Japonská zahrada – Vše co o ní třeba vědět

Japonská zahrada je okrasná zahrada, která má moderní architekturu. Jaké rostliny a květiny jsou vhodné do takové zahrady a jaké dekorace si pořídit do japonské zahrady?

Nemusíte tedy mít velký pozemek, a přitom se můžete pustit do budování japonské zahrady. Chce to pouze mít cit pro harmonii a řád, kterými se tento typ zahrad vyznačuje. Jaká pravidla byste měli dodržet?

Co je japonská zahrada

Určitě jste už japonskou zahradu někdy minimálně na obrázku viděli. Jsou pro ni typické:

  • mosty,
  • kameny,
  • cesty,
  • rostliny,
  • tvarované stromy,
  • voda,
  • terénní nerovnosti.

Vše je kombinované tak, aby výsledek lahodil oku. Japonci vždy budovali zahrady v duchu svého náboženství a filozofie. Zahrada pro ně představovala prestiž a vyjádření moci. Zatímco v Evropě se movití lidé chlubili svými drahými vozy, Japonci se ještě na počátku dvacátého století pyšnili umně vedenými zahradami. Přitom způsob vytváření zahrad byl přísně utajován, a dokonce bylo zakázané písemnosti, jež popisovaly metody tvorby japonské zahrady, ukázat cizincům.

Postupně se však i do japonských zahrad začaly dostávat vlivy z ostatních koutů světa, i když stále tato zahradní tvorba zůstává vysokým uměním. Kdo se jí chce věnovat, měl by vynikat tvořivostí, smyslem pro řád i harmonii, které japonská zahrada vyžaduje.

Japonská zahrada
Zdroj foto: Unique Vision / Shutterstock.com

Japonci vytvářeli po staletí své miniaturní zahrady i kvůli nedostatku půdy. Jejich symbolika přitom představovala skutečný svět, v němž každý kámen i rostlina měli svůj vlastní význam. Japonská zahrada je půvabná v každém ročním období, a obvykle vyzařuje neopakovatelnou atmosférou. Schválně se zkuste někdy takovou zahradou projít, a jistě budete vnímat všudypřítomnou estetiku, jež je promítnuta do posledního kamínku.

A nechybí ani klid – ten ucítíte třeba právě v zurčení vody v potůčku. Japonská zahrada působí velice jednoduše, i když je ve skutečnosti péče o ni docela složitá. Miniaturní scenérie znázorňují skutečný svět – skály, jezera, cesty, lesy.

Základní typy japonských zahrad

Japonské zahrady mohou mít různý vzhled. Lze se setkat s malými zahrádkami například v části předzahrádky rodinného domu, kde není tolik místa pro vybudování zahrady klasického typu. Zde se japonská zahrada buduje velmi dobře, protože i na malé ploše vynikne její miniaturní vzhled. Japonská zahrada však může být i prostorná, kdy jí lze procházet. Dokonce ji lze vybudovat také na balkóně, protože opravdu si vystačí i s minimem prostoru.

Nemáte-li dostatek zkušeností se zahradní tvorbou, můžete se obrátit na odbornou firmu, jež vám japonskou zahradu navrhne na míru.

Pokud se chcete do vytváření japonské zahrady pustit sami, měli byste se držet několika základních pravidel, mezi něž patří hlavně to, že taková zahrada nemá mít přísní geometrický tvar. Typické je pro ni přírodní a přirozený vzhled, který mu dodají přírodní doplňky. Určitě se vyhněte všemu umělému.

Japonské zahrady fotogalerie
Zdroj foto: MarckD / Shutterstock.com

Rostliny do japonské zahrady

Pro vytvoření japonské zahrady je třeba se držet předepsané kompozice. Ta by měla obsahovat nejen vyvýšeninu, ale také potok nebo jezírko, písek a typické rostlinstvo, jako jsou pivoňky, okrasné trávy, bambus, jehličnany, rododendrony. Často se na zahradě objevuje i japonský topol. Zeleň je možné seskupovat buď jednotlivě, nebo do skupin.

Jestliže budete chtít zasadit i okrasné trávy, ty se uplatňují hlavně jako solitéry, kdy vynikne jejich zajímavý vzhled. Výhodou okrasných trav je to, že jsou příjemné na pohled i v zimním čase, kdy vegetace obvykle spí.

I když je jezírko důležitou součástí japonské zahrady, nemusíte ho nutně budovat, nemáte-li na něho dostatek místa nebo příznivé podmínky. Přítomnost vody v zahradě lze i naznačit symbolicky uhrabaným pískem ve tvaru vlnek, jež jsou doplněné jehličím. Vznikne tak zajímavá kompozice lahodící lidskému zraku.

