Virtuální realita aneb s brýlemi nebo headsetem se dostanete do jiného světa

Určitě už jste o pojmu virtuální realita slyšeli. Dnes je tato novodobá technologie obrovským trendem, avšak paradoxně stále mnoho lidí neví, co vlastně virtuální realita je.

A právě na to se zaměříme v dnešním článku. Technologický pokrok jde neustále dopředu, takže se podíváme i na různé typy virtuální reality a samozřejmě i na nejdůležitější parametry při jejím výběru.

Zdroj foto: K_E_N / Shutterstock.com

Co je virtuální realita

Virtuální realita je technologie umožňující vaše přesunutí do virtuálního světa. Velice populární je i možnost interakce. Díky pokročilým technologiím máte ve virtuální realitě pocit, jako byste se pohybovali ve skutečném světě a dělali opravdové činnosti. Tato technologie se často využívá při výcviku boje, při pilotování, v lékařství nebo nově i v herním průmyslu.

Virtuální realita se snaží především o vytvoření vizuálního, zvukového a dokonce hmatového dojmu, že se skutečně nacházíte v uměle vygenerovaném prostoru. Za pomoci speciálních ovladačů připojených k výpočetní technice smíte v kyberprostoru dělat prakticky všechno, co byste normálně dělali v našem světě. Nejběžnější jsou dnes stereoskopické zobrazovací přístroje v podobě náhlavní soustavy nebo brýlí s několika senzory snímajícími každý maličký pohyb.

Zdroj foto: TierneyMJ / Shutterstock.com

VR brýle nebo headset

Pakliže toužíte po procitnutí do virtuálního prostoru, pravděpodobně začnete dříve nebo později uvažovat o nákupu virtuální reality. Někdo se v této oblasti může cítit jako ryba ve vodě, ovšem pro někoho je to španělská vesnice. Ještě před nákupem byste měli poznat základní rozdíly mezi VR brýlemi a headsetem. To jsou dva nejzákladnější typy virtuální reality dostupné pro veřejnost. V úvahu je potřeba vzít nejenom otázku pořizovacích nákladů, ale také konektivity, velikosti displeje, počtu snímačů nebo velikosti herní plochy a případného přikoupení příslušenství.

Výhody VR brýlí

VR brýle představují tu nejjednodušší cestu, jak se dostat do kyberprostoru. Virtuální realita vám nabízí hned několik možností, jak se podívat do historie, a tím pádem získat neopakovatelný zážitek. Brýle se jednoduše nasadí na hlavu, ovšem na druhou stranu nejsou vybaveny displejem. U brýlí najdete pouze vhodný držák, do něhož se tak akorát vejde mobilní telefon.

Díky jeho obrazu pak nastává zobrazení virtuální reality. Není to asi ten nejideálnější způsob, avšak je jednoduchý a především levný. VR brýle jsou osvobozeny od jakýchkoliv přídavných senzorů a snímačů, takže mají logicky o dost menší hardwarové nároky. Opravdu dokonalý trojrozměrný svět však dokáží vytvořit pouze headsety.

Zdroj foto: Fuss Sergey / Shutterstock.com

Výhody headsetu

Mnohem propracovanějším prostředníkem virtuální reality je moderní headset. Často jsou označovány zkratkou HMD, což znamená Head Mounted Display. Díky němu si můžete virtuální realitu užít i na PlayStationu 4. Uvnitř náhlavní soustavy se nachází dva integrované displeje, každý pro jedno oko. U kvalitních headsetů nechybí ani sluchátka, která vás nadobro vtáhnou do děje virtuální reality, takže nebudete vědět o reálném světě.

Oproti brýlím má headset i celou řadu různých senzorů a spínačů. Už z principu jsou headsety o dost dražší zařízení, ovšem musíte si přiznat, že také o dost propracovanější a objektivně lepší. Speciální přístroje nabízení i zprostředkovaní takzvané rozšířené reality. O co jde? Tento svět je navázaný na reálné věci okolo nás. Před očima máte průhlednou plochu, přes kterou vidíte obyčejné věci kolem sebe, avšak prostřednictvím moderní technologie k nim mohou být dodělány virtuální prvky.

Proč je u virtuální reality důležitý displej

Oči jsou asi tím nejdůležitějším smyslem, jehož prostřednictvím vnímáme drtivou většinu světa okolo nás. Právě na vizuální zážitek se zaměřuje virtuální realita, kde si v kyberprostoru užijete ohromnou porci legrace a zábavy. Při výběru virtuální reality pro domácnost byste parametry displeje taktéž neměli podceňovat. U VR brýlí je to vcelku jednoduché, protože u nich všechno závisí na vašem mobilním telefonu.

Displeje u headsetů ale hrají naprosto odlišnou písničku. Rozhodně byste se měli zajímat o technologii výroby. U levnějších zařízení se často setkáte s AMOLED displeji, ovšem uvnitř dražších přístrojů nalezneme OLED displeje. Pozor si dejte také na rozlišení. Někteří výrobci jej udávají dohromady pro obě oči. Nejčastější je 1920 x 1080 pixelů na frekvenci displeje od 60 Hz do 90 Hz.

Zdroj foto: franz12 / Shutterstock.com

Pohyb ve virtuální realitě

Alfou a omegou pohybu v kyberprostoru jsou všelijaké senzory a čidla, která snímají každý pohyb vašeho těla. Jak už jste sami pochopili, u VR brýlí žádné takové vymoženosti nenajdete, ovšem headsety jimi přímo překypují. U těch nejlepších naleznete například akcelometr představující klasický snímač zrychlení. Gyroskop se stará o indikaci správné polohy zařízení a magnetometr zase umožňuje měřit magnetické pole, což se využívá hlavně pro kompasy.

Virtuální realita ovšem využívá celou řadu snímačů pozic. Pomocí jednotlivých čidel přístroj dokáže rozpoznat, kam máte otočenou hlavu, a tím pádem vám může přizpůsobit obraz na obrazovkách uvnitř headsetu. Sofistikovanější snímače dokonce umožňují snímat okruh 360°. Laserové snímače se pak starají o podporu snímačů pozic. Úhel natočení hlavy totiž dokáží zjistit ještě přesněji.

Zdroj foto: franz12 / Shutterstock.com

Co všechno si můžete ve virtuální realitě užít?

Virtuální realita nabízí hned celou řadu zážitkových aplikací. Jejich úkolem je ohromení v tom nejextrémnějším případě. Často se tak jedná o simulace horské dráhy, houpačky nebo hororu s lekacími pasážemi. Jakmile se jednou ocitnete v kyberprostoru, nebudete se z něj chtít vrátit. Při takto dramatickém zážitku byste si alespoň pro začátek měli sednout, abyste v zápalu strachu nebo adrenalinu nepřišli k úrazu.

Moderní VR brýle a headsety umožňují také prohlížení fotografií a obrázku ve spektru 360°. Fotografie pořízená speciálním fotoaparátem kompletně pokryje celé okolí, takže se s brýlemi nebo headsetem můžete otáčet a užít si každé zákoutí vyfoceného prostoru.

Hry ve virtuální realitě patří k jednomu z nejrychleji rostoucích odvětví herního průmyslu. Před pár lety po těchto hrách neštěkl pes, ovšem dnes už je drtivá většina her kompatibilní právě s technologií VR. Typicky se jedná o různé simulátory nebo závodní hry. Do hledí headsetu však pronikají stále nové a nové tituly z dalších žánrů. Bohužel mají tyto hry občas problémy s ovládáním. Některé musíte ovládat klávesnicí a myší, ovšem jiné si zahrajete prostřednictvím speciálních ovladačů.

Virtuální realita nabízí k vyzkoušení také propracované simulátory. Zážitek z vnoření do náročné činnosti nebo aktivity je mnohem intenzivnější, což podporuje trénink. Nácvik je díky tomu mnohem efektivnější a hlavně realističtější. Klidně si tak můžete vyzkoušet tajnou vojenskou operaci, řízení auta nebo únik z hořícího domu či pilotáž bojové stíhačky.

Zdroj foto: UfaBizPhoto / Shutterstock.com

Příslušenství se hodí k virtuální realitě

Při uvažování o nákupu virtuální reality byste měli zvážit i různé příslušenství, které vám ještě zintenzivní zážitek. Určitě se vám budou hodit dálkové ovladače, díky nimž lze lépe ovládat nejenom herní menu, ale také hru samotnou. Moderní ovladače jsou velice sofistikovaná zařízení, neboť disponují různými haptickými tlačítky reagujícími na sílu stisku. Zpětná vazba se tak dostává do zcela jiných výšin.

Virtuální realita je báječná vymoženost dnešní doby. Pokud nemáte možnost jejího nákupu, vyrazte do nejbližšího velkého města a vyzkoušejte si virtuální realitu na vlastní kůži. Je na vás, jestli se ocitnete v hororu, na výletě do historie nebo v kokpitu bojového letounu.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.