Plíseň na zdech a jak se jí jednou pro vždy zbavit

Těmito jednoduchými metodami můžete bezpečně odstranit nevzhledné a potenciálně nebezpečné plísně z koupelny a dalších zón náchylných k vlhkosti – a udržovat ji na uzdě.

Plíseň na zdech je častým problémem domů, u kterých je vysoká vlhkost.

Jak na správnou vlhkost vzduchu v bytě?

Plíseň na zdech

Zatímco plíseň může klíčit kdekoli podél zdi, nejčastěji se vyskytuje buď vysoko u stropu, dole nízko u podlahy, nebo se plíží kolem okrajů obložení nebo soklů. Tento frustrující a potenciálně nebezpečný problém je nejběžnější v koupelnách s často používanými sprchami, ale může také ovlivnit vlhké sklepy, kuchyně nebo prádelny. Pokud jsou vlhké podmínky, špatná ventilace a vysoké teploty, vzduchem přenášené neviditelné póry plísní – nalezené prakticky všude – se usazují a rostou.

Černá plíseň
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Černá plíseň

Nejobávanějším typem plísní je Stachybotrys chartarum, obvykle označovaný jako černá plíseň, co může způsobit chronické podráždění dýchacích cest, bolesti hlavy a trvalou únavu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vyžaduje černá plíseň pro růst konstantní vlhkost – nejen občasnou vlhkost ze sprchy. Takže je pravděpodobnější, že váš problém je způsoben jinou méně toxickou odrůdou plísní. To znamená, že závažná situace s plísněmi může vést k problémům s dýcháním nebo imunitním systémem.

Pokud v oblastech, které zůstávají mokré, roste plíseň, je nejlepší poradit se s odborníkem na sanaci plísní pro profesionální úklidové služby. Dobrou zprávou je, že většinu každodenních problémů s plísněmi byste měli zvládnout sami.

Jak odstranit skvrny od plísně ze zdí?

Smíchejte roztok jednoho dílu bělidla se třemi díly vody ve spreji a plesnivé oblasti stěny důkladně nasyťte. Otevřete okno nebo nechte při práci běžet ventilátor – bělicí výpary jsou nepříjemné a mohou dráždit plíce. Nechejte bělidlo několik minut vsáknout do omítky na stěnách a poté pomocí kartáče odstraňte skvrny. Pokud jsou rozsáhlé nebo hluboké, bude pravděpodobně nutné postup opakovat, abyste odstranili veškeré zabarvení.

Zabijte plísně na stěnách

I když bělidlo dobře zabíjí povrchové houby a odstraňuje ošklivé stopy na stěnách způsobené plísněmi, neproniká hluboko do sádrokartonu a nerušeně tak zanechává své kořeny. To znamená, že se problém pravděpodobně znovu objeví, někdy během několika dní. Chcete-li zabít plísně pod povrchem, jednoduše nastříkejte na postiženou oblast nezředěný bílý ocet a nechte jej zaschnout. Nebojte se zápachu – vůně se rozptýlí, jakmile je ocet zcela suchý.

Plíseň na zdech
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Zabraňte budoucímu růstu plísní

Jakmile odstraníte veškerou plíseň na stěnách, udržujte tyto povrchy čisté pomocí několika preventivních opatření:

  • Kaluže nebo rozlité tekutiny ihned setřete.
  • Po sprchování nebo koupeli nechte dveře koupelny otevřené se spuštěným ventilátorem – nebo otevřené okno koupelny – po dobu nejméně 20 minut, aby se snížila vlhkost.
  • Dávejte pozor na netěsnosti v potrubí. Okamžitě je opravte – většina druhů plísní potřebuje jen asi 24 až 48 hodin vlhkosti, než se začnou množit.
  • Rozložte vlhké ručníky, aby rychle vyschly.
  • Pokud je to možné, sprchujte se otevřenými dveřmi koupelny, aby se v uzavřeném prostoru nehromadila kondenzace.
  • Umístěte nádobu s vysoušedlem absorbujícím vlhkost – obvykle obsahují buď silikagel nebo sůl – do rohu koupelny, nebo použijte odvlhčovač vzduchu, pokud žijete ve zvlášť vlhkém místě.
  • Stěny sprchových stěn a skleněné dveře po každém použití otřete, abyste odstranili vlhkost, která podporuje růst plísní na vašich stěnách. Také tím zabráníte nevzhlednému hromadění tvrdé vody a mýdla.
  • Když je čas na přelakování nebo přestavbu, použijte v koupelně nebo v oblastech náchylných k plísním barvu odolnou proti plísním.
  • Jednou týdně vyčistěte koupelnu dezinfekčním prostředkem, ať už to je bělidlo, ocet nebo komerční čisticí prostředek. Nezapomeňte drhnout pod lahvemi šamponu a jiných potřeb pro sprchování, kde mají plísně tendenci přetrvávat.

Plísně již nemají šanci!

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.