omezit zalévání na minimum. Pokud bude mučenka v zimě odpočívat v teplejším prostředí, mohou ji snadno napadnout červi nebo mšice.

Jak vypěstovat sladké plody mučenky?
Mučenka jedlá nádherně kvete, tento druh mučenky se ale obvykle pěstuje zejména kvůli jejím plodům. Maracuju není těžké vypěstovat, aby se to ale povedlo v domácím prostředí, je vždy nutné mít dvě rostliny. Pokud je mučenka umístěna ve venkovním prostředí, je dost velká šance, že rostlinu opylují včely a my se tak o nic nemusíme starat. Pokud ji však máme doma, musíme opylování pomoci, a to právě tím, že pořídíme mučence kamarádku.
Rostliny by se měly umístit co nejblíže k sobě, opylování se dá provést kouskem vaty a přenášením pylu, nebo rozvířením pylu například foukáním či jemnými pohyby tak, aby se pyl rozletěl a dosedl na protější rostlinu. Pak už jen stačí doufat, že se všechno povedlo a plody se začnou tvořit.
Mučenky se obecně rozrůstají velmi rychle pokud mají světlo, vodu a přiměřené množství živin pro svůj vývoj. Takže šance na to, že začne brzy plodit, je skutečně vysoká. Hodně štěstí!