Jak pěstovat tulipány a kdy je zasadit?

Tulipány – jejich výsadba a pěstování vůbec nejsou náročné, stačí dodržet pár pravidel. Kdy je vysadit a jak o ně správně pečovat? Vypěstujte si tyto krásné cibuloviny.

tulipán zahradní
Zdroj foto: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Výsadba a pěstování tulipánů vůbec není složitá věc, můžete tak bez větší námahy ozdobit nejen své záhony těmito krásnými cibulovinami. Stačí dodržet pár základních pravidel, aby se květinám dobře dařilo. Odměnou vám budou krásně barevné tulipány.

Jak pěstovat tulipány?

Výsadba tulipánů

Vysadit si tulipány zvládne bez problému i zahradník, který teprve začíná. Není na tom totiž nic složitého.

  • Tím nejdůležitějším je hloubka, do které se cibulky sází. Ta by měla být kolem deseti centimetrů.
  • Dále je pak důležité dodržovat také určité rozestupy mezi rostlinami, aby měly dostatek prostoru.
  • Vhodná je vzdálenost alespoň 10 až 20 centimetrů.

Abyste předešli poškození cibulek škůdci, je dobré vysadit je ve speciálních miskách, které je ochrání před hlodavci. Tulipány můžete sázet až do listopadu, ovšem je třeba udělat to předtím, než přijdou mrazy. Je totiž nezbytné, aby se cibulka na zimu dobře připravila. Jestliže je zrovna období sucha, je důležité myslet na vydatnou a pravidelnou zálivku, aby se rostlinám dobře dařilo a měly přístup k živinám i vodě.

Vhodné stanoviště

Tulipány si nepotrpí na žádné složité podmínky a stanoviště, ovšem pokud chcete, aby krásně kvetly, je dobré volit stanoviště s dostatkem sluníčka, kde budou zároveň rostliny chráněné před větrem.

Hnojení tulipánů

Nezbytné je v době vegetace také přihnojování. Ideální je tekuté hnojivo v zálivce, které je dobré podávat jednou za dva týdny. Rozhodně však není vhodné jako stanoviště volit záhony, které byly čerstvě pohnojeny.

Důležitá je také dostatečná zálivka, bez té by totiž tulipány mohly zejména v období sucha rychleji odkvétat.

Péče o rostliny

Během vegetace se rostliny mění, a tak je třeba se o ně také vhodně starat. Po odkvětu dochází k usychání listů. Během tohoto procesu je však neodstraňujte, v tulipánu totiž stále proudí živiny, které musí uložit do cibulky. Listy tedy odstraňujte až ve chvíli, kdy jsou úplně suché.

K tomu většinou dochází v období během června, či případně také v červenci. Vše totiž záleží na počasí. Kromě toho je navíc vhodné také oddělit květní stoly. Po odkvětu by totiž mohly akorát zbytečně celou rostlinu zatěžovat tvorbou plodů.

Jaký druh vybrat?

Tulipány se hodí snad do každého záhonu, případně ho můžete pěstovat také v květináči. Jsou krásnou jarní ozdobou nejen zahrad, díky jejich snadnému pěstování si je navíc může užít opravdu každý.

TIP: Jarní dekorace – Nápady na stůl, do vázy i před dveře

Nabízí se spousta možností, jaký druh tulipánu si vyberete. Jednotlivé kultivary se totiž mohou lišit svojí velikostí, tvarem i barvou, ovšem také dobou kvetení. Můžete si tak přizpůsobit, jaký květ vlastně na zahradě chcete. Snadno je tak můžete kombinovat, třeba i s jinými rostlinami.

Tulipány jsou jednou z nejkrásnějších jarních cibulovin, jejich vzhled je totiž jedinečný. Vyberte si i vy jeden z těchto barevných pokladů, které budou zdobit vaši zahradu.

Zdroj: almanac.com


Další tipy na pěstování

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.