Losos na talíři: Jaké jsou nejčastější chyby při přípravě?

Losos a celkově ryby v jídelníčku jsou důležité pro naše zdraví. Při přípravě se často dělají chyby, které ničí chuť a zdravé látky. Jak se dělá losos? Kterým chybám se vyhnout?

Všichni víme, že obzvlášť losos je velmi prospěšný pro lidské tělo, a tak byste neměli ani na tento druh ryby zapomínat. Při přípravě lososa lidé často dělají nejrůznější chyby, které ničí pozitivní účinky tohoto pokrmu. Vyvarujte se jim a pochutnejte si na lososu plném nejlepších živin.

losos
Zdroj foto: nadianb / Shutterstock.com

Lososa v českých řekách nenajdete

I když byl losos před několika lety běžně viděný v českých řekách, ve kterých ho rybáři mohli lovit, dnes tomu tak již není. Kvůli přehrazování a znečištění českých vod byli lososi již v našem podnebí vyhubeni, ale začínají se zase pomalu vracet. V regálech obchodů nebo v rybárnách však lososa jednoduše koupíte, patří k těm nejoblíbenějším rybám českých kuchyní.

Druhy lososa

Pokud patříte k pravidelným konzumentům ryb, určitě je pro vás nejznámějším druhem losos atlantický (Salmo salar). Tento druh lososa se nejčastěji objevuje na pultech obchodů a také na našem talíři. Hodí se na všechny možnosti zpracování, na sushi, oblíbený je také v uzené podobě nebo na klasické filety.

Losos atlantický dostupný na pultech řetězcích často pochází z chovu, ne přímo z lovu v Atlantském oceánu. Umělý chov ryb (farmované ryby) zvykl mít většinou ve zdravé výživě a tématu udržitelnosti velmi špatnou pověst. Je však třeba dodat, že i technika chovu ryb se v posledních letech velmi zlepšila. Při výběru ryb v obchodě se však vždy zajímejte, odkud daná ryba pochází.

Kromě tohoto nejrozšířenějšího, známe i další druhy lososa:

  • losos čavyča – tento druh se svou kvalitou a vlastnostmi nejvíce podobá atlantickému lososovi, ale loví se jen ve velmi omezeném množství, a to na Novém Zélandu, v Kanadě a na Aljašce.
  • losos nerka – tento druh je nejhodnotnější k uzení a sashimi. Loví se především na Aljašce a v Rusku.
  • losos keta – v Evropě je méně dostupný, vyskytuje se spíše ve velmi omezeném množství. Kvalita tohoto masa je však velmi kolísavá, proto jej nemusíte úplně vyhledávat. Loví se především na Aljašce a v Japonsku. Tento druh lososa má bledé až mírně zbarvené maso a nižší poměr tuku v porovnání s ostatními druhy.
  • losos gorbuše – tento druh se loví jen během velmi krátkého vybraného období roku. Nejvhodnější je k uskladnění zamražením. Z pohledu kvality však nejde o takové prvotřídní maso jako u lososa atlantického.
  • losos kisuč – tento druh ryby se používá hlavně k nasolování, a to zejména v Chile.

Losos a zdraví

Losos je jedna z nejdoporučovanějších ryb, která má velký přínos pro lidské zdraví. Zamilujete si ho nejen díky jeho skvělé chuti, ale také pro vysoký obsahu bílkovin nebo tolik prospěšných omega-3 mastných kyselin. V této rybě je obsaženo také hodně vitamínu D, B a také vitamínu B6, B12 a B3. Díky takovému složení bude vaše tělo mnohem funkčnější a zdravější.

Které minerály obsahuje losos?

Abyste byli kompletně zdraví, je nutné doplňovat nejen vitamíny, ale také minerály. Díky této rybě můžete tělu dodat denní dávku draslíku, díky kterému bude v pořádku váš nervový i svalový systém a podpoříte i normalizaci krevního tlaku. Losos a jeho složení obsahuje také velkou dávku antioxidantů a selenu, díky kterým posílíte svou celkovou imunitu.

Pokud chcete v rybě udržet všechny tyto pozitivní látky, které skvěle působí na vaše zdraví, je nutné rybu dobře připravit. Vlivem častých chyb totiž losos může ztratit svou výbornou chuť i blahodárné účinky. Těm nejčastějším chybám se přitom můžete poměrně jednoduše vyvarovat.

Který losos je čerstvější – mražený nebo chlazený?
Odpovědí je zmražený. Je to z důvodu, že losos je zmražen ihned po lovu. Zamražení ryby ji nepřipravuje o žádné nutriční hodnoty, kvalitu ani chuť. Chlazený losos si však musel projít určitou cestu, než se dostal do obchodu, což je určitě pár dní.

Losos v těhotenství

Losos je vhodnou rybou, která se může konzumovat v těhotenství, dokonce se velmi doporučuje. Tak jako losos udržuje zdraví mozku a pomáhá zlepšovat jeho funkce, také pomáhá zlepšovat vývoj mozku plodu těhotné ženy. Těhotným ženám se tedy velmi doporučuje konzumovat lososa častěji, neboť tím budují kognitivní schopnosti svého dítěte.

Losos je obrovskou zásobárnou omega 3 mastných kyselin, které vytváří základní stavební kameny buněk dítěte.

Losos patří k rybám, které obsahují nejnižší obsah rtuti v těle ze všech ryb, které konzumujeme na talíři, proto je vhodný i v těhotenství. Naopak, kvůli vysokému obsahu rtuti v rybách je určitě třeba vyhnout se v těhotenství žralokovi, štice, candátovi, makrele či mečounům. Rovněž se vyvarujte i syrovému sushi.

Jak správně připravit lososa?

Neodstraňujte z filetu kůži

Mnozí z nás nesnáší na kusu masa i kůži, raději ji ještě před vařením či pečením odstraňují. Odstraněním kůže z lososa se však ochuzujete o mnoho vitamínů, minerálů a ostatních zdraví prospěšných složek. Pokud se rozhodnete opékat lososa na pánvi, pak určitě kůži neodstraňujte, ta vám totiž dodá dostatečnou ochrannou vrstvu mezi masem a rozpálenou pánví. Lososa pečte vždy kůží na pánvi, teprve když je úplně do křupava, můžete filet obrátit.

Jak udržet lososa stále šťavnatého?

Při opékání lososa je důležité dodržet takový postup, aby se z masa nevytratila jeho výborná chuť a šťáva. Vysušený vám rozhodně chutnat nebude.

  • Rozpalte si pánev a položte na ni filet kůží dolů, nechte asi tři minuty, a poté otočte a opečte lososa i z druhé strany.
  • Losos by neměl být před opékáním vytažený z mrazáku, nejlepší bude nechat rybí maso povolit do pokojové teploty.

Vysušení se vyhnete jen tehdy, když budete při opékání sledovat barvu masa. Nikdy by neměla ztratit svou narůžovělost. Pokud maso začne při opékání bělat, ihned obraťte na druhou stranu filetu, vypněte varnou desku a nechte dojít vlivem tepla. Jedině tak zůstane váš chutný pokrm šťavnatý a plný zdravých živin.

pečený losos
Zdroj foto: Jacek Chabraszewski / Shutterstock.com

Příprava lososa nemusí probíhat jen na pánvi

Asi nejběžnější formou přípravy je losos na pánvi. Je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob. Pokud milujete experimenty a nechcete jíst lososa stále jen na jeden způsob, můžete využít i jiné možnosti přípravy rybího masa. Mezi další nejoblíbenější postupy patří:

  • Pečení lososa v troubě – Jemné dušení masa spolu s opékáním vám dodá kvalitní a chutný pokrm. Do předehřáté trouby vložte filet z lososa asi na 30 minut při 275 °C. Do pekáčku přidejte také trochu vody spolu s bylinkami nebo plátky citronu, které výsledný pokrm ještě více dochutí.
  • Dušení ve vodě – Dušení ve vodě nebo na bílém víně je další možnost, jak připravit skvělého lososa. Opět přidejte bylinky nebo citrusy.
  • Losos na grilu – grilovaný losos je také vynikající pochoutkou. Příprava je jednoduchá, lososa položte na rozpálený gril, nepečte však na přímém ohni, aby nevyschl. Sledujte jeho povrch a postupně otáčejte.
  • Smažený losos – lososa můžete obalit v trojobalu a usmažit, tak jako většinu ryb. Často se zvykne připravovat marinovaný losos, který se pak obalí v trojobalu.

Díky těmto radám se špatným postupům při přípravě lososa vyhnete. Vaše rodina bude lososa milovat, a tak se stane přirozenou součástí vašeho týdenního jídelníčku.

Pečený losos je rychlým a velmi zdravým jídlem vhodným jak na oběd, tak na lehkou večeři. Kolikrát do týdne míváte na talíři rybu vy?


Tipy na další recepty z ryb

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.