Pokosová pila pro domácí kutily. Poradíme vám jak a podle čeho ji vybírat

Domácí kutilové pokosovou pilu jistě ocení, za pomoci ní lze odříznout téměř jakýkoliv materiál, hodí se pro řezání dřevotřísky, dřeva nebo plastu. Pokosová pila, které pak má větší příkon, si poradí i s řezáním neželezných kovů jako je měď nebo například hliník a mnoho dalších.

Zdroj foto: Hanna Taniukevich / Shutterstock.com

Na každý druh materiálu je pak vhodné použít jiný kotouč. Při výběru kotoučů záleží i na velikosti řezaného materiálu – čím větší kotouč, tím větší kus můžete řezat. Jak pokosovou pilu vybrat, aby vám poskytla co největší službu?

Na co budete pilu využívat?

Pokosové pily nejsou určené jen do domácích dílen. Využití najdou i na stavbách, kam se hodí spíše menší a kompaktní přenosné typy, a často jsou výbavou také dřevařských dílen. Pokosové pily jsou určené zejména pro seřezávání, zkracování a drážkování tyčového a deskového materiálu, a to kolmo, nebo pod úhlem.

Takto dokážou pily seřezat téměř jakýkoliv materiál bez větší námahy, musí být však vhodně zvoleny. Pily mohou být lehké, a tedy i snadno přenosné, jiné mohou být přímo součástí kutilského stolu. K pilám je pak vždy možné připojit i odsávání pro větší pohodlí a čistotu při práci. Pily se dají připojit také přímo k vysavači. Pracovní plocha pak zůstane čistá.

Zdroj foto: OlgaKan / Shutterstock.com

Jak pokosovou pilu vybrat?

Na trhu najdeme velké množství pokosových pil. Vybírat pak můžete podle typu ramene, pily sklopitelné bez radiálního ramene se hodí na drobné práce a úpravy, kapacita řezu je u těchto pil malá a o omezená velikostí kotouče. Tento druh pil se hodí ideálně na drobné úpravy, na zkracování lišt nebo úzkých latěk. Oproti tomu pily s radiálním ramenem jsou výkonnější, hodí se pro práci s materiálem s větší šířkou. Délka řezu je v tomto případě mnohem vyšší. Tyto pily jsou vhodné pro práci například s fošnami, je možné také s nimi drážkovat.

I kotouče jsou důležité

Ke každé pile jsou pak nutné i doplňky, zejména kotouče, které by měly být vždy ostré a vybírané podle typu materiálu, co se chystáte seřezávat. V případě, že použijete nevhodný kotouč, dostane pila pořádně zabrat, bude přetížená a pak nebude kvalitní ani řez. Pro silnější materiály se vždy hodí kotouče s většími zuby, v případě tenčích materiálů sáhněte po kotouči s menšími zuby, kterých je na kotouči početně více.

Co se týče broušení kotoučů, u těch levnějších se nedoporučuje – vždy je pak lepší koupit nový kotouč. U dražších kotoučů, které mají na své špičce hodně tvrdokovu je broušení možné, a to dokonce opakovaně.

Práci s pilou vám usnadní i vhodný podstavec pro pilu nebo kvalitní stůl, ke kterému by pila měla být dobře upevněna kvůli bezpečnosti. Během práce s pilou buďte obezřetní a nezapomeňte na ochranné brýle.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Vladimír říká

    Takovéto články jsou nic neříkající. Moc při výběru nepomůžou. Vyobrazení pil žádné. Jsou to obecné “pindy”, které jsou zcela známé a kutilovi nic moc neporadí. Kde jsou výhody nebo nevýhody jednotlivých řešení? Na co si dát pozor, atd..
    Přivítal bych trochu profesionální komentář. Kvituji snahu pomoci, ale musí být trochu účelná. S pozdravem.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.