I zdravé potraviny mohou být kalorickými bombami. Dejte si pozor na ovocí nebo cereálie

Taky patříte mezi ty, kteří se snaží zhubnout, ale nejde to, i přesto, že jídelníček obsahuje všechny zdravé potraviny? Už jste slyšeli o tzv. zdravých kalorických bombách?

Zdroj foto: Dream79 / Shutterstock.com

Například takové avokádo je zdárným příkladem toho, že i když je zdravé, obsahuje spoustu kalorií. Jaké jiné potraviny jsou toho důkazem?

Ořechy a ořechová másla

Mezi základní potraviny při dodržování zdravého životního stylu patří ořechy, a v poslední době velmi populární ořechová másla. Jenže i když patří mezi potraviny, které mají pro naše zdraví nesmírně pozitivní přínosy, jejich konzumací můžeme na váze pořádně přibrat. Jaká je jejich energetická hodnota?

 • Arašídy – 2510 kJ,
 • vlašské ořechy – 2820 kJ,
 • pistácie – 2660 kJ,
 • kešu – 2530 kJ,
 • lískové ořechy – 2870 kJ,
 • mandle – 2590 kJ,
 • arašídové máslo – nad 3000 kJ.

I v tomto případě platí, že někdy je prostě lepší ubrat a místo jedné mističky si nasypat její třetinu, maximálně polovinu.

Těstoviny

Těstoviny patří mezi nejspornější potraviny. V tomto případě záleží na druhu a použitých surovinách k jejich výrobě. Ovšem pokud si naložíte pořádnou porci boloňských špaget nebo lasagní, vězte, že je jedno, zda jsou vyrobeny z mouky pohankové nebo pšeničné. Proto pokud se snažíte svou váhu snížit, popřemýšlejte, co daný pokrm obsahuje.

Cereálie

Taky si nedovedete snídani představit bez cereálií s jogurtem či mlékem? Ovšem právě tady je kámen úrazu. Zejména pražené müsli bývá tou kalorickou bombou, za kterou může způsob zpracování, neslavné smažení na oleji. Na kaloriích přidávají také různé příměsi, mezi něž patří kousky čokolády, oříšků, medu, ovoce apod. Nejideálnějším řešením, jak si cereálie dál užívat, je mix vlastních cereálií a vlastní pečená granola.

Zdroj foto: Oksana Mizina / Shutterstock.com

Sušené ovoce

Věděli jste, že sušený banán může mít až 1448 kJ? Viníkem je přidaný cukr, který se stále častěji do sušeného ovoce přidává. Alternativou je ovoce sušené mrazem, u něhož si můžete být jisti, že olej ani cukr zde nebyl použit. Takže rozhodně pozor na sušené ovoce, pokud zrovna počítáte kalorie.

Sýry

Sýry jsou plné bílkovin a vápníku, bez nichž se naše tělo prostě neobejde. Ovšem sýry jsou také dost tučné. A možná vás překvapí informace, že vyšší konzumace některých sýrů dokáže pořádně potrápit naše ledviny. Proč? Některé sýry obsahují hodně soli, která je známá svým zadržováním vody v těle.

Smoothie

Už jen samotný název „ovocné smoothie“ evokuje představu o tom, jak tento lahodný ovocný nápoj musí být nadupaný vitamíny a minerály. O tom není pochyb, ovšem ovoce také obsahuje velké množství cukru, který zrovna není tím nejlepším přítelem naší váhy. Pro představu – ranní smoothie obsahuje asi 400–450 kalorií. Proto je dobré kombinovat takové ovoce, co obsahuje méně kalorií.

Zdroj foto: smspsy / Shutterstock.com

A které ovoce je kalorickou bombou?

 • Banány,
 • avokádo – energetická hodnota je až třikrát větší než u ostatního ovoce,
 • meloun,
 • hroznové víno,
 • hrušky,
 • mandarinky.

Přečtěte si také: Potraviny s nejvyšším obsahem cukru, do nichž byste to neřekli

Mléčné výrobky

Nejhůře si stojí mléčné výrobky zakysané, kdy se například energetická hodnota zakysaného nápoje jednoho deci pohybuje asi kolem 300 kJ. Kalorie jdou nahoru také po slazených mléčných výrobcích, které obsahují přidaný cukr. Pozor si dejte i na majonézu, co bývá součástí výborných a „zdravých“ zeleninových salátů.

Ovocné džusy

Sklenice čerstvého džusu je díky potřebným vitamínům a živinám k nezaplacení. Ovšem i ty patří mezi kalorické strašáky, vždyť jen jeden litr ovocného džusu může obsahovat až 2000 kJ. Alternativou mohou být přírodní nedoslazované džusy. Nejideálnější volbou je ale obyčejná voda.

Překvapily vás tyto zdravé potraviny? A jak jste na tom vy, snažíte se jíst zdravě, a přitom dodržovat počet kalorií?

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.