Bršlice kozí noha: plevel, který má však léčivé účinky

S rostlinou bršlice kozí noha jste se už jistě setkali. Roste převážně jako plevel podél potoků, v příkopech, ale vidět ji lze také v zahradách či na okrajích lesů a polí.

Vzhledem k tomu, jak rychle se dokáže šířit, jedná se o poměrně nepříjemný plevel, kterého se zbavíte jen velmi těžko. Můžete ji však pěstovat pro její léčivé účinky.

O rostlině bršlice kozí noha

Vytrvalá rostlina bršlice kozí noha (lat. Aegopodium podagraria) v prvním roce tvoří nejprve přízemní růžici listů. Poté se začne rozrůstat, vyžene dlouhou, chudě větvenou lodyhu. V zahradách se pěstuje její panašovaná varianta, tedy s bíle pestrým listem. Jestliže se však rozhodnete tuto rostlinu pěstovat, je třeba být velmi opatrný. Dokáže se totiž rozmnožit opravdu rychle. Brzy tak může v zahradě zabírat více místa, než je žádoucí.

bršlice kozí noha
Zdroj foto: kaskip / Shutterstock.com

Doporučujeme: Více o rostlině jitrocel

Léčivé účinky bršlice kozí nohy

Nálev z bršlice lze využívat i při závažných onemocněních jako je revmatismus nebo močové kameny. Dejte si však pozor na dlouhodobé užívání, to se nedoporučuje. Zajímavostí je, že tato rostlina se již po dlouhou dobu využívá jako prostředek tlumící bolest. Rozdrcené části rostliny stačí přiložit na bolestivé místo. V minulosti tak byla používána hlavně k mírnění revma a dny. Kromě toho však mladé listy obsahují velké množství vitaminu C.

Navíc jsou močopudné, ulevují od křečí a použít je můžete také jako obklad na rány nebo hemeroidy, případně bolavé klouby. Mladé listy můžete použít do salátu či polévky, jinak se však bršlice kozí noha používá hlavně na obklady a nálevy. Tento plevel se hodí mít po ruce hlavně během teplého období, kdy se hojně vyskytují komáři. Stačí totiž na komáří štípnutí přiložit rozmačkaný stonek listu a svědění tak rychle přejde.

Jak zabránit nechtěnému rozšíření bršlice kozí nohy

Bršlice kozí noha ke svému růstu nepotřebuje žádné specifické podmínky, dokáže se rozrůst úplně všude. To však někdy může být nežádoucí. V takovém případě je vhodné ruční pletí, které je třeba po dvou týdnech zopakovat. Rostlina totiž může vyrůst i z drobných úlomků, co po pletí v půdě zůstaly. Bršlici můžete vypudit pomocí jiných rostlin, to je však řešení náročné na čas. Na místo, kde tato rostlina kvete, hustě vysaďte brambory, čímž bršlice nebude mít dostatek světla. Další možností je také zasadit dobromysl, pokud se totiž dostatečně rozroste, vytlačí bršlici.

Další variantou je samozřejmě také chemická likvidace bršlice kozí nohy. Je však potřeba pečlivě vybírat přípravek, aby na bršlici zabral a zároveň nepoškodil ostatní rostliny, ježchcete zachovat. U těchto přípravků navíc trvá zhruba dva týdny, než začnou působit v oddencích. Pokud se tedy bršlice chcete zbavit, obrňte se trpělivostí a vrhněte se raději na ruční pletí.

Bršlice kozí noha je opravdu hojně se vyskytující plevel. Vzhledem k tomu, jak snadno se množí, není dobrý nápad vysadit si ji na zahradu mezi ostatní rostliny. Pokud vás však trápí některé z výše zmíněných zdravotních potíží, může vám tato bylina ulevit od bolesti.


Tipy na další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.