Aronie (jeřáb černý): Léčivé účinky a pěstování

Když si na své zahradě vysadíte aronii (temnoplodec), tedy jeřáb černý, získáte hned dvě velké výhody. Tou první je zajímavý vzhled okrasného keře. Druhá výhoda tkví ve zdravotních účincích jeho plodů.

Pojďme se podívat na to, jak se aronie pěstuje, abyste se dočkali jejího krásného vzrůstu.

Co je aronie?

Aronie (lat. Aronia), u nás se jí říká také jeřáb černý, nebo také temnoplodec, se pozná podle černě zbarvených plodů. Vzdáleně je aronie příbuzná jeřábům a hrušním. Původně keř pochází se Severní Ameriky, kde ho Indiáni využívali také k výrobě potravin. Dnes je využíván jako ozdobný keř v zahradách. Ovšem jako přirozený podrost stromů ho najdeme i na okrajích lesa. V Evropě se aronie začala pěstovat až v 18. století.

O oblíbený keř aronie vzrůstá zájem zejména v současné době, kdy jsou známé její léčivé účinky na lidské zdraví.

  1. Co vyrobit z aronie?

    Aronie se často využívá pro přípravu džemů, marmelád nebo vína. Oblíbená je také výroba potravinářskeho barviva do nápojů a jogurtů. Dnes je také populární a velice oblíbený likér z aronie či šťáva z aronie.

aronie
Zdroj foto: Evgenia1969 / Shutterstock.com

Druhy aronie

V nabídce zahradnictví bývají tři základní odrůdy aronie, a to:

  • Temnoplodec planikolistý (lat. aronia arbutifolia) – dorůstá až šesti metrů výšky, květy mají narůžovělou barvu. Plody jsou červené.
  • Jeřáb černý, neboli temnoplodec černoplodý (lat. aronia melanocarpa), případně aronie černá – jeho výška bývá okolo jednoho metru, kvete bíle, plody v zimě na keři nezůstávají.
  • Temnoplodec třesňolistý (lat. aronia prunifolia) – jedná se o křížence obou výše uvedených odrůd. Plody mohou být vybarvené od červené do černé barvy a na stromě přes zimu nezůstávají.

Účinky aronie

Běžně známé jsou léčivé účinky aronie na krevní oběh. Stabilizuje hodnotu cholesterolu i krevního tlaku. Plody by měly užívat zejména osoby trpící aterosklerózou.

Některé výzkumy ukazují i na velký efekt na zdraví aronie v boji s rakovinou tlustého střeva. Přitom platí, že zdravotní účinky mají i zavařené plody. Pochopitelně více vitamínů je v čerstvých plodech. Jejich svíravou a trpkou chuť, která nemusí být každému příjemná, je možné zmírnit přidáním medu či sladké smetany do rozmačkaných plodů.

Co obsahuje aronie?

Aronie je ceněná zejména pro vysoký obsah vitamínu C, rutinu a antioxidantů. Bohatá je ovšem i na minerály, jako jsou železo, jód, fluor, mangan, jež přispívají k větší vitalitě.

Pěstování aronie

Keře jeřábu černého si může na svou zahradu pořídit i zahradník-začátečník. Nejsou totiž vůbec náročné na pěstování. Vystačí si s tím, když je zasadíme na slunném až mírně stinném místě.

Co se týká půdy, aronie není vůbec vybíravá a roste prakticky ve všem. Snese vlhkou i mírně promočenou zeminu, vydrží i mírné sucho.

Vysazovat aronii byste měli zejména na podzim, aby si stihla na zimu ještě vytvořit nové kořeny.

Nebo je možné ji sadit i na jaře. Roste poměrně rychle. A když se jí dostane kvalitního hnojení a dobré závlahy, sklidíte první úrodu černých plodů už v následujícím roce.

Nejplodnější jsou keře ve stáří dvou až šesti let, přičemž maximální úroda bývá v deseti letech věku keře aronie.

Je odolný vůči nemocem i škůdcům

Při výsadbě je třeba počítat s tím, že keř dorůstá výšky jednoho až dvou metrů. Má-li výborné podmínky, klidně se vytáhne i do třímetrové výšky. Temnoplodec dobře odolává škůdcům i chorobám, nevadí mu průmyslové znečištění. Je to opravdu vděčný keř do městské zahrady, kde může růst i v polostínu pod stromy.

Množení aronie

Rozmnožovat aronii lze semeny nebo vegetativně kopčením. Často se využívá také očkování na hloh, čímž vzniknou poměrně krátkověké malé stromy.

Sklízení aronie

Černé nebo červené plody aronie dozrávají ve druhé polovině léta – v září. Můžeme je ovšem nechat na keři až do prvních mrazíků. To je pak jejich chuť méně tříslovitá. Pozor si však dáváme na ptactvo, které černé kuličky s chutí požírá. Mohlo by se také stát, že by je sklidili dříve než vy.

V dobrém stavu vydrží plody klidně i dva měsíce po sklizni, když je necháme na suchém a chladném místě.

aronie, temnoplodec
Zdroj foto: Marinodenisenko / Shutterstock.com

Chcete-li mít na zahradě okrasný keř, co vám přinese vedle radosti z jeho vzhledu zároveň i užitek, nasaďte si mini strom aronie do vaší zahrádky.


Další oblíbené ovoce

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
  1. gabriel mahdal říká

    A kde se dá koupit

    1. Libuška říká

      V Každém zahradnictví.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.