Mandragora je opředena mnoha tajemnými mýty. Má opravdu takovou moc?

Kořen mandragory se v dnešní době již příliš nepoužívá, známý je především pro své tajemné účinky na člověka. V lidovém léčitelství se můžete setkat s bylinnou mandragorou.

Kořen mandragory lékařské (Mandragora officinarum) je neobvyklý již svým vzhledem, připomíná lidské tělo. To bylo zřejmě důvodem, proč lidé věřili, že při vykopání kořenu, vydá mandragora silný řev, schopný zabít jedince, který se ji pokusil vykopat.

To nebyla jediná síla přisuzovaná mandragoře, věřilo se, že má moc ovlivnit mysl člověka. Nejen pro svůj vzhled je mandragora i v současnosti používána při okultismu nebo moderním čarodějnictví.

Zdroj foto: Chrispo / Shutterstock.com

Bylinná mandragora

Kořen mandragory má strašidelný vzhled, samotná rostlina má malé oválné lístky. Žluté a fialové zvonkové květy dokvetou do velkých oranžových bobulí.

Pokud se rozhodnete mandragoru pěstovat, vyhněte se studenému a vlhkému místu. Ideální místo pro zasazení bylinné mandragory, původem ze Středomoří, je skleník. Oproti minulým časům, je využití mandragory dnes minimální.

Zdroj foto: ESTELLE R / Shutterstock.com

Účinky mandragory na člověka

Kořen mandragory má halucinogenní účinky. Kdysi lidé vařili kořen ve víně nebo octu, aby získali odvar k vypití. Odvar se používal nejen jako droga, ale také k léčbě nespavosti, proti bolesti – dokonce i při operacích.

Věřilo se, že bylinná mandragora působí afrodiziakálně, používala se k vaření „lektvarů lásky“. Malý kořen, připomínající dítě, si ženy vkládaly pod polštář, když zatoužily po dítěti.

Mandragora nikdy nechyběla ve výbavě šamanů a mágů. Masti mandragory sloužily k odhalení budoucnosti, vracení do minulých životů a cestování do „jiných světů“.

Lidé věřili, že vykopáním kořene mandragory probudí zlé duchy a způsobí smrt.

Mandragora se řadí mezi toxické rostliny a v některých zemích je zakázána. Konzumace mandragory způsobuje halucinace a ovlivňuje psychiku člověka. Předávkování mandragorou může způsobit trvalé zdravotní potíže, v některých případech i smrt.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.