Addisonova choroba: Jak se projevuje, příznaky a správna léčba

Nedostatek hormonu v těle se projeví ve zhoršujícím se zdravotním stavem a vznikem nemoci. Addisonova choroba co jí způsobuje a jaké jsou její příznaky?

Addisonova choroba
Zdroj foto: Orawan Pattarawimonchai / Shutterstock.com

Co je Addisonova nemoc?

Nadledviny jsou párové endokrinní žlázy, které přiléhají k ledvinám. Odtud tedy pramení jejich název. V kůže nadledvin se tvoří hormony aldosteron a kortizol, v jejich dřeni pak adrenalin a noradrenalin. Aldosteron reguluje hospodaření se sodíkem, kortizol připravuje organismus na zátěž a zvyšuje hladinu glukózy v těle. Jestliže tělo, respektive nadledviny, přestanou tyto dva hormony produkovat, dochází ke vzniku Addisonovy choroby, která dostala jméno po britském lékaři Thomasovi Addisonovi, jenž ji jako první popsal. Je-li chyba v nadledvinách, hovoříme o primární nedostatečnosti nadledvin. Sekundární nedostatečnost nadledvin způsobuje chyba v hypofýze, která produkci těchto hormonů řídí.

Příznaky addisonovy choroby

Člověk, kterému se hormony kortizol a aldosteron netvoří, trpí tělesnou slabostí a ochablostí svalů. Nechutná mu jíst, má časté nutkání na zvracení. Může být podrážděný i trpět depresemi. Snížení množství aldosteronu způsobuje ztrátu sodíku a hromadění draslíku v organismu, což vede k průjmům i poruchám srdečního rytmu. Typickým znakem je hyperpigmentace, kdy nemocný vypadá, jako by byl opálený, aniž by se třeba slunečním paprskům vystavoval. Dochází ke snížení tělesné hmotnosti, pacienta trápí občasné bolesti břicha a žízeň. Zajímavým příznakem je větší chuť na hodně osolená jídla.

Léčba addisonovy choroby

K praktickému lékaři pacienta s Addisonovou chorobou obvykle přivede dlouhodobá únava, slabost nebo snižování hmotnosti. Základem pro vyšetření je odběr krve na zjištění koncentrace ACTH a kortizolu krvi, přičemž se projeví také vyšší obsah draslíku, a naopak, menší koncentrace sodíku.

Pokud je diagnóza stanovena včas a nasazena vhodná léčba formou substituční terapie, pacient může žít plnohodnotný život. Jsou mu trvale podávány chybějící hormony, které nahradí nedostatečnou činnost nadledvin. Léčena musí být také jejich akutní nedostatečnost.

Pokud pacient ale podcení příznaky a na lékaře se neobrátí, vede Addisonova choroba ke krizi a až ke smrti.

Addisonova choroba u slavných osobností

Nemoci se nevyhýbají ani slavným osobám. Addisonovou chorobu měla například anglická spisovatelka Jane Austinová, která na ni pravděpodobně zemřela.

Trpěl jí také americký prezident John F. Kennedy, kterému tato choroba zřejmě podařila vyhrát televizní prezidentskou debatu s R. Nixonem. Bylo to díky jeho „zdravému, opálenému vzhledu“, za který vděčil nedostatečnosti nadledvin.

Zdroj: betterhealth.vic.gov.au


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.