Bukurešť: Doprava, počasí, památky, zajímavosti

Pokud letos v létě raději nechcete riskovat a vyrazit na dovolenou k moři, využijte možnosti vycestovat nedaleko našich hranic, a to konkrétně do slavné Bukurešti.

I ve střední Evropě se totiž dají objevit úchvatné krásy, za kterými nemusíte jezdit hned do přímořských oblastí.

Bukurešť se musí zalíbit každému, kdo má rád kontrasty. Navíc zde okusíme rumunskou kulturu a navštívíme monumentální diktátorské stavby. Jak se do Bukurešti dostat a co zde navštívit? Pojďme společně najít odpovědi.

Zdroj foto: Dragos Asaftei / Shutterstock.com

O městě Bukurešt

Ze zeměpisu všichni víme, že je Bukurešť nejenom největším, ale také hlavním městem Rumunska. Nachází se totiž v jižní části země a v současné době je politickým, kulturním a hospodářským centrem země. Metropole má v celé zemi dominantní postavení, neboť v ní žije více než 2 miliony obyvatel.

Historie Bukurešti ale sahá až do roku 1368, kdy se objevila první písemná zmínka. Od druhé poloviny 15. století sídlila v tehdejší Bukurešti řada valašských knížat a už tehdy bylo město významným hospodářským centrem regionu. V průběhu času ale metropoli postihla řada válečných konfliktů a mimo to také velký požár, při němž bylo zničeno asi 2000 domů. Bukurešť je hlavním městem Rumunska od roku 1862.

Doprava do Bukurešti

Vzdušná vzdálenost Praha-Bukurešť je asi 1 tisíc kilometrů, takže je silniční cestování do města opravdu pouze pro odvážné. Nejlepší je zvolit na cestu do Bukurešti letadlo. Spojení se střední Evropou je relativně dobré, a pokud poletíme z Moravy nebo Slovenska, tak pro nás budou letenky i velice levné. Letenky Praha-Bukurešť totiž můžeme sehnat už od 2 tisíc korun.

Pro všechny turisty je plně k dispozici mezinárodní letiště Bukurešť obsluhující lety do 3 destinací v České republice a blízkém okolí. Do Prahy se nejlevněji dostaneme s leteckou společností Wizz Air, u níž stojí letenka přibližně 2 tisíce korun. Daleko výhodnější je ale letět do Vídně, kam stojí letenka se společností Lauda Air pouhých tisíc korun českých. Ve slevových akcích ji můžeme sehnat i za poloviční cenu.

Zdroj foto: Augustin Lazaroiu / Shutterstock.com

Počasí v Bukurešti

Bukurešť leží v Rumunské nížině na hranici tropického a subtropického pásu. Při cestě do této metropole bychom se měli připravit na velké teplotní rozdíly mezi zimou a létem. Překvapit by nás neměl ani výrazně menší úhrn srážek, než na co jsme zvyklí ve střední Evropě. Počasí Bukurešť je tedy hodně teplé a suché.

Přes léto atakují teploměry hranici 32 °C. Zimy tady zase tak tvrdé nebývají. Očekávejme jenom lehké mrazíky, avšak to neznamená, že by nás nemohl překvapit sníh. Pro poznání městských památek je nejlepší navštívit Bukurešť od jara do podzimu. Teploty se drží na příjemných 20 °C a my si tak můžeme užívat malého množství dešťových srážek a nádherně rozkvetlých bukurešťských parků.

Co v Bukurešti navštívit?

Bukurešť památky nabízí opravdu hodně k vidění. Město se zalíbí každému, kdo má rád kontrasty. Jen pár metrů od sebe tady stojí monumentální socialistické stavby a krásné úzké uličky historického centra. Pokud bychom chtěli navštívit všechny skvosty rumunského hlavního města, museli bychom v metropoli setrvat několik dní. Co všechno stojí v Bukurešti za vidění?

Palác parlamentu

Ceausescův palác je nejenom ikonou Bukurešti, ale také ikonou celého Rumunska. Po americkém Pentagonu se jedná o druhou největší administrativní budovu na světě a třetí největší budovu podle objemu. Už podle tohoto stručného popisu je jasné, že je Palác parlamentu monumentální. Stojíme před ním a nevěřícně kroutíme hlavou, jak bylo něco tak obrovského možné vůbec postavit.

