Užijte si báječnou dovolenou a poznejte krásy naší země: Přinášíme vám tipy, kam se vydat za kulturou

Řada z nás je i letos rozhodnutá strávit dovolenou doma. Vždyť v naší krásné zemi je toho tolik k vidění: příroda, historické památky i technické vymoženosti. Také česká města mají co nabídnout a na letošní prázdninovou sezónu se skutečně připravila.

Zdroj foto: Mia Garrett / Shutterstock.com

Jestli dáváte přednost kulturním akcím před sportovními a chcete si návštěvu některého města v Česku spojit s kulturním vyžitím, máme pro vás pár zajímavých tipů, kam se letos určitě vydat.

Pardubice

Letos uplynulo 500 let od úmrtí významného šlechtice spojeného s Pardubicemi – Viléma z Pernštejna. Právě on se zasloužil o rozkvět města v období renesance a výstavbu renesančního zámku v Pardubicích. Letos se můžete při návštěvě města těšit na sobotní komentované prohlídky, na nichž se vydáte po stopách Viléma z Pernštejna, seznámíte se s pověstmi spojenými s Pardubicemi, zjistíte, kdo je pochován na pardubickém Slavíně nebo se seznámíte s podrobnostmi operace Silver A. 

Kromě komentovaných prohlídek nabízí město každodenní úchvatnou podívanou na západy slunce pozorované ze Zelené věže či promítání v největším letním kině u nás. A kdyby vám to bylo málo, určitě se vydejte na nedalekou Kunětickou horu, kde má v hradním areálu letní scénu Východočeské divadlo v Pardubicích, případně se tu konají různé dobové akce a jarmarky.

Olomouc

Moravské město Olomouc, hanácká metropole, se pyšní druhou největší památkovou rezervací v naší zemi. Najdete tu i druhý orloj, barokní sloup Nejsvětější Trojice, zapsaný mezi památky UNESCO, románský biskupský palác, ale také Arcidiecézní muzeum nebo Muzeum moderního umění.

V letošním roce si město Olomouc připravilo na prázdniny několik kulturních akcí, například hudební festival Baroko 2021 či Olomoucké barokní slavnosti – již IX. ročník hudebních a divadelních představení. Jistě vás potěší také řada výstav, mezi nimiž dominují umělecké sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů a Trienále středoevropského moderního umění SEFO 2021.

Zdroj foto: Mitzo / Shutterstock.com

Karlovy Vary

Lázeňské město Karlovy Vary má v letních měsících rozhodně co nabídnout všem kultury chtivým návštěvníkům. Až do poloviny září nabízí město v rámci Karlovarského kulturního léta řadu aktivit, od komentovaných prohlídek přes workshopy, stand up vystoupení Na stojáka, až po koncerty symfonické i moderní hudby. Určitě vás zaujme i interaktivní výstava pro malé i velké “Ať žije věda”, která je určena i pro ty, koho fyzika ve škole vůbec nebavila. Za prohlídku stojí i karlovarské kolonády s léčivými prameny, z nichž nejznámější je pramen Vřídlo, případně vstupte do jeho podzemí, kde jsou k vidění slavné kamenné růže. Navštívit můžete i Návštěvnické centrum Moser a prohlédnout si sklářskou ryteckou dílnu. A jistě vás potěší i zpráva, že se letos opět koná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, i když v netradičním čase: od 20. do 28. srpna 2021.

Praha

Že je Praha turistickým lákadlem v kteroukoliv roční dobu, je všeobecně známo. Co si ale pro své návštěvníky připravuje na letošní léto v oblasti kultury? Kulturní akcí číslo jedna jsou jistě Letní shakespearovské slavnosti, v rámci nichž můžete na otevřených scénách (v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí) shlédnout inscenace her slavného anglického dramatika. Letošní premiéry jsou opravdu velmi zajímavé: česká premiéra hry Bouře, slovenské zpracování Romea a Julie a Sen noci svatojánské v originále.

Na zahradě Werichovy vily na pražské Kampě se uskuteční nový komorní festival vážné hudby “Klasika u Wericha” a v OC Letňany zaujme celou rodinu nový Park smyslů nabízející chytrou zábavu pro malé i velké díky 25 unikátním interaktivním exponátům, které prozkoumají vaše reakce a instinkty i rozsah vašich schopností. Chcete zažít let ptáka, přenést se do pravěku nebo třeba naprogramovat robotickou ruku? Pak bude Park smyslů pro vás to pravé místo.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.