Užijte si báječnou dovolenou a poznejte krásy naší země: Přinášíme vám tipy, kam se vydat za kulturou

Řada z nás je i letos rozhodnutá strávit dovolenou doma. Vždyť v naší krásné zemi je toho tolik k vidění: příroda, historické památky i technické vymoženosti. Také česká města mají co nabídnout a na letošní prázdninovou sezónu se skutečně připravila.

Zdroj foto: Mia Garrett / Shutterstock.com

Jestli dáváte přednost kulturním akcím před sportovními a chcete si návštěvu některého města v Česku spojit s kulturním vyžitím, máme pro vás pár zajímavých tipů, kam se letos určitě vydat.

Pardubice

Letos uplynulo 500 let od úmrtí významného šlechtice spojeného s Pardubicemi – Viléma z Pernštejna. Právě on se zasloužil o rozkvět města v období renesance a výstavbu renesančního zámku v Pardubicích. Letos se můžete při návštěvě města těšit na sobotní komentované prohlídky, na nichž se vydáte po stopách Viléma z Pernštejna, seznámíte se s pověstmi spojenými s Pardubicemi, zjistíte, kdo je pochován na pardubickém Slavíně nebo se seznámíte s podrobnostmi operace Silver A. 

Kromě komentovaných prohlídek nabízí město každodenní úchvatnou podívanou na západy slunce pozorované ze Zelené věže či promítání v největším letním kině u nás. A kdyby vám to bylo málo, určitě se vydejte na nedalekou Kunětickou horu, kde má v hradním areálu letní scénu Východočeské divadlo v Pardubicích, případně se tu konají různé dobové akce a jarmarky.

Olomouc

Moravské město Olomouc, hanácká metropole, se pyšní druhou největší památkovou rezervací v naší zemi. Najdete tu i druhý orloj, barokní sloup Nejsvětější Trojice, zapsaný mezi památky UNESCO, románský biskupský palác, ale také Arcidiecézní muzeum nebo Muzeum moderního umění.

V letošním roce si město Olomouc připravilo na prázdniny několik kulturních akcí, například hudební festival Baroko 2021 či Olomoucké barokní slavnosti – již IX. ročník hudebních a divadelních představení. Jistě vás potěší také řada výstav, mezi nimiž dominují umělecké sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů a Trienále středoevropského moderního umění SEFO 2021.

Zdroj foto: Mitzo / Shutterstock.com

Karlovy Vary

Lázeňské město Karlovy Vary má v letních měsících rozhodně co nabídnout všem kultury chtivým návštěvníkům. Až do poloviny září nabízí město v rámci Karlovarského kulturního léta řadu aktivit, od komentovaných prohlídek přes workshopy, stand up vystoupení Na stojáka, až po koncerty symfonické i moderní hudby. Určitě vás zaujme i interaktivní výstava pro malé i velké “Ať žije věda”, která je určena i pro ty, koho fyzika ve škole vůbec nebavila. Za prohlídku stojí i karlovarské kolonády s léčivými prameny, z nichž nejznámější je pramen Vřídlo, případně vstupte do jeho podzemí, kde jsou k vidění slavné kamenné růže. Navštívit můžete i Návštěvnické centrum Moser a prohlédnout si sklářskou ryteckou dílnu. A jistě vás potěší i zpráva, že se letos opět koná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, i když v netradičním čase: od 20. do 28. srpna 2021.

Praha

Že je Praha turistickým lákadlem v kteroukoliv roční dobu, je všeobecně známo. Co si ale pro své návštěvníky připravuje na letošní léto v oblasti kultury? Kulturní akcí číslo jedna jsou jistě Letní shakespearovské slavnosti, v rámci nichž můžete na otevřených scénách (v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí) shlédnout inscenace her slavného anglického dramatika. Letošní premiéry jsou opravdu velmi zajímavé: česká premiéra hry Bouře, slovenské zpracování Romea a Julie a Sen noci svatojánské v originále.

Na zahradě Werichovy vily na pražské Kampě se uskuteční nový komorní festival vážné hudby “Klasika u Wericha” a v OC Letňany zaujme celou rodinu nový Park smyslů nabízející chytrou zábavu pro malé i velké díky 25 unikátním interaktivním exponátům, které prozkoumají vaše reakce a instinkty i rozsah vašich schopností. Chcete zažít let ptáka, přenést se do pravěku nebo třeba naprogramovat robotickou ruku? Pak bude Park smyslů pro vás to pravé místo.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací