Top 5 způsobů jak odstranit žvýkačku na oblečení

Přilepená žvýkačka ve vláknech vašeho oblíbeného oblečení. To je skutečně velmi nepříjemný moment, se nímž se můžete těžce prát, anebo dokonce nenávratně zničit strukturu oblečení.

Přilepená žvýkačka.
Přilepená žvýkačka. Zdroj foto: Parkin Srihawong / Shutterstock.com

Přitom si stačí osvojit jednoduché rady a tipy, s nimiž žvýkačku jednoduše odstraníte. Naučte se odstraňovat žvýkačku nejen z oblečení, ale také například z vlasů, pohovky nebo také koberce.

Žvýkačka na oblečení

Žvýkačka Orbit, Airways, Pedro, Hubba Bubba nebo jakákoli jiná zapracovaná do textilie je nepříjemnou záležitostí, která se vám může stát zejména v době, kdy ve vaší domácnosti žijí i vaše děti. Jen málokdy se totiž dospělému člověku stane, že by si žvýkačku odložil jen tak někam, kde by se mohla přilepit na oblečení nebo bytový textil. I to se ale může stát. Například ve chvíli, kdy zapomenete žvýkačky v kapse kalhot, které dáte prát do pračky. Katastrofa je hned na světě. Není však neřešitelná.

Zapomeňte na drhnutí, složité odlupování po malých kouscích nebo snad zničení struktury materiálu a vyhození oblíbeného kusu oblečení do koše. Tento stav se dá totiž velmi jednoduše napravit, stačí znát tyto jednoduché rady.

Tipy, jak dostat žvýkačku z oblečení

Vyzkoušejte led nebo mrazák

Máte v mrazáku kostky ledu v ledovači nebo chladicí polštářek pro případ otoků? Tyto dva zmrzlé předměty vám pomohou odstranit žvýkačku z textilu.

  1. Chlaďte dané místo, prudké ochlazení totiž pomůže žvýkačce ztvrdnout a snadno odstranit.
  2. Pokud po odloupnutí zůstane na oblečení bílý flek nebo stopa po žvýkačce, nezoufejte.
  3. Stačí opět použít led a šetrně odstranit i flek. Po opětovném vyprání bude i tato stopa pryč.

V případě, že se nejedná zrovna o bundu, pohovku nebo jiný velký textil, můžete celý kus oblečení vložit do mrazáku a počkat, než žvýkačka zmrzne. Poté opět poměrně snadno žvýkačku sloupnete.

Odstraňte žvýkačku teplem

Stejně jako vám pomůže k odstranění žvýkačky mráz, může být prospěšné i teplo. Zkuste žvýkačku sundat například fénem nebo velmi teplou vodou. Žvýkačka se začne rozpouštět a více lepit, v takové chvíli ji snadno odstraníte seškrábnutím tupou stranou nože.

Lak na vlasy změní strukturu žvýkačky

Pro odstranění žvýkačky můžete vyzkoušet také lak na vlasy. Ten totiž změní její strukturu a půjde mnohem snáz odstranit. Na povrchu textilu však v okolí zůstane povlak laku na vlasy, který musíte odstranit buď vyprání v pračce, nebo použít jemný čistící přípravek spolu s vodou.

Podobně změní strukturu žvýkačky také margarín, burákové máslo, olivový olej nebo také majonéza. Pokud na žvýkačku nanesete dostatečné množství těchto ingrediencí, tak změkne a bude mnohem poddajnější při odstraňování. Zároveň přitom neponičíte samotnou strukturu vláken.

V případě odolného textilu

Pozor, tento tip nezkoušejte na len nebo jiné jemné materiály. Můžete totiž textil snadno zničit. Dalším tipem, jak se zbavit žvýkačky z oblečení, je totiž líh. Určitě je v tomto případě mnohem šetrnější než třeba mráz nebo příliš teplá voda, pro jistotu se před zákrokem ale poraďte v čistírně oděvů.

  1. Na houbičku, kterou používáte při mytí nádobí, naneste trochu lihu a naneste na místo se žvýkačkou.
  2. Nechte pár minut působit, a poté jednoduše žvýkačku seškrábněte tupým předmětem.

Použijte kobercovou pásku

Jestliže vám veškeré předešlé rady přijdou moc drastické a bojíte se, aby se nezničil materiál textilu, máme pro vás šetrnější variantu. Vyzkoušejte odstranění pomocí kobercové pásky. Přilepte tento druh pásky na místo se žvýkačkou a pořádně přitlačte, aby se páska dobře přilepila. Poté ji spolu se žvýkačkou rychle strhněte. Je možné, že kus žvýkačky na textilu zůstane, v tom případě kobercovou pásku použijte opakovaně.

Je to prostě jednoduché!

Zdroj: ariel.in, parenting.firstcry.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.