Border kolie je přátelská, ale není pro každého. Jak ji chovat?

Border kolie vás osloví nejen svým krásným vzhledem, ale hlavně přátelskou a velmi milou povahou. Dokáže vás rozesmát i v těch nejhorších chvílích. Přesto to není pes pro každého a před jeho koupí byste si měli ujasnit, zda vyhovuje vašim požadavkům. Není to totiž žádný hlídač a bude vyžadovat hodně vašeho času.

Zdroj foto: Elayne Massaini / Shutterstock.com

Trocha historie

Border kolie byla vyšlechtěna ve Velké Británii na konci 19.století, a to pro účely nahánění ovcí z pastvin nebo převádění velkých stád z jednoho místa na druhé. První pes, který měl vzhled dnešní novodobé kolie, se jmenoval Old Hemp. Dnes už tito psi dávno nenahánějí ovce, ale protože jsou velmi chytří a dají se dobře vycvičit, jsou častými účastníky na soutěžích v agilitách. Zde se svým pánem předvádějí opravdu nevídané kousky.

Border kolie je přátelské plemeno

Border kolie má plno předností. V prvé řadě je to jeden z nejinteligentnějších plemen. Jsou to psi nesmírně učenliví a pracovití. Protože jsou velmi aktivní, měl by se je pořídit jen ten, kdo má rád pohyb a psovi bude věnovat dostatek času. Border kolie je i skvělý společník na dlouhé procházky po horách, protože její energie je naprosto nevyčerpatelná. Výhodou tohoto psa je i to, že dobře vychází s ostatními psy, přesto je lepší, když ji k tomu od malička budete vést.

Border kolii raději chovejte v domě

Toto plemeno je přizpůsobivé a zvládne žít v bytě, když s ním budete chodit na časté procházky. Lépe se mu bude dařit však na rodinném domě. Dokonce zvládne být i celoročně venku v kotci. Je to pes odolný proti nepřízni počasí. Naopak nesnáší hrubé jednání, nátlak a celkově trestání. Tento pes je totiž díky své inteligenci i nesmírně citlivé plemeno, a pokud k němu nebudete empatičtí, bude strádat.

Zdroj foto: xkunclova / Shutterstock.com

Jak Border kolie vypadá?

Tento pes je středně velkého vzrůstu, ale rozhodně není těžkopádný, ba právě naopak. Dorůstají až do výšky 54 cm. Feny bývají zpravidla o něco menší. Srst mohou mít od dlouhé, středně dlouhé i krátké a také barevné kombinace bývají různé. Nejčastěji se můžete setkat s bíločernou a bílohnědou. Oči mívají hnědé – a jen výjimečně narazíte na psa s modrýma očima. Ta se však v chovatelských stanicích může považovat za vadu.

Proč si pořizovat Border kolii

 • Když jí věnujete dostatek času, může s vámi žít kdekoliv.
 • Velikostně je tento pes naprosto zlatým středem. Není ani velký ani malý.
 • Péče o toto plemeno není náročná. Stačí ji jednou za týden vyčesat nepořádek z chlupů.
 • Miluje psí sporty. Máte rádi agility, dog dancing nebo flyball? V tom případě je to ideální pes pro vás.
 • Je to také skvělý pes pro záchranářství či slepecký výcvik.
 • Jsou to skvělí psi k dětem nebo jiným zvířatům, protože jsou bezkonfliktní a velmi mírumilovní.
 • Je to skvělý parťák do aktivního života.
Zdroj foto: sonsart / Shutterstock.com

Border kolie není pro každého

Přestože má tento pes nesmírně hodně pozitivních vlastností, přesto jsou případy, kvůli kterým byste si ho pořizovat rozhodně neměli.

 • Je to pes, který je ochotný odejít s každým a svému pánovy nebývá naprosto věrný.
 • Není to hlídač. Pokud potřebujete ohlídat váš majetek, Border kolie není pes pro vás.
 • Milujete domácí pohodu a klid? Pořiďte si jiné plemeno.
 • S pořízením psa se vám zvýší finanční náklady.
 • Kolie je náchylná k nemocem. Často se jedná o dědičné onemocnění nebo má oční vadu či záchvaty epilepsie.
 • Potřebuje spoustu vašeho času.
 • Může být občas nervózní a hodně štěká.

Zdraví a krmivo

Je to zdatný pes, který snese řadu obtíží i nepřízeň počasí. Přestože bývají tito psi zdraví, trápí je dědičné nemoci či epilepsie. Někteří mívají problém s kyčlemi. Proto byste svého psa měli krmit pouze suchým krmivem dvakrát denně. Rozhodně se vyhýbejte lidské stravě, která by psovi mohla hodně ublížit. Tito psi opravdu nejsou stavění na to, aby jedli zbytky od vašeho nedělního oběda.

Border kolie vybírejte zodpovědně, protože tento pes si zaslouží veškerou péči, kterou mu můžete dát.

 

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací