Sledování kalorií: Jaké výhody přináší počítání kalorického příjmu?

Máme tu jaro, počasí se snad co nevidět umoudří a poznáme to i na venkovních teplotách. To znamená, že začneme odhazovat svršky a přestaneme se schovávat pod vrstvami oblečení. Jaro je skvělým obdobím pro hubnutí, většinou máme silnou motivaci, právě proto, že nechceme ukazovat své zimní špíčky. Když už se ale do hubnutí pustíme, musíme mít reálný plán. Měl by zahrnovat i sledování kalorií, nebo nikoliv?

Zdroj foto: Billion Photos / Shutterstock.com

Počítejte, ale berte to s rezervou

Počítání kalorií s sebou přináší mnohá úskalí, ono není úplně snadné zorientovat se v tom, kolik kalorií potřebujeme přijímat – a kolik je už naopak příliš. Každé tělo je jiné, má odlišné potřeby a všechno souvisí i s tím, jak aktivní vedeme život. Příjem kalorií u aktivních sportovců by měl být jiný než u běžného člověka, který pohybu denně příliš času nevěnuje. Určitě je ale dobré alespoň ze začátku, kalorie začít počítat, orientačně. Určitě se ale neupínejte pouze na samotný příjem kalorií.

Zdroj foto: Billion Photos / Shutterstock.com

Výdej versus příjem

Počítat kalorie bychom tak měli hlavně na začátku hubnutí, je nutné zjistit si, jaký je náš denní příjem kalorií, protože ten by neměl být vyšší než výdej. Jednoduše, nikdy se nám nepodaří zhubnout, jestliže budeme přijímat více kalorií, než jich zase vydáme. Na svou vlastní intuici se příliš nespoléhejte, lidé obecně věří, že zdravé potraviny jsou automaticky dietní, a tak neobsahují příliš kalorií – ale to je omyl. I po zdravých potravinách nám váha může vyletět nahoru.

Jak začít

Žijeme v době plné chytrých aplikací, takže dnes není vůbec obtížné začít si kalorický příjem hlídat. Nemusíte s sebou nosit tužku a papír, stačí si stáhnout aplikaci, která s počítáním pomůže. Je nutné také začít sledovat obaly potravin a začít se více zajímat o to, co které potraviny obsahují. Nakonec se v tom sami dobře zorientujete a už nebudete potřebovat ani aplikaci. Příjem kalorií se nikdy nesnažte srazit rychle, hubnutí vyžaduje čas.

Připravte se ale na to, že cesta sledování kalorií bude delší a bude vyžadovat vaši snahu, jinak neuspějete. Hodně štěstí!

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.