Stavební práce začaly v roce 1985, kdy byl palác projektován jako hlavní sídlo diktátora Nicolae Ceausesca. Ten se ale život ve svém paláci příliš neužil, protože byl popraven jen několik dní po dokončení stavby. Palác parlamentu je 270 metrů široký, 240 metrů dlouhý a 86 metrů vysoký. Budova je o to více obdivuhodná, že veškerý materiál pochází z domácích zdrojů.

Zdroj foto: Ioan Panaite / Shutterstock.com

Stavropoleos Monastery

V samotném historickém centru Bukurešti nacházíme jeden z nejstarších pravoslavných kostelů. Stavropoleos byl postavený v roce 1724 a do dnešních dní se dochoval v obdivuhodně dobré kondici. Jde o typický příklad unikátního Brankovianského architektonického slohu, který je někdy nazýván jako Valašská renesance. Při pohledu na kostel nám sice nepřipadá tak obrovský jako socialistické monumenty, ale jeho pravá krása se skrývá v bohatě zdobených fasádách a interiérech.

Rumunské athenaeum

Druhou nejvýraznější a asi i největší architektonickou památkou v Bukurešti je takzvané Athenaeum. Mohutná stavba neoklasicistního slohu pochází z roku 1888 a v současné době je hlavním sídlem rumunské filharmonie. Mimo jiné tady najdeme i největší koncertní síň v celé zemi. Když už stojíme před takto velkolepou budovou, nemůžeme odolat nutkání prohlédnout si také interiéry. V nich jsme doslova ohromeni opulentní výzdobou a nic na tom nemění ani poplatek za vstup.

Vesnický skanzen Satului „Dimitrie Gusti

I když se nacházíme ve dvoumilionové evropské metropoli, nemůžeme zapomenout na typický život rumunských venkovanů. Jeho minulost je totiž stejně zajímavá a poutavá, jako je příběh samotné Bukurešti. V jednom z největších evropských skanzenů pod otevřeným nebem máme možnost poznat jak současnost, tak i minulost života na rumunském venkově.

Jenom pohled na více než 270 různých vesnických stavení, větrných mlýnů, dřevěných kostelíků a salaší v nás zanechá nezapomenutelný zážitek. Většinu času ovšem trávíme venku, takže doporučujeme do skanzenu vyrazit za hezkého počasí. Málem bychom zapomněli – u jednotlivých budov a staveb si přečteme krátké popisky v angličtině.

Památky v Bukurešti

Architektonické památky jsou sice monumentální a okázalé, ale rozhodně se neřadí k těm nejkrásnějším evropským stavbám. I když v Bukurešti nenajdeme takové historické centrum, jako například v Praze, na zajímavosti to této metropoli určitě neubírá. Jedině tady totiž můžeme nasát jedinečnou kombinaci balkánské a orientální kultury. Bukurešť těží ze své bohaté historie, kdy před hradbami města tábořili jak Osmané, tak Habsburkové.

Zdroj foto: Victor Moussa / Shutterstock.com

Noční život v Bukurešti

Všichni milujeme pohled na osvícené historické památky při romantických letních večerech. Přidejme k tomu ještě bujaré diskotéky, spoustu barů a restaurací a vznikne nám krásné panorama rozlehlého města. Většinu nočního dění hledáme v historickém centru města zhruba mezi Piata Unirii a ulicemi Lipscani, Gabroveni a Selari. Na své si tady přijdou úplně všichni. Nezáleží na tom, kolik chceme zrovna utratit. Na malém prostoru nacházíme podniky všech cenových kategorií, které mají jedno společné. Ve všech to žije a ve všech si užíváme neskutečnou porci zábavy a dobrého místního piva.

V Bukurešti na fotbal

Rumunská fotbalová reprezentace sice nepatří k nejlepším národním týmům světa, ale i tak se občas zúčastní evropského šampionátu. Fotbal je v Rumunsku populární, což dokazuje i oblíbenost klubu Steaua Bukurešť. Asi nejslavnější místní fotbalový klub se pravidelně účastní evropských soutěží, v nichž často hraje proti českým klubům.

Bukurešť rozhodně stojí za navštívení, a to i přesto, že není tak krásná jako Praha nebo Paříž. Kombinace balkánského a orientálního životního stylu za to rozhodně stojí! Kdy se na návštěvu Bukureště chystáte vy?


Tipy na další nejznámější města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.