Jarní dekorace: Nápady na stůl, do vázy i před dveře

Jarní dekorace rozveselí náš domov barvami. Oživte váš interiér symboly jara. Přinášíme nápady na jarní dekorace na stůl, před dveře i na kreativní tvoření s dětmi.

Jarní dekorace na stůl

Živé jarní květiny

Abyste přenesli jaro i do svého domova, pořiďte si vázu s květinami. A ne jen tak s ledajakými! Pořiďte si kytice tulipánů, narcisů a hyacintů. Zkrátka vsaďte na posly jara a rozmístěte je kamkoliv to jen půjde. Sice nevydrží věčně, ale rozhodně vám vykouzlí úsměv na tváři kdykoliv kolem nich projdete.

Takáto jarná dekorácia do vázy, ktorú umiestnite doprostred stola rozžiari každý domov.

Tip pro zahradnice

Máte zahrádku? Tak si pořiďte jarní kytičky v květináči – a až odkvetou, cibulky zahrabte na záhonek, kde vám budou dělat radost i příští jaro.

jarní dekorace nápady
Zdroj foto: Liudmila Fadzeyeva / Shutterstock.com

Velikonoční dekorace jako symboly jara

Největším symbolem jara je příchod a příprava na Velikonoce. Inspirujte se typy na velikonoční dekorace. Spolu s rozkvetlými jarními kvítky tedy přidejte do vaší domácnosti například:

 • Dekorace z vrbového proutí – připravte si květináč s hlínou, vystelte ho mechem, na něj uložte velikonoční vajíčka, sošky kuřátek či zajíčků. Dokola květináče zapíchněte vrbové proutí (nebo březové proutí), které navrchu svažte mašlí.
 • Zasaďte si pšenici – zelené žito v květináči je tradiční dekorací ještě našich předků, zasaďte přibližně 3 týdny před Velikonocemi do květináče nahusto pšenici, kterou nechte na světle a v teple. Když se žito zazelená, navrch můžete pokládat například prázdné skořápky od vajíček a jarní dekorace na okno je připravena, bude krásně zdobit vaše parapety.
 • Velikonoční věnec – umístit jej můžete na vchodové dveře nebo položit doprostřed stolu a dozdobit zajíčkem či vajíčky. Vyrobit si jej můžete od základu sami nebo pokud máte naspěch, poohlédněte se v květinářstvích, které na jaře září těmi nejkrásnějšími jarními výzdobami.
 • Vajíčka a kraslice – naaranžovat je můžete jednoduše do misky na stůl nebo je rozvěšte na jakýkoli vyšší pokojovou rostlinu, kterou máte doma.

Jarní oživení interiéru

Na jaře se příroda probouzí ze zimního spánku, tráva zezelená, jarní květiny rozkvetou a vybarví se všemi barvami a svět je najednou mnohem veselejší. Vezměte si příklad z přírody a rozsviťte barvami i vaši domácnost. Použijte odstíny žluté, oranžové, červené, zelené i modré. Zkombinujte je tak, aby se vám výsledný mix líbil a využijte je kdekoliv to jen půjde.

Pro inspiraci přidáváme několik tipů:

 • polštářky na gauč,
 • povlečení,
 • ubrus,
 • prostírání,
 • závěsy na okna,
 • květináče,
 • ubrousky a utěrky do kuchyně,
 • nástěnné dekorace.
jarní dekorace
Zdroj foto: Maya Kruchankova / Shutterstock.com

Jarní tvoření s dětmi

Máte-li doma děti, připravte jim všechny pomůcky a ukažte jim, že mají opravdu chytré ruce. Můžete si vystřihovat květiny z papíru (nebo skládat jako origami), které pak můžete zavěsit na dřevěné větvičky, proutí či bonsaj.

Pokud jsou vaše děti už větší a umí zacházet s tavnou pistolí vyrobte si krásnou jarní dekoraci z toho, co najdete v přírodě. Postačí vám stará kůra, mech, větvičky, proutí, peří, kamínky, suchá tráva. Jako základ použijte větší kus kůry ze stromu, případně starší květináč, misku nebo přeložku od vajec. Na něj postupně naaranžujte mech, větvičky. Do dekorace můžete přidat také narcisy, hyacinty, tulipány či bahňátka.


Venkovní dekorace před dům

Barevný rozkvetlý věnec

Určitě vás jako první napadnou dekorace na dveře, kde se přece budou krásně vyjímat a pochlubí je soused i každá návštěva. Na vchodové dveře zavěste na ozdobné mašli bohatý jarní věnec, který hýří barvami a rozveselí každého, kdo k vám domů přichází.

Jarní dekorace ke dveřím

Ke dveřím můžete vyrobit i jarní dekoraci do truhlíku z typických jarních cibulovin, které postupně rozkvetou. V blízkosti vašeho vchodu můžete umístit také vysokou vázu, kterou do jedné třetiny naplňte ozdobnými kameny. Do nich následně naaranžujte vrbové proutí, rozkvetlé větve ze stromů a bahňátka.

Další nápady a inspirace

Jelikož s příchodem jara se blíží také Velikonoce, můžete domácnost ozvláštnit i motivy mláďátek. Kromě tradičních kuřátek vsaďte také na zajíčky. Obchody s bytovými doplňky jich s příchodem jara nabízí tolik, že nebudete vědět, jaké zvolit. Dřevěné, plastové, silikonové formy na pečení či dekorační předměty na zahradu? Pokud máte v domácnosti i malé děti, které se ještě bojí usínat po tmě, můžete jim pořídit i roztomilou lampičku na noční stolek právě ve tvaru zajíčka.

Jaro je synonymem probouzení se přírody ze zimního spánku a tento pocit by se měl přenést i do vzhledu vaší domácnosti. Probuďte ji po dlouhé zimě a nechte ji vybarvit se všemi barvami!

Tak máte již promyšleno, jakou jarní výzdobu zvolíte letos? Nezáleží na tom, jestli zvolíte jarní dekorace do vázy, do truhlíků nebo na stůl, důležité je, abyste se z příjemné a veselé atmosféry u vás doma všichni těšili.

Zdroj: welkes.com


Tipy na další dekorace

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
 1. Monika říká

  *…dekorace, které nesmí chybět.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.