Dokáže parní čistič pomoct při úklidu?

Jakým způsobem parní čistič funguje, a jaké jsou výhody této metody čištění? Prozradíme rozdíly mezi ručním parním čističem a parním čističem na podlahy. Víte jak tyto vychytané přístroje bojují proti bakteriím, s ohledem na životní prostředí?

Parní čistič

Parní čistič je účinnější, než jiné čistící prostředky a postupy, je šetrný k životnímu prostředí, a likviduje velké procento bakterií v běžné domácnosti. Éra parních strojů je už dávno pryč, přesto má pára stále v některých oblastech své uplatnění. Třeba při domácím úklidu.

Zdroj foto: Comaniciu Dan / Shutterstock.com

Jak funguje parní čistič?

Parní čistič obsahuje nádobku s vodou, kterou si sám ohřívá. Princip je jednoduchý – voda se zahřeje na teplotu okolo 100 °C, vytvoří se pára, ta způsobí tlak umožnující proudění páry tryskou ven. Teplota páry je při úklidu velmi přínosná, neboť lépe uvolňuje nečistoty, a navíc je pro většinu bakterií a některé mikroorganismy likvidační. Účinně také zbavuje různých alergenů. Zároveň je šetrný k životnímu prostředí. Snadno zastane vytírání, takže ušetříte přírodě (i kapse) od zbytečných chemických přípravků a oproti běžným vysavačům nepotřebuje „sáček“.

Druhy parních čističů

Čistící schopnosti a antibakteriální účinky parních čističů jsou velmi žádané na různé druhy úklidu. Musíme si tedy předem promyslet, jakým způsobem ho chceme používat.

Parní čistič oken

Mytí oken je nepříjemná činnost, tento vychytaný přístroj vám však dokáže velice usnadnit práci, a ještě navíc čistí efektivněji. Využít ho lze také pro jiné hladké povrchy. Oproti jiným typům parních čističů bývá tento opatřen stěrkou. Při nákupu je vhodné zvážit možnost použití teleskopické rukojeti, pro pohodlné čištění méně přístupných míst. Často je také nabízena nástřiková láhev a různé přípravky, které přináší ještě výraznější efekt.

Zdroj foto: cunaplus / Shutterstock.com

Parní čistič koberců a podlah

Parní čistič na podlahy, někdy také „parní mop“, nebo „parní čistič s vysavačem“, se hodí především na pozemní čistění. Což je též aktivitou, kterou musíme běžně vykonávat, takže je po něm velká poptávka. Tento typ většinou slouží také jako parní čistič na koberce, takže už u něj nemusíte dlouze klečet s rejžákem v ruce. Toto provedení běžně bývá vybaveno odsáváním parou uvolněné špíny.

Speciální podkategorii by mohli utvořit tzv. pojízdné parní čističe. Jde jen o to, že bývají větších rozměrů, nádobka s vodou je tedy řešena extra na kolečkách. Toto omezení však přináší mnohem větší výkon, a tedy i rychlé čištění větších ploch. Profi parní čistič bude pravděpodobně oplývat možností sundat nástavec, a k dispozici vám tedy bude příruční tryska pro multifukční použití. Pro své dlouhodobé používání bývá toto zařízení vyráběno jako kabelové, ale je možné sehnat i bateriové provedení.

Ruční parní čistič

Z hlediska žádanosti je další v pořadí všeobecný ruční parní čistič. Je mobilní, bývá menších rozměrů, a tak se s ním dobře manipuluje. Nejčastěji ho najdeme v bezdrátovém provedení. Technologie pokročila, takže se doba provozu na jedno nabití výrazně prodloužila. Mívá různé nástavce, nabízí tak opravdu všestranné použití. Záleží, k čemu se vám tento přístroj zrovna hodí. Pomůže vám s mytím oken, zrcadel, koupelny, dřezů, WC, radiátorů, spár, žaluzií, a tak dál. Bývá často kupován v marné snaze sehnat specializovaný parní čistič aut, parní čistič na spáry, nebo parní čistič na sedačky. Když si uvědomíte, jak toto zařízení funguje, zjistíte, že specializace není v tomto ohledu nutná.

Parní čistič
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Výhody parního čističe

Tento přístroj se hodí do každé domácnosti dbající na čistotu. Pro přehlednost si ale shrňme výhody, které přináší.

Vyčistí i nevyčistitelné

Pomocí parního čistění se vám může podařit odstranit nečistoty, na něž jiný způsob nezabral. Výsledný efekt lze tedy pozorovat i pouhým okem. Buďte však soudní – parní čistič není všemocný.

