Zavinutka (monarda): Jak ji správně pěstovat a kdy kvete

Chcete svou zahradu nebo terasu obohatit o zajímavou rostlinu? Pak vás určitě nadchne zavinutka neboli monarda. Její opojná vůně i zvláštní tvar květů vás zaujme na první pohled, přitom pěstování této květiny není příliš složité. Zjistěte všechny důležité informace ke správnému pěstování monardy.

zavinutka
Zdroj foto: guentermanaus / Shutterstock.com

Více o zavinutce

Zavinutka (lat. monarda) je v lidovém názvosloví známá také jako zavrnutka. Všechny tyto názvy však schovávají nádhernou trvalku se zajímavými květy nejrůznějších barev. Můžete si pro svou zahradu vypěstovat jemně narůžovělou barvu, ale také syté tóny fialové či úplně červené barvy.

Květenství je dlouhodobé, a tak vám bude dělat radost při každém posezení venku.

Zajímavá je monarda také díky své aromatické vůni. Ta byla už indiány používaná pro protažení cest dýchacích a hojně se přidávala květina do čajů. Vás okouzlí především krásně provoněná terasa, této vůně si všimne i každá nová návštěva.

Mezi nejznámější druhy patří zavinutka podvojná (lat. monarda didyma).

Pěstování zavinutky

Pokud chcete, aby vaše monarda měla ty nejvhodnější podmínky k růstu a květenství, pak jí vyberte hezké místo v polostínu.

Pro správný růst, kdy může dorůst až 100 cm, potřebuje kyprou půdu plnou hnojiva. Proto při sázení květiny nezapomeňte půdu prokypřit.

  1. Kdy kvete zavinutka?

    Zavinutka při správné péči kvete od června do září.

Zavinutka potřebuje dost vláhy, proto dbejte při pěstování na hojné zalévání. Obzvlášť v suchém období a v letních měsících je nutné na vláhu myslet, aby květina úplně nevyschla. Naopak na množení není rostlina příliš složitá, dělením trsů a sázením na jaře nebo na podzim získáte jednoduše více květin.

Přesázení zavinutky

Jestliže chcete, aby vaše monarda dobře rostla a stále stejně kvetla, pak je vhodné ji jednou za tři roky přesadit.

Vykopejte ji ze země, odeberte všechny odumřelé části a znovu zasaďte spolu s kyprou zeminou a hnojivem.

Zavinatka vám bude dělat radost nejen díky krásným květům a opojné vůni, ale také po usušení květů. Snadno si ze sušené květiny připravíte lahodný a léčivý čaj.


Další oblíbené rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.