Koberec a jak jej nejlépe vyčistit? Zkuste babské rady

Mít doma koberec má své výhody, ale i nevýhody. Zatímco podlahu můžeme vytřít, ať už na ni vylijeme cokoliv, skvrny  z koberce dostáváme o dost hůře – a je potřeba je hezky ručně a pečlivě vyčistit.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Na koberci se drží i prach a špína je na něm vidět. Kromě toho, že je nutné koberec udržovat pravidelně a vysávat jej několikrát týdně, občas si musíme poradit i s nenadálou nehodou. Jak vyčistit koberec od různých skvrn a nečistot? Zkuste tyhle osvědčené triky!

Chemické čisticí prostředky na koberec versus ty přírodní

Samozřejmě, že si můžete v drogerii zakoupit nespočet chemických čisticích prostředků určených na čištění koberců. Jenže ne každý chce chemii používat. Navíc jsou i druhy koberců, které chemii stejně nesnesou. Pozor i na vodu a vlhkost! Pokud máte koberec položený na parketách, musíte přistupovat k čištění opatrně a vždy se snažte vlhkost vysušit nebo využívejte suché metody na čištění.

Přírodních metod na čištění koberců existuje celá řada. Mnohdy vám poslouží stejně, nebo i lépe než kdejaké chemikálie.

  • Asi nejznámější je čištění za pomoci kypřícího prášku do pečiva nebo jedlé sody.
  • Zatímco kypřící prášek funguje jako universální čistič na všechny nečistoty, jedlá soda si poradí hlavně s mastnými skvrnami.
  • Postačí, když prášek vysypete na koberec, nejlépe přímo na skvrnu, a necháte jej přes noc působit. Ráno už jen stačí místo řádně vysát.

Čištění koberce kysaným zelím

Pokud najdete na koberci flek, který nejde dolů, je čas využít sílu tohoto kysaného výrobku. Vodu ze zelí ale musíte řádně slít, tu totiž využívat nebudete. Na koberec položte jen samotné zelí, které nechejte na koberci nějakou dobu jen tak ležet. V kysaném zelí je síla, a to nejen taková, že postaví na nohy nás, když jsme nemocní.

Z koberce vytáhne veškerou sílu, což uvidíme hned ráno, když se na koberec podíváte. Zelí potom zameťte nebo řádně vyluxujte – a je hotovo. Jen budete muset vydržet tu typickou a silnou vůni kysaného zelí, která jen tak nezmizí.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

A jak si poradit se skvrnami od vosku, krve, kávy nebo červeného vína?

Pokud se vám na koberec dostane vosk ze svíčky, můžete udělat jediné. Vezměte utěrku a přiložte ji na vosk. Utěrku přejeďte párkrát žehličkou a je po problému.

Pokud se vám na koberec dostane krev, je nutné jednat co nejrychleji, stejně tak je tomu u červeného vína. Na krev použijte jedině studenou vodu, nikdy ne teplou. Studená voda v kombinaci s kapkou čpavku krev okamžitě odstraní.

V případě kávy pomůže perlivá voda, která by se měla nalít v malém množství na skvrnu a nechat působit, pak už jen stačí skvrnu dočistit lihem.

A na červené víno pak platí hned několik prostředků. Červené víno z koberce dostane víno bílé, sůl nebo jedlá soda v kombinaci s citronem. Vždy nechte působit alespoň několik hodin, a pak koberec dočistěte v případě soli nebo jedlé sody, vysajte.

Skvrn na koberci se už bát nemusíte.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.