Bojuje proti bakteriím, virům a plísním

Tyto různé „neduhy“ okem pozorovat nelze, přesto jsou všude kolem nás. Mnoho lidí hledá metody, jak se bakterií, virů a plísní zbavit. Často narazí právě na čištění horkou párou, která je v tomto ohledu velice účinná. Uvádí se, že tento způsob zničí až 99 % bakterií. Výsledná teplota je totiž pro většinu zmíněných prevítů likvidující.

Pomáhá alergikům

I rozdílné alergie mohou stát za snahou o co nejčistější domácí prostředí. V předchozím odstavci jsme si zmínili boj proti houbám a plísním, ale na vině mohou být i vzdušné alergeny. Ty se snadno ukládají na povrchu, a je třeba se jich zbavit. Parní čištění umožnuje tyto plochy uklidit, aniž bychom částečky znovu rozvířili.

Ekologické čištění parním čističem

Parní čištění vyžaduje pouze vodu, není třeba žádných dalších chemikálií. Je to tedy šetrný způsob pro vás, pro nejmenší členy rodiny, i pro vaše domácí mazlíčky. Jindy použité chemikálie putují do čističek vody, která pak putuje zpět do našich kohoutků. Z hlediska globální ekologie je to další plus.

Eliminuje pachy zvířat

Částečky pachů se ukládají kolem nás. Pozor, lidský čich si na ně rychle zvykne, tak ať se nedostanete do nepříjemné situace, kdy vás bude varovat důležitá návštěva. Nejčastější zdroj pachů bývá od domácích mazlíčků. Pokud máte doma koberec, netřeba snad ani výhody parního čištění zmiňovat. Stejně tak se hodí pro čištění různých čalounění, které mohou zadržovat pach. Účinně odstraňuje nečistoty (tedy i zápach) ze všemožných zákoutí, může nám tedy pomoct i s často tabuizovaným bojem proti blechám.

Parní čistič
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Kolik stojí ruční parní čistič?

Obyčejný čistič s parou sežene už za pár stovek, kvalitnější modely překračují hodnotu tisíc korun. Cena parních mopů začíná na hodnotě okolo dvou tisíc korun. Profesionální parní čističe stojí od pěti tisíc korun a výš. Ty nejdražší modely vyjdu i na několik desítek tisíc korun, používají se však především pro průmyslové čištění.

Tipy pro nákup parního čističe

V první řadě je třeba si promyslet účel, ke kterému chcete parní čistič používat. Na podlahy a koberce je určeno „mopové“ a „vysavačové provedení“, na veškeré ostatní čistění použijete spíše ruční čistič. Narazíte však i na kompromis. K dostání jsou dražší pojízdné modely, které mají ohebnou hadici, na níž můžete nasadit jak nástavec na podlahy, tak speciální příruční nástavec. Rozhodně tedy zvažte možnost použití různých nástavců. Pokud např. nebudete používat ruční parní čistič na okna, volil bych multifukční typ se speciálním nástavcem.

Při nákupu je také rozhodující velikost pracovního tlaku, tedy síly, jakou je pára tlačena ven. Platí, že čím vyšší tlak je, tím je stroj účinnější. Nejčastěji se uvádí v barech. Drtivá většina parních čističů dosahuje pracovní hodnoty 3 bary, pod tuto hodnotu byste jít neměli.

Kromě designového provedení se zajímejte o výkon, velikost nádržky, a v případě kabelového provedení o délku připojovacího kabelu. Pokud se rozhodnete pro baterie, důležitá je maximální doba provozu. Pozornost také věnujte počtu komor nádržky – dvoukomorové přepouští páru dle potřeby, jednokomorové lze doplňovat až když poklesne tlak v komoře. Jako u všech ostatních produktů do domácnosti jsou cenné recenze od uživatelů, dávejte si však pozor na jejich důvěryhodnost.

Nejlepší ruční parní čistič

Mezi momentálně nejprodávanější parní čističe můžeme zařadit tyhle značky:

  • Parní čistič Kärcher
  • Leifheit parní čistič
  • Parní čistič Eta
  • Rovus parní čistič
  • Montiss parní čistič
  • Parní čistič Bomann
Ruční parní čistič
Zdroj foto: Serdiukov / Shutterstock.com

Půjčení parního čističe

Pokud máte volné finanční prostředky pro nákup parního čističe, nerozmýšlejte se zbytečně dlouho. Jedná se o pomocníka, který snadným způsobem pomáhá čistit do hloubky, zbaví vás od nežádoucích bakterií, a ještě navíc s ohledem na životní prostředí. Pro nahodilý úklid většího rozsahu se dá parní čistič i vypůjčit. Vyjde vás to na pár stovek za víkend. Doufejme v příchod většího množství podobných vychytávek do domácnosti.

Zdroj: achooallergy.com, goodhousekeeping.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.