Mučenka (Maracuja) – Jak na pěstování tropické rostliny

Květy maracuji neboli mučenky jsou mnohdy považovány za jakýsi symbol Kristova utrpení, připomínají totiž trnovou korunu. No a název mučenka to jen dokazuje. Kromě nádherných květů vám udělají radost také chutné plody mučenky. Jak ji vypěstovat doma?

mučenka
Zdroj foto: svf74 / Shutterstock.com

Tropickým druhům ovoce se u nás příliš nedaří. Když už se ale rozhodnete ovoce sami vypěstovat, musíte se obvykle obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, tyto rostliny pak potřebují také spoustu péče.

Co je mučenka

Listy této teplomilné rostliny jsou tmavě zelené barvy. Květy, které kvetou během letních měsíců mají průměr až 10 cm a jejich okvětní lístky jsou bílo fialové barvy. Po opylení květů marakuje vzniká plod – oranžové oválné ovoce známé pod názvem marakuja (ang. passion fruit).

Chuť plodů mučenky

Plody maracuje mají příjemnou sladkokyselou exotickou chuť. Dokážou pomoci na stres, úzkosti, nervové vypětí a další podobné situace. Zároveň je dobré ji užívat při nespavosti či menstruačních potížích.

Druhy mučenky

Známe velké množství druhů rostliny marakuje, ale jen přibližně 50 z nich rodí plody, ovoce, které lze konzumovat. Nejrozšířenější je mučenka jedlá (lat. Passiflora edulis). Tohle jsou další nejznámější druhy:

  • Mučenka modrá (lat. Passiflora caerulea)
  • Mučenka pletní (lat. Passiflora incarnata)
  • Mučenka sladká (lat. Passiflora ligularis)

Pěstování mučenky

Maracuju (nazývá se i marakuja nebo mučenka jedlá) si ale můžete doma vypěstovat bez většího úsilí – patří k vytrvalým tropickým rostlinám, roste v liánách nebo keřích – a doma s ní tolik práce mít nebudete. Navíc nejenže nádherně kvete, ovoce maracuja je velmi chutné a slaďoučké. Mučenky jsou navíc známé i pro své analgetické účinky.

Maracuja se pěstuje v květináčích a vysévá se ze semen. Je nutné každý rok rostlinu přesazovat do většího květináče, aby měla dostatek prostoru pro další růst a mohla plodit. Mučenka má ráda pokojové teploty, v létě i hodně sluníčka.

Sázení mučenky

Před výsevem je třeba semínka namočit do teplejší vody na dva dny. Semínka jemně nabobtná, a tak poznáte, že je čas zasadit je do hlíny. Co se týká substrátu, nejlepší je zemina ze zahrady, která je těžká a jílovitá.

Vysévat můžete také do speciální výsevní zeminy. Než semínka naklíčí, trvá to obvykle několik týdnů – až měsíc. Mučenku je dobré přihnojovat asi jednou za čtrnáct dní, s hnojivem by se to ale nemělo příliš přehánět. Přehnojená rostlina sice bude více růst, ale nebude ani tolik plodit, ani tolik kvést.

Zalévání

Že má rostlina naopak málo živin, pak poznáte velmi snadno. Rostlina začne žloutnout a budou jí opadávat listy. Během období růstu je nutno dbát i na pravidelnou zálivku, nikdy však nesmí kořeny ve vodě stát. Mučenku také velmi potěšíte, když ji budete pravidelně rosit. Také si potrpí na dostatek světla.

Zazimování mučenky

Přes zimu potřebuje mučenka odpočívat, takže je vhodné ji zazimovat. Nejvhodnější bude místnost, kde je chladno ale hodně světla, a teploty se pohybují okolo deseti stupňů. Je dobré také omezit zalévání na minimum. Pokud bude mučenka v zimě odpočívat v teplejším prostředí, mohou ji snadno napadnout červi nebo mšice.

marakuja
Zdroj foto: Lukas Gojda / Shutterstock.com

Jak vypěstovat plody mučenky?

Mučenka jedlá nádherně kvete, tento druh mučenky se ale obvykle pěstuje zejména kvůli jejím plodům. Maracuju není těžké vypěstovat, aby se to ale povedlo v domácím prostředí, je vždy nutné mít dvě rostliny. Pokud je mučenka umístěna ve venkovním prostředí, je dost velká šance, že rostlinu opylují včely a my se tak o nic nemusíme starat. Pokud ji však máme doma, musíme opylování pomoci, a to právě tím, že pořídíme mučence kamarádku.

Rostliny by se měly umístit co nejblíže k sobě, opylování se dá provést kouskem vaty a přenášením pylu, nebo rozvířením pylu například foukáním či jemnými pohyby tak, aby se pyl rozletěl a dosedl na protější rostlinu. Pak už jen stačí doufat, že se všechno povedlo a plody se začnou tvořit.

Mučenky se obecně rozrůstají velmi rychle pokud mají světlo, vodu a přiměřené množství živin pro svůj vývoj. Takže šance na to, že začne brzy plodit, je skutečně vysoká.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.