Kompostér: Jak si jej vyrobit a co kompostovat?

Kompostér stojí za úspěchem mnoha zahradníků. Všechen “odpad“ můžete proměnit v kompost bohatý na živiny. Stačí si jen vyrobit domácí kompostér.

Co patří do kompostu? Je to směs organického odpadu, jako jsou například slupky od banánu, jádra jablek, posekaná tráva a další.

kompostér
Zdroj foto: Evan Lorne / Shutterstock.com

Kdy kompostovat

Obecně se doporučuje kompostovat v teplých měsících, kdy se daří aerobním organismům, jako jsou houby a bakterie, které rozkládají organický opad. Svůj kompostér tak můžete začít vyrábět již na jaře. Přes zimu se proces kompostování přirozeně zastaví, nicméně na jaře se zase samovolně obnoví.

Jak vyrobit kompostér

První se musíte rozhodnout, do čeho budete kompostovat, což závisí na velikosti vaší zahrady. Toto místo by také mělo být nejlépe pod stromem ve stínu – ale také k němu budete muset mít dobrý přístup. Nicméně minimální objem vašeho kompostéru by měl být 1 metr krychlový. Nejjednodušší je vyrobit si kompostér z palet.

  1. Palety můžete stlouct nebo svrtat dohromady, aby tvořily bednu bez víka. Na rohy doporučujeme použít velké vruty, aby kompostér držel pevně pohromadě.
  2. Do připravené konstrukce nasypte zahradní odpad – a začněte kompostovat.

Pokud vám nebude kompostér stačit, můžete k němu jednoduše přibít zboku další palety a jeho objem tím zvětšit.

Tipy pro kompostování

  1. Kompostujte pouze rostlinný odpad – vyhněte se zbytkům masa, kostí, mléčných výrobků a dalších – ty mohou obsahovat škodlivé bakterie.
  2. Pokud budete svůj kompostér pravidelně udržovat, proces kompostování se může zrychlit – to znamená, že budete kompost pravidelně prohazovat, aby větral.

Hotový kompost poznáte podle toho, že vypadá jako tmavá půda. Takto uzrálý kompost můžete používat na zkvalitnění půdy pro vaše rostliny, zeleninu a další, kterým tak dodá spoustu důležitých živin, co pro svůj růst potřebují.

TIP: Přírodní kompostér – Využijte váš bioodpad a pořiďte si domů žížaly

Zdroj: bhg.com


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.