Yzop lékařský: Jak jej vysadit a pěstovat?

Yzop se v našich podmínkách pěstuje jako léčivá bylinka či jako koření. Přišla k nám ze Středozemí a ze střední Asie a patří do čeledi hluchavkovitých. Je ceněna pro své zdraví prospěšné účinky – a neměla by tak chybět na žádné zahrádce. Jak si tuto bylinku vypěstovat doma?

Zdroj foto: mcajan / Shutterstock.com

Pěstování yzopu

Pokud chcete yzop pěstovat na zahrádce, je vhodné jako stanoviště zvolit jižní svahy, které jsou chráněné před větrem, s tím si Yzop zrovna nerozumí – nejraději má totiž sluníčko a teplo. Dařit se mu bude ve vápnité půdě. Pozor na mokré a písčité půdy, ty yzop nemá rád. Je to bylinka, která vydrží na jednom stanovišti dlouho, klidně i 6 let. Musí mít jen dostatek kvalitního hnojiva.

Sázení yzopu

Yzop můžete nasadit jako semínka, nicméně jednodušší cesta je zasadit jej přímo z předpěstovaných sazenic. Pokud se rozhodnete pro semínka, musíte je nasadit zjara doma a až bude tepleji, přesunout na zahradní stanoviště.

Předpěstovanou sazenici vysazujeme v době, kdy skončí přízemní mrazíky. V teplé půdě yzop snadno zakoření a je docela nenáročný na pěstování, pokud je uložen v sušší propustné půdě a má dostatek slunečního světla. Pokud máte půdu jílovitější, je dobré do ní přidat trochu písku.

Jakmile máte vysazeno, dopřejte yzopu pořádnou dávku závlahy.

Zdroj foto: Alrandir / Shutterstock.com

Zdraví prospěšné účinky yzopu

Yzop byl dříve hojně rozšířen v klášteře, kde ho mniši užívali pro jeho zklidňující účinky. Také dokáže skvěle posílit organismus, což je v dnešní době hodně potřebné, obzvláště u starších lidí. Zároveň jej můžete použít jako kloktadlo, pokud vás trápí záněty v dutině ústní – nejlepší je v tomto případě jej kombinovat se šalvějí. Čaj z yzopu je dobré pít večer, pokud vás trápí noční kašel či pocení – oba tyto stavy úspěšně odbourává.

Nasadíte si taky yzop tento rok?


Tipy na další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.