Geocaching: Kam za ním vyrazit v České republice?

Geocaching vás vytáhne do přírody, ale i do města, užijete si luštění šifer a objevíte zajímavá místa. V cíli na vás čeká malé překvapení, které zvyšuje atraktivitu tohoto koníčku.

geocaching
Geocaching, Zdroj foto: Damian Lugowski / Shutterstock.com

Co je geocaching

Slyšeli jste o zálibě zvané geocaching (geokešing), ale nevíte, co tato moderní aktivita zahrnuje? Geocaching je outdoorová aktivita, která spojuje prvky turistiky a sportu. Jedná se o aktivitu, při které pomocí navigace hledáte ukryté schránky, nazývané také cache nebo česky keše. Obdržíte jejich zeměpisné souřadnice a můžete zahájit honbu za dobrodružstvím, na kterou vám postačí váš chytrý telefon.

Geocaching se pokouší upoutat a přivést vás na zajímavá místa, která nejsou přeplněná turisty, ale přesto jsou něčím výjimečná a zajímavá. Někdy však najdete kešky i na turisticky známých trasách. V listingu – což je popis dané kešky, pak naleznete také popis daného místa s vybranými informacemi a zajímavostmi.

Kdo je geocacher

Pokud se vydáte na geocaching, můžete se označit za geocachera (geokačer nebo pouze kačer). Když se vám podaří vypátrat schránku – cache, zapíšete se do deníku (logbook) a schránku opět schováte a zamaskujete, aby byla nenápadná a k dispozici i pro další geocachery.

V současnosti se aktivita geocaching věnují geocacheři v téměř 200 zemích světa a schránky (cache) naleznete na všech kontinentech světa, ano, dokonce i na Antarktidě.

Vydejte se na dobrodružství:

  1. Stáhněte si aplikaci geocaching – naleznete na stránce Geocaching.com (Geocaching.cz) nebo v Google Play – kde najdete všechny pokyny a souřadnice.
  2. Najděte kešku podle souřadnic ve vašem okolí.
  3. Zapište se do logbooku.
  4. Sdílejte váš zážitek a vyzvěte ostatní.

Co jsou kešky

Kešky, mnohdy označovány také jako keše či cache jsou v podstatě malé krabičky, do kterých se schovávají různé drobnosti. Právě ty jsou vaším cílem při pátrání. Z kešky si můžete jeden předmět vzít, ovšem je nutné nahradit ho jiným, který tam donesete.

Kromě toho v krabičce najdete také návštěvní knihu označovanou jako logbook. Zde zapíšete to, že jste kešku našli. Pak už ji jen stačí vrátit na původní místo tak, jak byla, a ponechat ji zde pro další milovníky geocachingu.

Pokud vás celý koncept geocachingu zaujal a rádi byste kešky nejen objevovali, ale také umisťovali, můžete se stát dobrovolníky geocachingu. Více o dobrovolnictví se dozvíte na stránce geocaching.com.

Druhy kešek

Keše lze rozdělit do několika kategorií. Často se setkáme s takzvanou traditional keškou, ke které rovnou dostanete souřadnice. Ty tak stačí pouze zadat do navigace a nechat se vést. Díky tomu se jedná o nejvhodnější typ, pokud s geocachingem teprve začínáte.

  • O něco zajímavější jsou pak multi keše. U těch je třeba navštívit několik míst, která jsou po cestě, a zde zjistit potřebné informace.
  • Většinou se nejedná o nic složitého, všechny informace najdete na daném místě. Ty vám pak pomohou při luštění souřadnic.

Posledním typem jsou mystery keše. Ty jsou nejvíce zapeklité a je třeba dobře se na ně připravit. Mnohdy už z domova musíte zjistit několik informací, abyste zjistili lokalitu kešky. Její nalezení vás sice bude stát větší úsilí, ovšem o to více budete v závěru potěšeni.

Jen pro zajímavost, podívejte se na hlavní stránku geocachingu, zadejte místo, kde bydlíte a hned se dozvíte, kolik geocache (kešek) se nachází ve vašem okolí.
Podle velikosti schránky, kterou pátrači hledají, také kešky dělíme na:
  • nano,
  • mikro,
  • malé,
  • střední,
  • velké,
  • neurčité – neznáme blíže specifikovanou velikost, může jít o speciální předmět.
 

Co najdete v cache?

V kešce ​​jsou často umístěny trasovatelné předměty, mohou to být:

  • TravelBugy (TB),
  • geocoiny (GC) – geomince.

Každý z takových speciálních předmětů obsahuje také unikátní kód. Tento předmět nese svůj cíl, který naleznete na stránce nebo přímo v cache, například napsaný na kartičce nebo jiném předmětu. Může jít o speciální roli nebo přání.

V roce 2020 se nacházelo v České republice více než 110 000 geocache (kešek). V roce 2021 byly aktivity geocachingu pozastaveny z důvodu omezení volného pohybu kvůli pandemii Covid-19. Letos však můžete geocaching opět obnovit a vrátit se k „hledání pokladů“.

Geocaching – jak začít

Pro geocaching můžete najít přímo web, na kterém jsou v mapě uvedeny všechny keše. Můžete tak najít nějakou v blízkosti svého obydlí, či si třeba zpestřit dovolenou, pokud chcete prozkoumat okolí. U vybrané kešky vždy najdete podrobnosti, které vám řeknou její obtížnost, terén, který vás čeká a další případné detaily. Kešku si navíc můžete zobrazit také přímo na mapě, takže získáte dobrou představu o tom, kde přesně ji hledat.

Objevujte geocaching

Krabičky většinou bývají umisťovány na zajímavých místech v přírodě, která byste jinak neobjevili. Můžete se tak těšit na zajímavý výlet. Kromě toho se navíc jedná o mezinárodní zábavu, takže za keškami můžete vyrazit po celém světě. Geocaching je navíc obklopen širokou komunitou, a to i u nás v České republice. Můžete se tak k někomu přidat a vyrazit hledat společně. Případně si v hledání kešek můžete i s ostatními zasoutěžit.

Pokud jste nenašli cache přímo ve vaší blízkosti, využít můžete i kolo, udělat si tak pěkný výlet a zároveň poznat oblíbené cyklostezky v České republice.

Geocaching nabízí spoustu netradiční zábavy. Jistě ho ocení každý milovník přírody, ovšem nejen ten. Právě kešky se pro vás mohou stát důvodem, proč vyrazit na výlet. Ten pocit, když kešku konečně najdete, je totiž jednoduše skvělý.

Zaujala vás myšlenka poznávání nových míst a hledání dobrodružství? Pak určitě alespoň vyzkoušejte geocaching, možná se z vás stanou významný geokačeři.

Zdroj: verywellfamily.com


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.