Ratanový nábytek – nábytek do interiéru i exteriéru, který skutečně vydrží. Ještě stále zvažujete tuto investici?

Patříte mezi milovníky přírodních materiálů a rádi se obklopujete věcmi z nich vyrobených? Pak byste měli rozhodně popřemýšlet o nábytku vyrobeném z ratanu. Pořídit si můžete jak kousky určené k odpočinku, tak i různé komody, truhly nebo doplňky. Co je ratan a jaké výhody tento přírodní materiál nabízí, to vám přiblíží článek, který pro vás může být inspirací.

Zdroj foto: PhotoMavenStock / Shutterstock.com

Co je ratan?

Ratan patří mezi rostliny popínavého typu a jeho domovinou jsou oblasti, které mají tropické klima, především pak pralesy vyskytující se v oblastech Asie. Pro svůj růst si vybírá taková místa, kde rostou mladší stromy, těmi může světlo pronikat více do půdy.

Indonésští farmáři rostlinu pěstují v pralesních zahradách a ratan sklízejí po několika letech růstu. Rostlina může dorůstat výšky 100 – 200 metrů. Po sklizni se jednotlivé pruty upravují napařování v oleji.

Výhody ratanu

Kromě toho, že se jedná o přírodní materiál s přirozeným vzhledem, má dlouhou životnost a výrobky z něj se velmi snadno udržují. Nábytek i bytové doplňky z něj vyrobené jsou vzdušné, lehké, poddajné, ale pevné a vhodné téměř do jakéhokoli stylu interiéru. Je to materiál, který se velmi snadno tvaruje, dobře se s ní manipuluje a lze jej použít jak do interiéru, tak i do exteriéru – na terasu, balkon nebo zahradu.

Proč si pořídit nábytek z ratanu?

Na výběr je nepřeberné množství různých kousků i tvarů. Pokud si chcete vytvořit místo lákající k odpočinku a relaxaci, pak popřemýšlejte právě o ratanovém nábytku. Díky svému přírodnímu vzhledu dokonale doladí každý typ interiéru. Pořídit si můžete jak ratanové křeslo nebo lavici, tak i celou soupravu. V nabídce naleznete také taburety, skříňky nebo další doplňky. Velmi oblíbené jsou paravány, které oddělí jednotlivé části prostoru.

Ratanovou sedací soupravu, která je doplněná stolkem, lze umístit jak do obývacího pokoje, tak i do venkovních prostor. Dokonalé pohodlí vytvoříte tím, že sedací soupravu doplníte o podsedáky, polštářky nebo deky.

Zdroj foto: AVN Photo Lab / Shutterstock.com

Minimální údržba

Ratanový nábytek nevyžaduje žádnou speciální péči. Pro jeho údržbu postačí prachovka nebo vlhký hadřík. Není potřeba žádných speciálních čistících prostředků. Ratanový nábytek také není potřeba ničím natírat, třeba oproti nábytku vyrobenému ze dřeva.

Atraktivní vzhled

Vzhledem k tomu, že ratan nenabízí pouze jednu barvu, ale celou řadu odstínů, vybere si určitě každý. Díky tomu, že se jedná o materiál pružný, lze z něj vytvářet různé designové kousky atraktivního vzhledu. Ten umocňuje i množství různých výpletů, kterými lze nábytek z ratanu doplnit.

Odolnost a dlouhá životnost

To jsou vlastnosti, které ocení každý majitel ratanových kousků. Možná by se na první pohled mohlo zdát, že ratan je materiál křehký, opak je pravdou. Je velmi pevný, proto se využívá právě při výrobě nábytku. Kromě toho je silný a tvrdý. To jsou další důvody, které mu dodávají dlouhou životnost.

Každodenní používání v exteriéru i interiéru

Vzhledem k tomu, že jednotlivé kousky ratanového nábytku jsou vyráběny tak, aby odolaly častému používání, lze jej využívat denně. S ratanovým nábytkem se tak můžete setkat nejen v domácnostech, ale také v hotelových restauracích, na terasách či zahrádkách a to díky tomu, že vydrží i ve venkovním prostředí, odolá povětrnostním změnám i slunečnímu záření.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.