Nejinteligentnější plemena psů – 5 psích géniů

Asi každý majitel psa by chtěl mít doma inteligentního parťáka, který poslechne na slovo. Jen o poslouchání to ale není – a psí inteligence se určuje i jinak. I když si asi každý majitel o svém psovi myslí, že je nejlepší a nejchytřejší, jen vědci vědí, které plemena mají k tomu být géniové předpoklady. Pokud tedy chcete mít skutečně chytrého psa, vybírejte jen mezi některými plemeny. Která jsou nejinteligentnější plemena psů?

Nejinteligentnější plemena psů
Zdroj foto: otsphoto / Shutterstock.com

Psí test inteligence

Za inteligentního psa nelze označit pouze psa, který poslouchá. Podobně, jako se inteligence zkoumá u lidí, se zkoumá i u psů, a proto se bere v potaz více složek jeho chování. Patří sem:

  • instinktivní inteligence,
  • adaptivní inteligence,
  • poslušnost – a s tím související pracovní inteligence.

Podle výzkumů vědců pak byl sestaven žebříček těch nejinteligentnějších psích plemen. Následující žebříček inteligentních psích plemen napsal Stanley Coren (psycholog), který se dlouhá léta věnuje chování psů a napsal o nich i několik knih.

Nejinteligentnější plemena psů

A i když se samozřejmě od sebe různě liší, právě tato plemena mají nejvyšší potenciál. A pokud si je pořídíte domů, můžete si být jistí, že nezískáte jen chlupatého psího kamaráda.

Border kolie

Psí plemeno zvané border kolie se na špici těch nejchytřejších psích plemen drží skutečně dlouho, a jen tak je z trůnu asi nikdo nesesadí. Border kolie jsou elegantní psi, skvěle, a hlavně rychle se učí a mají všechny předpoklady zazářit i v různých psích soutěžích. Na svém pánovi obvykle hodně lpí, nedají na něj dopustit – a jsou tak opravdovými parťáky. Je dokázáno, že border kolie se dokážou naučit během svého výcviku na stovky různých povelů.

Pudl

Pudlíci jsou roztomilí, obvykle načesaní a rovněž velmi elegantní. Toto plemeno je velmi oblíbené, a to zejména proto, že o pudlech se traduje, že patří mezi nejveselejší a nejvíce společenská psí plemena. Podobně jako border kolie se i pudli velmi dobře a rychle učí nové povely a dobře se tak s nimi pracuje. Často se účastní i nejrůznějších psích soutěží, a dokonce bývají i oblíbenou atrakcí v cirkusech. Není totiž těžké s nimi secvičit číslo, a to právě díky jejich vysoké inteligenci.

Německý ovčák

Německého ovčáka asi ani netřeba představovat, jde o plemeno, které se často využívá pro práci u policie, u záchranných složek a v armádě. Není to samozřejmě samo sebou. Němečtí ovčáci jsou velmi učenliví, inteligentní a poslušní. I oni velmi lpí na svém pánovi, a především jsou nebojácní. Kromě práce u policie či armády, kde vyhledávají drogy nebo výbušniny, se němečtí ovčáci často nasazují na hlídání nejrůznějších objektů.

Německý ovčák ale potřebuje nejen výcvik, ale i hodně pohybu a léče. Jde přeci jen o větší psí plemeno, a tak se nehodí například do malých panelákových bytů. Více než roztomilí jsou pak spolehliví a také sebevědomí.

Zdroj foto: Chaykoi / Shutterstock.com

Zlatý retrívr

V žebříčku nejinteligentnějších psů rozhodně nesmí chybět nejrozšířenější plemeno zlatý retrívr, využívané pro asistenční a vodicí činnosti. Ano, právě zlatí retrívři jsou cvičeni jako asistenční a vodicí společníci pro osoby s postižením nebo nevidomé.

Učí se to už od malička, a jakmile si na svého pána zvyknou, udělají pro něj cokoliv. Samozřejmě, že jde o velmi společenské a chytré plemeno, navíc jsou retrívři velmi roztomilí. Umí ale také například výborně plavat a využívají se i při různých terapiích. I retrívři ale potřebují hodně pravidelného pohybu.

Populární článek: Psí plemena vhodné pro seniory

Dobrman

Dobrmani mají pověst výborných hlídačů a ochranářů. Na první pohled nejsou sice tak roztomilí a vypadají spíše drsně, až vzbuzují strach, jsou ale velmi chytří, oddaní a učenliví. Potřebují hodně péče a opravdu kvalitní výcvik. Pokud se rozhodnete k pořízení dobrmana, získáte sice dobrého společníka, a hlavně ochranáře, musíte ale počítat s tím, že vám váš nový miláček zabere spoustu času. Původem jde o německé plemeno a bylo vyšlechtěno právě k tomu, aby bránilo majetek a také svého pána.

Mezi další nejinteligentnější plemena psů patří malé pastevecké plemeno sheltie, toto plemeno je vhodné zejména do rodin s malými dětmi. Dále mezi psí génie můžeme řadit:

Vždy záleží hlavně na přístupu samotného pána ke svému psovi. Každý pes, kterému se člověk věnuje, může být chytrý

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Cyril Havran říká

    Dobrý den
    Jmenuji se Cyril Havran ( svůj věk bych uvedl, ale už si ho nepamatuji, počkám až za mnou přijede máma a znovu mi ho řekne) teď jsem ale zapomněl co jsem chtěl napsat. Rád jím spím a když se hezky chovám k doktorům, povolí mi počítač. Jako teď. Hahaha

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.