Určitě by ve vaší zahradě neměla chybět pagoda nebo japonské lampy do zahrady jako ústřední motiv – ta by měla být vidět do dálky z vyvýšeniny.

Které květiny a dřeviny umístit do japonské zahrady?

V japonské zahradě budete mít práci po celý rok. Hlavním principem je, aby byla půvabná v každém ročním období. Z tohoto důvodu je nutné vybírat vhodné květiny a dřeviny. Japonci nejčastěji pracují se zakrslými borovicemi a kosodřevinami, jež vytvářejí v prostředí dojem lesa. Zasadit lze i japonské třešně, sakury a kapradiny nebo magnolie.

Pochopitelně, že by neměly chybět bonsaje, tak typické pro japonskou kulturu. Z květin vybírejte bílé či růžové pivoňky, barevné kosatce i růže, k nimž mají Japonci velmi úzký vztah.

Japonská zahrada
Zdroj foto: Rados / Shutterstock.com

Dekorace do japonské zahrady

Pro japonskou zahradu bývá běžné, že není ohraničena plotem. Měla by tedy navazovat na volnou přírodu, což je možné na venkově, nebo pokračovat do obytného prostoru či k přilehlé terase. Hlavní dekorace japonské zahrady jsou:

  • různé sošky Buddhy,
  • vázy,
  • mostky z kamene nebo dřeva,
  • kamenná svítidla,
  • čajovny,
  • sluneční hodiny,
  • napajedla pro zvířata,
  • zvonkohry,
  • lavičky.

Oblíbené jsou i tzv. šlapáky, tedy kameny do japonské zahrady, po nichž je možné chodit. Rozhodně pro tento účel nepoužívejte dlaždice, které by v japonské zahradě nepůsobily přirozeně.

V současné době není problém doplňky do japonské zahrady pořídit, protože se jejich prodejem zabývají specializované prodejny nebo i některé hobby markety.

Všechny uvedené doplňky japonského zahradního aranžmá navozují příjemnou meditační atmosféru, v níž lze najít ztracený klid a rovnováhu, a příjemně relaxovat. I v případě doplňků však platí, že všeho s mírou. Japonská zahrada by v žádném případě neměla být přeplácaná, ale naopak by měla působit volně a vzdušně. Její styl by měl být čistý, střídmý a hlavně upravený. V této zahradě není místo pro plevel a nepořádek, to se do ní opravdu nehodí.

Zdroj foto: pr2is / Shutterstock.com

Japonské zahrady v Česku a okolí

Pro inspiraci japonské zahrady nemusíte jít daleko. Ty nejznámější u nás se nacházejí u Prahy, Zlíně či v Polsku.

  • Japonská zahrada Zlín – Zajímavá je japonská zahrada v ZOO Lešná nedaleko Zlína. Jmenuje se Mu-Shin a patří mezi největší japonské zahrady v České republice. Byla postupně budována od roku 2014 na ploše téměř tisíc metrů čtverečních. Jedná se o typickou suchou kamennou horskou zahradu se třemi dominantními prvky, a to borovicemi drobnokvětých, jež byly přivezené přímo z Japonska a které dosahují stáří asi sta let. Najdete tu obrovské kameny, lampy i dřevěný klenutý most přes Lukovský potok. Klidně můžete čerpat energii na dřevěných lavičkách. Na tvorbě japonské zahrady v ZOO Lešná se podílel i Petr Hron. Ten patří mezi přední české bonsajisty.
  • Japonská zahrada Praha – Další japonskou zahradu můžete vidět v Botanické zahradě v Praze-Troji. Pro veřejnost byla otevřena v roce 1997 na ploše 0,67 hektaru. První její část představuje horskou krajinu s chýší a jezírkem. V druhé části najdete rostliny, jež pocházejí z Číny a Japonska. Mezi základní prvky zahrady patří voda, kámen a rostliny nebo stromy s typickou symbolikou, třeba japonská vrba. Například japonské javory představují podzim nebo moudrost, slivoně zase nový život, ctnost nebo dívčí krásu. Borovice znázorňují věčný život a odolnost, pivoňky vznešenost, bohatství a moc.
  • Japonské zahrady Polsko – Kousek od českých hranic za městem Náchod směrem do sousedního Polska se nachází japonská zahrada v Jarkowě. Z města Kudowa se pokračuje do obce Jarkow, kde zahradu budovali manželé Majcherovi už od roku 1980. V roce 2003 ji zpřístupnili veřejnosti. Nejkrásnější je zahrada v květnu a červnu, kdy v ní vše kvete. Otevřená bývá od května do září od 10 hodin. Určitě stojí za návštěvu.

A jak se japonské zahrady líbí vám?

Zdroj: gardeningetc.com, australianoutdoorliving.com.au

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.