Kostival lékařský: sázení, pěstování, využití

Medunice, černý kořen, lupen sladký nebo kobylí mléko – tohle vše je kostival lékařský. Léčivé rostlině, která roste ve volné přírodě a je využívána pro své léčivé účinky již od středověku.

Kostival dorůstá až do výšky jednoho metru, je porostlý malými chloupky a má modrofialové květy. Nejznámější je pro své využití na obklady, zábaly a masti, které pomáhají s hojením ran a při zlomeninách.

Kostival lékařský
Zdroj foto: Madeleine Steinbach / Shutterstock.com

Jak pěstovat kostival lékařský?

Kostival lékařský (lat. Symphytum officinale) se ve volné přírodě vyskytuje v okolí říček, potoků a na podobných vlhkých stanovištích. Preferuje hlinité nebo jílovité půdy s dostatkem živin. Kostival lékařský je jednoduché vypěstovat.

 • Stačí s příchodem jara zasadit semena do pařníku nebo truhlíku a nechat vyklíčit například na okenním parapetu.
 • Jakmile rostliny vyrostou po měsíci či měsíci a půl, rovnou je přesazujeme do venkovního záhonku.
 • Následně stačí jen pravidelně zalévat a vyčkávat.

Kostival je invazivní rostlinou a velice rychle se rozrůstá do okolí.  Má rád dostatečnou vlhkost, kterou mu můžete zajistit buď pravidelným zaléváním, nebo ho vysadit do blízkosti potoku či jezírka.

Přečtěte si také: Plicník lékařský

Sběr kostivalu

Pokud se rozhodnete vyrazit na sběr kostivalu lékařského, je dobré vědět, že se sbírají pouze kořeny, a nejlépe na začátku jara nebo zkraje podzimu. Kořen se po sběru pořádně umyje, nejlépe v osolené vodě, a před další úpravou se nechá pořádně okapat.

Využití kostivalu

Kostival lékařský se užívá pouze vně. V podobě mastí, zábalů a balzámů se používá na hojení ran, ale ne těch otevřených, nýbrž pouze na jejich okraje. Pomáhá taktéž při hojení modřin, minimalizuje opuchnutí a snižuje bolest kloubů. Hojivý účinek kostivalu je způsoben tím, že obsahuje alantoin. Právě tato látka pomáhá s hojením pokožky a sliznice, a dokonce pomáhá i při srůstu kostí.

Příprava kostivalové masti

Pokud již máte doma nachystané kostivalové kořeny a chcete se pustit do výroby domácí masti, postup je vcelku jednoduchý.

 • Nachystejte si vodní lázeň a nechte v ní rozpustit tolik sádla, aby se v něm potopil celý kořen.
 • Mezitím si okapané kořeny nakrájejte nožem na tenké plátky, a následně je vhoďte do hrnce s rozpuštěným sádlem, kde je společně v horké lázni ponecháte dvacet minut.
 • Po uplynutí této doby vyjměte nádobu s kořenem a sádlem z vodní lázně, pořádně promíchejte a nechte vystydnout.
 • Druhý den tuto směs pouze zahřejte (aby byla tekutější) a přes plátno sceďte do sklenice. Hotovou kostivalovou mast skladujte na tmavém a chladném místě.

Tinktura z kostivalu

Pro ty z vás, kteří raději na popáleniny a rány aplikují obvazy, máme návod k přípravě tinktury.

 • Omyté a osušené kořeny nakrájejte nadrobno a následně vkládejte do předem připravené skleněné lahve.
 • Až jimi vyskládáte lahev pod okraj, zalijte je alespoň 40 % alkoholem, nádobu uzavřete a za pravidelného protřepávání ji nechte odpočívat.
 • Po čtyřech týdnech bude připravena k použití.

Kostival lékařský můžete využít při přípravě hojivých mastí, ale také jako okrasnou rostlinu, která vám brzy proroste celým záhonkem.


Tipy na další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
 1. Hajná říká

  Dobrý den,
  Na prvním obrázku: zdroj foto Bronislava Vrbanová: není kostival. Toto je plicník lékařský. Prosím Vás, opravte to, ať neblbnete lidi.

  S pozdravem, Hajná

 2. Lenka L. říká

  Kostival je nedoceněná bylina. Osobně ji považuji za jakousi Evropskou obdobu Aloe. Tato rostlina zachránila za Rakouska bratrovi mého dědy nohu. Ve věku 4-5 let si zranil holenní kost o radlici pluhu, rána se mu zanítila a infikovala kost těžkým zánětem. Chlapeček dostal vysoké horečky, doktor navrhl nohu amputovat. Zoufalá prababička s pláčem od doktora utekla (tehdy nebyl sociální systém jako dnes, mrzák znamenalo vpodstatě totéž co žebrák). Pomoc vyhledala u staré porodní báby-kořenářky. Ta mu nohu obkládala plackami z kostivalového kořene. Prastrýc se dožil nakonec přes 70, nohu měl sice o něco kratší a napadal na ni. Ale měl nohu 🙂 Dokonce se i oženil.
  Málo se ví také, že kostival (gel z něj) má vynikající hojivé účinky na střevní sliznici. Vnitřní užití se však nedoporučuje, kvůli nízkému obsahu pyrolizidinových alkaloidů, které by při trvalém užívání vyšších dávek se jedná o potenciální karcinogen. Nicméně naši předkové toto nevěděli a po celá staletí kostival na krvácející střeva úspěšně používali. V ČR je vnitřní užití oficiálně zakázáno (pro jistotu), z doslechu vím že ale například v Polsku tomu tak nebylo a v lékárnách se daly sehnat i prostředky s obsahem kostivalu pro vnitřní užití. A paní Hajná má pravdu, jeden obrázek je plicník (Pulmonaria officinalus), nikoliv Kostival (Symphytum off.)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.