Proč se zajímat o byliny a jak je jednoduše pěstovat?

Fytoterapie, tedy léčba zdravotních potíží a neduhů pomocí rostlin, se znovu vrací do módy. Návrat k tradičním hodnotám a přírodě zmítá společností už od přelomu milénia.

Dostatek informací a inspirace z internetu nutí lidi přemýšlet. Kdo se začne o alternativní léčbu, stravování nebo bydlení zajímat, zjistí, že to není tak složité, jak se na první pohled zdá. Bylinkářství u nás opět žije, po téměř sto letech, kdy jsme byli zaslepeni moderní medicínou.

Zdroj foto: stockcreations / Shutterstock.com

Byliny versus léky

Řešení problémů tabletkami a chemickými koktejly nemusí být vždy na prvním místě. Léky jsou vyráběny v laboratořích uměle, základní principy se ale často opírají o chemické vzorce inspirované právě bylinami. Lidé se k bylinkám často upínají i v případech, kde běžná západní medicína nestačí. Byliny a jejich výtažky pomáhají třeba při záhadných autoimunitních onemocněních nebo jako podpůrná léčba při těžkém období onkologické léčby. Návštěva lékaře by měla být samozřejmostí, s osvíceným doktorem můžete ale prodiskutovat i alternativní způsoby léčby.

Pěstování bylin – výsadba a následná péče

Pro pěstování bylinek vybírejte slunná místa, ať už uvnitř domu na okenním parapetu nebo ve slunném koutě zahrady. Byliny nevyžadují speciální substráty, stačí jim běžná úrodná prokypřená půda. Pokud se rozhodnete sázet byliny ze zakoupených semínek, je nutné si je na jaře předpěstovat, tedy vysázet je do substrátu, nechat vyklíčit v dostatečné vlhkosti a poté zasadit jednotlivé sazeničky, malé rostlinky. V zahradnictvích nebo na farmářských trzích zakoupíte na konci jara už přichystané sazenice. Po vysazení do květináčů, truhlíků nebo záhonu už musíte dbát pouze o dostatečnou závlahu. Zalévejte raději častěji menším množstvím vody, nejlépe třeba obden. Pokud pěstujete v květináči nebo truhlíku, dejte si pozor na přelévání – přebytečnou vodu ze sběrných podložních misek vylévejte. Ven do záhonu bylinky zasazujte raději až po třech zmrzlých.

Zdroj foto: mythja / Shutterstock.com

Bylinky na vás číhají také všude v přírodě, v našich českých luzích a hájích. Stačí se pořádně rozhlédnout.

Jaké bylinky si vybrat?

Příroda nám nabízí nespočet druhů léčivých rostlin. Jak si tedy vybrat, které z nich si doma vysadit? Záleží samozřejmě na tom, k čemu byste chtěli bylinky využívat. Například mnoho bylin je výrazně aromatických a jsou oblíbené v kuchyni:

Tyto byliny a mnoho dalších zakomponujete do léčivých čajových směsí – při těhotenství, na kašel, odvodnění, vysoký tlak či cholesterol. Tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Sušenou levanduli můžete nacpat do polštářů i do pečených dezertů. Pro šípky na šípkový čaj plný vitamínů si zajděte do přírody. Využijte lehce dostupné informace a promyslete, které byliny budou pro vás ty pravé.

Sušení bylin

Vždy je příjemné v zimě sáhnout po sušených bylinkách. Jsou připomínkou slunného léta a právě v zimě, kdy je organismus náchylný na sezónní onemocnění, nás bylinky povzbudí víc než kdy jindy. Byliny začněte sušit okamžitě po nasbírání. V uzavřené nádobě by se rychle zapařily a začaly plesnivět. Sušit musíme rychle a efektivně. Vyberte teplou suchou místnost, kde proudí vzduch, dobře se hodí třeba půda. Pokud sušíte venku, vyhněte se přímému slunci a hlídejte případný déšť a ranní a večerní rosu. Byliny svažte do snopků a pověste do průvanu. Dobře sušit se dá i v troubě nebo sušičce potravin, ale velmi pozvolna. Bylinky nikdy neomýváme vodou. Pouze kořeny je potřeba očistit od hlíny a opláchnout čistou vodou. Kořínky nakrájejte před sušením na malé kousky a rozmístěte je na sítko ven nebo do trouby na plech. Například sušený kořen pampelišky se doporučuje užívat při onkologických onemocněních.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.