Border kolie je inteligentní: Proč ji mít doma a na co si dát pozor?

Border kolie vás osloví svým krásným vzhledem, ale hlavně přátelskou a milou povahou. Jak vypadá, jakou má povahu a na co dát pozor při výchově? Výhody a nevýhody border kolie.

Dokáže vás rozesmát i v těch nejhorších chvílích. Přesto to není pes pro každého a před jeho koupí byste si měli ujasnit, zda vyhovuje vašim požadavkům.

Není to totiž žádný hlídač a bude vyžadovat hodně vašeho času.

Černobílá Border kolie
Zdroj foto: Elayne Massaini / Shutterstock.com

Plemeno border kolie

Dnes už tito psi dávno nenahánějí ovce, ale protože jsou velmi chytří a dají se dobře vycvičit, jsou častými účastníky na soutěžích v agilitách. Zde se svým pánem předvádějí opravdu nevídané kousky.

Odkud pochází tenhle pes?

Border kolie byla vyšlechtěna ve Velké Británii na konci 19.století, a to pro účely nahánění ovcí z pastvin nebo převádění velkých stád z jednoho místa na druhé. První pes, který měl vzhled dnešní novodobé kolie, se jmenoval Old Hemp.

Povaha border kolie

Border kolie má plno předností. V prvé řadě je to jeden z nejinteligentnějších plemen. Jsou to psi nesmírně učenliví a pracovití. Protože jsou velmi aktivní, měli by jste si ho pořídit jen ten tehdy, pokud máte rádi pohyb a psovi budete věnovat dostatek času.

Je i skvělý společník na dlouhé procházky po horách, protože její energie je naprosto nevyčerpatelná. Výhodou tohoto psa je i to, že dobře vychází s ostatními psy, přesto je lepší, když ji k tomu od malička budete vést.

Výchova border kolie

Štěně border kolie je velmi inteligentní, povely se tedy rychle a s radostí naučí. S výchovou a pravidly je nutné hned od malička. Kromě naučení základních povelů je třeba toto plemeno také socializovat. Od štěněte by se měl setkávat s dětmi, jinými zvířaty a měli byste s ním chodit mezi lidi. Tenhle pes je velmi aktivní pes.

Aby byl šťastný, měli byste se mu patřičně věnovat a chodit s ním sportovat.

Raději ji chovejte v domě

Toto plemeno je přizpůsobivé a zvládne žít v bytě, když s ním budete chodit na časté procházky. Lépe se mu bude dařit však na rodinném domě. Dokonce zvládne být i celoročně venku v kotci. Je to pes odolný proti nepřízni počasí. Naopak nesnáší hrubé jednání, nátlak a celkově trestání. Tento pes je totiž díky své inteligenci i nesmírně citlivé plemeno, a pokud k němu nebudete empatičtí, bude strádat.

Zdraví border kolie

Tohle plemeno není příliš náchylné k nemocem, jako jiné druhy psů. Existují však některá onemocnění, která můžeme označit jako tipická a majitelé těchto psů se s nimi setkávají častěji než u jiných plemen.

Tyto psy jsou citlivější na léky oproti jiným, také je mohou doprovázet oční onemocnění. Zejména při čistokrevné border kolii se může vyskytovat problém s klouby či epilepsie.

Vzhled border kolie

Tento pes je středně velkého vzrůstu, ale rozhodně není těžkopádný, ba právě naopak. Border kolii si můžete splést s plemenem Australský ovčák.

 • Velikost border kolie je až do výšky 54 cm. Feny bývají zpravidla o něco menší.
 • Oči mívají hnědé – a jen výjimečně narazíte na psa s modrýma očima. Ta se však v chovatelských stanicích může považovat za vadu.
 • V česku můžete potkat krátkosrsté border kolie, dlouhosrsté a také ty se středně dlouhou srstí. Barevné kombinace bývají různé. Nejčastěji se můžete setkat s bíločernou a hnědou border kolii v kombinaci s bílou.
 • Zaujmout by vás mohla i border kolie s barvou blue merle, nebo red merle. Jedná se o gen Merle, kdy je u psa ovlivněna pigmentace, a tak vzniká zajímavá barevná kombinace srsti.

Krmení border kolie

Je to zdatný pes, který snese řadu obtíží i nepřízeň počasí. Přestože bývají tito psi zdraví, trápí je dědičné nemoci či epilepsie. Někteří mívají problém s kyčlemi. Proto byste svého psa měli krmit pouze suchým krmivem dvakrát denně. Můžete hledat vhodné granule pro border kolie.

Rozhodně se vyhýbejte lidské stravě, která by psovi mohla hodně ublížit.

Tito psi opravdu nejsou stavění na to, aby jedli zbytky od vašeho nedělního oběda.

Blue merle border kolie
Blue merle border kolie. Zdroj obrázku: Elayne Massaini / Shutterstock.com

Proč si pořídit Border kolii?

 • Přizpůsobí se jakémukoli prostředí – Když jí věnujete dostatek času, může s vámi žít kdekoliv.
 • Ideální velikost – Velikostně je tento pes naprosto zlatým středem. Není ani velký ani malý.
 • Jednoduchá péče – Péče o border kolii není náročná. Stačí ji jednou za týden vyčesat nepořádek z chlupů.
 • Psí sportovec – Miluje psí sporty. Máte rádi agility, dog dancing nebo flyball? V tom případě je to ideální pes pro vás.
 • Oddaný pomocník – Je to také skvělý pes pro záchranářství či slepecký výcvik.
 • Vhodný k dětem – Border kolie jsou skvělí psi k dětem nebo jiným zvířatům, protože jsou bezkonfliktní a velmi mírumilovní.
 • Společenský pes – Je to skvělý parťák do aktivního života.

Co vás může odradit ?

Přestože má tento pes nesmírně hodně pozitivních vlastností, přesto jsou nevýhody, kvůli kterým byste si ho pořizovat rozhodně neměli.

 • Je to pes, který je ochotný odejít s každým a svému pánovy nebývá naprosto věrný.
 • Není to hlídač. Pokud potřebujete ohlídat váš majetek, tohle není pes pro vás.
 • Milujete domácí pohodu a klid? Pořiďte si jiné plemeno.
 • S pořízením psa se vám zvýší finanční náklady.
 • Kolie je náchylná k nemocem. Často se jedná o dědičné onemocnění nebo má oční vadu či záchvaty epilepsie.
 • Potřebuje spoustu vašeho času.
 • Může být občas nervózní a hodně štěká.

Plemená psů vybírejte zodpovědně, protože tento pes si zaslouží veškerou péči, kterou mu můžete dát. Pokud hledáte příjemného a společenského psa do vašeho výběru můžete zahrnout i zlatého retrívra, který se hodí k dětem i seniorům.

Zdroj: greengarageblog.org, dogtime.com


Více o jiných plemenech psů

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.