Zelenec: Pěstování, druhy, množení, péče
Zelenec neboli Chlorophytum je nenáročná pokojová rostlina, kterou zvládnou pěstovat i začátečníci. Existuje několik různých druhů zelence, my vám poradíme, jak na jeho pěstování.
Dokáže čistit vzduch, navíc rychle roste a dokonce zvládne, pokud ji občasně zapomenete dát vodu. Dokáže se přizpůsobit řadě podmínkám. Někdy je známá pod termínem přírodní čistička vzduchu.
Rostlina zelenec
Listy rostoucí z centrální růžice jsou úzké a dlouhé. Jejich délka bývá 20 až 40 cm a šířka 5 až 20 mm. Rostlina zelenec se nejvíce vyskytuje ve variantě, kdy každý list má bílo-žluté pásy podél své délky. Její listy vytváří příjemnou domácí dekoraci.

Květenství
Pokud se ptáte, jestli má zelenec květ, v přírodě i u sebe doma ho nalezneme kvést začátkem letních měsíců. Pokud ho budete pěstovat ve skleníku, květenství se může vyskytnout kdykoliv během roku.
TIP: Podobnou barvu listů má také pokojovka tchýnin jazyk. Jak na její pěstování?
Zelenec a jeho druhy
Zelenec se řadí do čeledi chřestovité. Existuje na světě asi 200 druhů a předně se vyskytuje v subtropech a tropech regionů v Evropě, Africe a Asii. Některé druhy zelence můžeme pěstovat i my doma jako pokojovou rostlinu.
- Zelenec chocholatý (lat. Chlorophytum comosum) je charakteristický převislých vzrůstem dlouhých bílo-zelených proužkovaných listů.
- Zelenec oranžový (lat. Chlorophytum Green Orange) má oproti chocholatému tmavě zelené listy se sytě oranžovými řapíky. Tyto kontrastní barvy jsou pro něj nezaměnitelné.
- Chlorophytum ocean je odrůda, která má mnohem výraznější listy, co se barev týká. Větší rostliny tohoto druhu jsou tak hustější. Kvůli své výraznější barvě zároveň vyžaduje o něco více světla.
Dalšími odrůdami zelence je např. Chlorophytum laxum, Chlorophytum lemon či Chlorophytum bichetii.
Pěstování zelence
Pěstování zelence není náročné, rostlině se daří na světlých místech, kde může být i polostín. Přímé sluneční světlo ji však nesvědčí.
- Standardní pokojová teplota je pro ni vyhovující, nesnese však teploty nižší než 7 stupňů.
- V létě je pro ni ideálních 20 až 25 stupňů, v zimě postačí 10 až 15.
- V letních měsících zelenec zaléváme častěji, v zimních zalévání omezíme. Pokud ji zapomeneme zalít, rostlinka to zvládne. Ve svých kořenech a tlustších listech shromažďuje vodu.
- Při období její vegetace by se měla hnojit tekutým hnojivem dvakrát do měsíce.
- Pokud máme mladou rostlinu, přesadíme ji po roce, pokud starší, postačí přesadit jednou za dva roky.
TIP: Jak pěstovat pokojovou rostlinu dracena? Nezapomeňte na pravidelné zalévání.
Péče o zelenec
Zelenci prospívá zvýšená vlhkost, proto je dobré rostlinu častěji rosit. Pokud spatříte na zelenci hnědnutí listů, je to jasným znakem toho, že v místnosti je zapotřebí zvýšit vlhkost a pravidelně rostliny rosit, aby se nově vzchopila. Často můžeme doma pozorovat na rostlině zelenec suché konce listů, které jsou rovněž znakem, že je třeba dbát více na zálivku a rosení.
Pokud vám listy opadají a zpozorujete na zelenci žloutnutí listů, pravděpodobně má kolem sebe málo světla nebo příliš teplý vzduch.
Zelenec a jeho množení
Zelenec odnože vytváří neustále, proto je možné množení zelence prakticky kdykoli. Odnože se oddělí a ponoří do vlhkého substrátu. Semena se vysévají při teplotách 18 až 20 stupňů v jarních měsících. Jelikož se jedná o nenáročnou pokojovou rostlinu, rozmnožování zelence také není náročné a šance na ujmutí nové rostliny je vysoká.
Z jedné odnože dokáže během jednoho roku vyrůst rostlina až 12 cm široká. V případě, že kořeny začnou vylézat za okraj květináče, je nutné zelenec přesadit do většího květináče nebo nádoby.

Přírodní čistička vzduchu
Zelenec vyniká tím, že dokáže ze vzduchu odfiltrovat oxid uhelnatý, benzen, aceton a amoniak. Jelikož tyto látky se vylučují z předmětů, které míváme doma, je tato rostlina skvělou volbou. Zároveň ho doporučují i lékaři pro domácnosti, které bojují s alergiemi a různými plicními onemocněními.
Je zelenec jedovatý?
Zelenec jedovatý není, proto pokud se stane, že domácím mazlíčkům chutná, není potřebné se děsit. Považujeme jej za bezpečnou rostlinu.
Zkroucený zelenec – co dělat když chřadne
Starší rostliny ztrácejí svůj obvyklý tvar a přestávají být tak dekorativní jako dříve. V této fázi již rostlinu nikterak zachránit nelze, počáteční atraktivitu již nenabydou. Takovýto zelenec můžeme buď nahradit jinou květinou, anebo ji obohatit o dceřiné rostliny.
Odnože zelence do velké míry připomínají pavouky, proto se mu taktéž říká pavoučí rostlina. Když mají zhruba 4 až 5 centimetrů, můžeme je oddělit a nechat dále zakořenit.
Zdroj: britannica.com
Proč lopatkovec nekvete, jak a kdy přesadit lopatkovec azalévat??