Exotický bambus: Jak ho pěstovat v našich podmínkách

Bambus pochází z tropů a subtropů, ovšem v našich podmínkách se mu také dobře daří. Existuje totiž mnoho druhů, ze kterých můžete vybírat. Díky tomu není problém najít vhodnou variantu bambusu, které se bude dařit i ve vaší zahradě.

bambus
Zdroj foto: Yarygin / Shutterstock.com

Bambus v exotické zahradě

Vzhledem ke svému původu byl pro nás dlouhou dobu bambus značně exotickou rostlinou. Dnes už se však rozšířily jednotlivé druhy bambusů do řady zahradnictví a školek, takže si můžete vybrat vhodnou rostlinu do své zahrady.

  • Skvěle vypadají bambusy zejména ve stylizovaných japonských zahradách, do kterých krásně zapadnou.
  • Ovšem kombinovat bambus můžete i s rostlinami, které se u nás běžně vyskytují. Doplňovat se budou například s různými jehličnany, javory a také travinami.
  • Pokud chcete vytvořit přímo místo plné bambusů, můžete jejich okolí ozdobit štěrkem, kamením, či také vodní plochou.

Díky různým druhům lze bambus pěstovat v malých miskách, podobně jako je tomu o bonsají, ovšem nabízí se také bambusy ve střední výšce, které lze využít jako podrost k jiným dřevinám. Existují však také vysoké bambusy, z nichž lze vytvořit dělící stěny.

Pěstování bambusu

Pro bambusy je nejlepší propustná půda, tedy ideálně hlinitopísčitý podklad, který by měl být bohatý na živiny. Proto je důležité hnojení bambusu. Při výsadbě růst bambusu skvěle podpoří kompost či uleželý hnůj, ovšem je potřeba každý rok rostliny přihnojovat.

  • Na jaře bambusy rostou nejrychleji, a to až deset centimetrů za den. V tomto období je tedy nezbytné dodávat jim dusík.
  • Dbejte však na správné dávkování, při nadbytku dusíku by se vyrostlé tyče mohly lámat a nových výhonků se nedočkáte.
  • Na jaře tedy dopřávejte dostatek hnojiva, po zbytek roku pak stačí podávat jen udržovací dávky.
  • V srpnu je vhodné s dusíkem přestat a dodávat již jen draslík. Ten se totiž postará o vyzrávání pletiv, díky tomu bude bambus odolnější vůči mrazu.

Přezimování bambusu

Největším problémem v zimním období je promrznutí půdy, kvůli čemuž nedokáže bambus přijímat dostatek vláhy. V takovém případě pak chřadne, listy hnědnou a zasychají. Proto je nutné v zimě kontrolovat, zda má rostlina dostatek vody. Některé druhy jsou schopné chránit se proti mrazu a suchu srolováním listů, čímž minimalizují plochu odparu.

Jenže druhým problémem může být nadbytek vody. K tomu dochází hlavně v nevhodných jílovitých půdách, které zadržují zbytečně moc vody. V takovém případě pak bambusy začínají zahnívat a hynout. Dodržet vhodné podmínky pro pěstování není zrovna jednoduché, ovšem pokud budete bambusu věnovat dostatek péče, odměnou vám mohou být stébla výšky až šesti metrů.

Vypěstovat si vlastní bambusy si žádá značnou dávku péče. Pro tyto rostliny je nezbytné chráněné stanoviště, kde nebudou ohroženy větrem a ostrými slunečními paprsky. Nejdůležitější je pak správné hnojení a ideální množství vody.


Tipy na další zajímavé rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.