Vybíráte pro novou sezónu zahradní sekačku na trávu? Poradíme vám, jak vybrat tu správnou

Obhospodařujete větší travnaté plochy? V tom případě vám nesmí v základní výbavě chybět dobrá sekačka na trávu. Výběr je opravdu široký, proto je dobré si před nákupem uvědomit, co přesně od nového pomocníka očekáváte a kolik peněz jste ochotni investovat, protože se prodávají ve velmi širokém cenovém rozpětí.

Zdroj foto: gara pro / Shutterstock.com

Rozdělení sekaček

Hlavním faktorem při výběru nové zahradní sekačky by měl být hlavně její pohon. Můžeme je dělit na tři základní typy:

 • benzínové,
 • elektrické,
 • akumulátorové.

Tyto sekačky jsou vesměs rotační, ale můžete se setkat například i s bubnovými či lištovými typy. Existují však také sekačky vřetenové, robotické a strunové, které jsou však už jen specifickou odnoží základního typu.

Benzínová sekačka

Benzínová sekačka se skvěle hodí na opravdu velké plochy nad 1 000 m², protože má vysoký výkon. Díky tomu si dokáže poradit i s trávou, kterou delší dobu nikdo nesekal. Nespornou výhodou tohoto typu sekačky je to, že nejste omezeni kabelem, jak tomu je u elektrických sekaček, a tak s ní můžete jezdit prakticky kamkoliv chcete. Stačí doplnit benzín a můžete sekat dál. Nevýhodou však bývá její vyšší hlučnost, která vám může být nepříjemná.

Elektrická sekačka

Elektrická sekačka je levnější než benzínová, ale má svá omezení a je méně výkonná. Můžete sekat jen tam, kde dosáhne její napájecí kabel. Proto si ji pořizujte jen tehdy, pokud vlastníte pozemek menší než 1 000 m². Nehodí se ani na sekání vyšších trávníků, ale pokud je váš pozemek trvale udržován, bude vám tento zahradní stroj stačit. Tyto typy jsou téměř bezúdržbové a mívají lehkou konstrukci.

Zdroj foto: ND700 / Shutterstock.com

Akumulátorová sekačka

Tento typ zahradního stroje v sobě kombinuje předchozí dva modely. Mezi její přednosti patří:

 • tichý chod,
 • lehkost,
 • je prakticky bezúdržbová,
 • nejste omezeni žádným kabelem.

Má však jednu nevýhodu. Akumulátorová sekačka je cenově dražší a posekáte s ní pouze nízké trávníky. Pro vyšší porost je zcela nevhodná.

Jaké užitečné funkce by vaše nová sekačka mohla mít?

Sekačku byste si neměli vybírat jen podle jejího pohonu, ale měli byste zvážit i tyto parametry:

 • Nastavení výšky sekačky – umožní vám nastavit všechna kolečka stroje najednou.
 • Madla – také výška madel je podstatná, protože se sekačkou nemusí pracovat pouze jeden člověk. Výškově nastavitelná madla jsou rozhodně výhodou, pokud nechcete, aby vás bolela záda.
 • Pojezd – šetřete síly a zaměřte se na tuto funkci. Pokud si vyberete sekačku s pojezdem, nebude ji muset tlačit.
 • Mulčování – tato funkce vám usnadní spoustu další práce s hnojením trávníku a sklízením posekané trávy. Jednoduše z ní vytvoříte hnojivo.
 • Ukazatel plnosti – pokud chcete trávu přeci jen vysypávat například na kompost, pořiďte si tento ukazatel, který vás bude informovat, jak plný je sběrný koš na trávu.
 • Edge Cutting – s touto vymožeností lze prakticky sekat velmi těsně u zdi a nezůstanou vám tak žádná vynechaná místa.

Robotická sekačka

Robotická sekačka na trávu by se snadno dala přirovnat k domácímu robotickému vysavači, protože je zcela samostatná a nepotřebuje vaši asistenci. Jediné, co musíte udělat, je natáhnout vodicí kabel, který sekačce vymezí prostor, ve němž se může pohybovat, aby vám nezničila například okrasné květiny. Je to skvělý pomocník pro všechny, kteří chtějí ušetřit svůj čas a místo sekání trávy se raději věnovat jiným věcem.

Zdroj foto: Piotr Wawrzyniuk / Shutterstock.com

Strunová sekačka

Strunová sekačka by u vás doma neměla chybět. Je to skvělý pomocník i do těch nejzapadlejších koutů vaší zahrady. Dostane se tam, kde ostatní modely nemají šanci. Bez problémů s ní můžete sekat kolem domu či obrubníků, stromů, keřů nebo květin. Strunová sekačka je lehká, proto se s ní dobře pracuje i na strmých svazích. Při troše zručnosti s ní bez problémů dokážete pracovat jen jednou rukou.

Svého zahradního pomocníka si vybírejte opravdu pečlivě a nebojte se do něho investovat peníze. Může vám následně ušetřit nejen spoustu času, ale i energie a starostí

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.