Jak na správnou vlhkost vzduchu v bytě?

Bydlet ve vlhkém bytě je nejen nepříjemné a nepohodlné, ale také velmi nebezpečné pro naše zdraví. Jaká je optimální vlhkost v bytě? a jak ji snížit?

V prostředí s vlhkým vzduchem se totiž množí plísně, jejichž spóry poletují ve vzduchu. To by samo o sobě ani tak nevadilo, kdyby tyto spóry nebyly toxické a nezpůsobovaly řadu zdravotních potíží. Přitom zbavit dům vlhkosti není až tak těžké.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Zatímco v panelových domech často narážíme na suchý vzduch, v cihlové zástavbě je problém opačný. Zvlášť tam, kde se instalovala plastová okna. Díky velmi dobré izolaci dochází k “uzavření” domu a ten nemůže “dýchat”. Přestane v něm proudit vzduch a pak stačí jen nevytápěná chodba v zimě nebo nebo vysoký rozdíl teplot venku a uvnitř a na stěnách se začne kondenzovat voda ze vzduchu.

Jak poznáte, že máte zvýšenou vlhkost v bytě

Optimální vlhkost v bytě se pohybuje mezi 30 – 50 %. Ne každý ale má doma vlhkoměr, je tedy dobré, všímat si různých příznaků. Jak poznáte, že vlhkost ve vašem byt je vyšší, než potřebujete?

Orosená okna 

Orosená okna jsou velmi častým znamením toho, že vzdušná vlhkost v místnosti je vyšší. Samozřejmě se okna jednorázově orosí vařením či praním, pokud ale tento jev přetrvává delší dobu, může být problém s vlhkostí bytu.

Vlhké stěny

Že jsou stěny vlhké poznáte podle toho, že jsou stále studené a mohou se na nich tvořit mapy způsobené vlhkem. Velmi brzy se na nich také začnou objevovat tmavá místa způsobená plísní.

Zatuchlý vzduch

Typický pach zatuchliny je neomylným znamením, že v bytě je problém s vysokou vzdušnou vlhkostí. I ten je spojení s výskytem plísní, často je schovaná za nábytkem, takže ji ani neregistrujete.

Vysokou vlhkost poznáte i podle toho, že vám špatně schne vyprané prádlo nebo vytřená podlaha. Opadává venkovní omítka i vnitřní malba. Důležitým signálem je vysoký účet za topení.

Orosená okna  Zvýšená vlhkost vzduchu
Zdroj foto: FotoDuets / Shutterstock.com

Jak se zbavit vysoké vlhkosti vzduchu

Nejrychlejší způsob, jak snížit vzdušnou vlhkost v bytě, je větrání. Správným větráním docílíte velmi brzy zlepšení situace, pokud se vlhkost zvýšila zmiňovaným “uzavřením” domu v důsledku instalace plastových oken. Některá z nich mají funkci klimatizace a jejím nastavením dochází k odvětrávání vlhkosti, aniž by se změnila tepelná pohoda. Během léta je větrání jednoduché, ale i v zimě je důležité. Větrejte několikrát denně intenzivně několik minut, aby se vzduch v místnosti mohl vyměnit. Otevřená ventilace je chyba – dochází k ochlazování zdí a nábytku a tím i ke zvýšení nákladů na topení.

Jaké jsou další možnosti pro boj s vlhkostí v bytě:

  • Používejte odsavač par při vaření i v koupelně, pokud tam nemáte okno.
  • Nesušte prádlo v bytě. Jestli nemáte balkon nebo zahradu, raději si pořiďte sušičku na prádlo.
  • Omezte počet živých rostlin v bytě. I ty jsou příčinou zvýšené vzdušné vlhkosti.
  • V zimě dostatečně vytápějte, aby se teplota zdí zvýšila a nekondenzovala se na nich vlhkost. Tím vznikají plísně.
  • Kondenzaci uvnitř objektu sníží i zateplení stěn.
  • Nestavte nábytek až ke stěně, nechte za ním mezeru k cirkulaci vzduchu.
  • Pořiďte si pohlcovač vlhkosti, dají se běžně koupit v obchodě.

Když se objeví plíseň

Když se na stěnách objeví seskupení černých teček, nebo pokud máte černý proužek kolem oken, dřezu, vany, na dlaždicích i jinde, je jasné, že se potýkáte s plísní. Na malé ploše stačí aplikovat fungicidní prostředek (například Savo proti plísni), případně předměty umyjete v dezinfekčních prostředcích. Na obnovu spár v obkladech použijte speciální protiplísňové přípravky.

Jestliže se plíseň na zdech rozlezla na větší ploše, je nejprve nutná mechanická očista, a to vždy za mokra, aby nedošlo k rozprašování částic plísní. Vždy je nutné zasáhnout do hloubky, abyste se zbavili podhoubí. Jestli je to nutné, sundejte v napadené části všechny vrstvy omítky. Následně použijte speciální přípravky přímo do zdicích malt či omítek a  zdi znovu omítněte.

Zdroj info: woods.se

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Miriam říká

    My máme v bytě vlhko dost, někdo říká, že je to lepší varianta, než když je sucho, ale zas nám se z toho docela často stávají plísně, tak že já pak řeším jak se zbavit toho.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.