Jak se postarat o krásu jarních cibulovin

Péče o narcisy (Narcissus) z čeledi amarylkovité (Amarylidaceae) je velmi jednoduchá. Najdeme je snad na každé zahrádce, a to v mnoha formách. Vykvétají brzy zjara a prostor okolo sebe zdobí opravdu dlouho. Právě na nich se můžeme naučit, jak pěstovat jarní cibuloviny takříkajíc bez ztráty kytičky.

Většinou se při péči o ně soustředíme jen na odstraňování suchých květů, to je ovšem opravdu trochu málo. A přitom stačí trocha šikovných kroků navíc a letos i příští rok budete mít záplavu květů ještě hojnější a pestřejší. A čím začít? Rozhodně jarní revizí podmínek, panujících na zahradě. Jakmile roztaje sníh, máte na tento krok nejvyšší čas.

Zdroj foto: Radovan1 / Shutterstock.com

Nedovolte, aby vaše květiny cokoli utlačovalo

Záhony navštivte ještě předtím, než se začnou první svěže zelené lístky klubat na povrch. Pátrejte zejména po příliš vysoké vrstvě listí nebo stařině, která by mohla vyvíjející se mladou zeleň dusit a hubit. Starou rostlinnou hmotu odstraňte nůžkami, listí vyhrabte hráběmi s měkkými plastovými prsty apod. Výjimečně lze použít i křovinořez, musíte si však být jistí, že se na záhonku nevyskytují žádné keře ani polokeře (například levandule), jimž by hluboký řez mohl uškodit.

A kdy se do celé záležitosti pustit? Nejlépe ihned poté, co roztaje poslední sníh. Budete-li váhat příliš dlouho, mohli byste naopak rašící květiny nenávratně poškodit. Při této příležitosti se také zbavte všech zárodků klíčících plevelů. Vyhnete se poté jejich pracnému odstraňování. Pokud už teď víte, s jakými rostlinnými záškodníky máte tu čest, vsaďte na přípravky proti plevelům, které je účinně vyhubí.

Pojistěte si zdravé a krásné rostliny

I narcisy (podobně jako jiné cibuloviny) mohou trpět řadou chorob. Nejlepší prevencí je jejich šikovná výsadba. Nikdy je nedávejte tam, kde jste v posledních dvou letech pěstovali brambory, rajčata, tulipány, cibuli nebo česnek. Budete se tak moci těšit ze zdravých a krásných rostlin.

Zdroj foto: Popova Tetiana / Shutterstock.com

A pozor si dejte také na nevítané návštěvníky. I když na jaře ještě nebývá jejich výskyt příliš hojný (a vy si jich tak nemusíte vůbec všimnout), o to větší překvapení vás bude čekat příští sezónu. Řada hmyzích druhů totiž umí zcela zlikvidovat drahé cibule narcisů, tulipánů a dalších květin. Zasáhněte tedy včas a aplikujte ihned po odkvětu také šikovné přípravky proti škůdcům. Pokud si nevíte s jejich výběrem rady, kontaktujte specializovaného obchodníka.Buďte chytří a zajistěte si příští rok velkolepou nálož květů!

Tím však péče o jarní květiny nekončí. Neměli byste zapomínat ani na jejich přesazování – musíte je však na něj připravit. Narcisům, tulipánům a dalším oblíbeným druhům vyhovuje propustná vzdušná půda s dostatkem živin. Přesazovat by se měly každých 4-5 let, a to zejména ve chvíli, kdy pěstujete nějaké choulostivější a náročnější odrůdy.

Ideální čas je ten, kdy jejich listy zežloutnou a cibule se začnou zatahovat. Určitě ve snaze o zrychlení celé procedury žluté listy nestříhejte. Opravdu počkejte až do jejich zaschnutí. Ale všímejte si jich už dávno předtím. Odstranění suchých květů je základ, ale zapomínat byste neměli ani na zálivku. Vždy, když je sucho, dopřejte svým květinám trochu vláhy. A to třeba i na počátku léta. Výjimkou jsou jen období s vysokými teplotami.

Jak na přesazování cibulovin

Jakmile listy zcela zežloutnou a začnou osychat, odstřihněte je nůžkami nebo odřežte ostrým nožem. Následně cibule vyjměte ze zeminy a dobře je očistěte. Můžete je ihned přesadit na nové místo, anebo ponechat ve vzdušném obalu na temném a chladném místě. Do záhonku nespěchají – klidně je vysaďte až v září nebo v říjnu. I tak vám příští rok krásně vykvetou.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.