Blechy: Jak zbavit svých domácích mazlíčků techto nechtěných návštěvníků?

Blechy jsou jedním z nejčastějších zevních parazitů psů i koček. Tito cizopasníci jsou pro zvířata velmi nepříjemní, živí se totiž krví a kousnutí jsou velmi svědivá. Někdy se navíc mohou objevit alergické reakce a vyrážky. Ovšem ještě významnější je, že blecha je přenašečem tasemnice, která může v těle zvířete natropit ještě větší potíže. Proto je důležité myslet na pravidelné odblešení.

Zdroj foto: Helen Sushitskaya / Shutterstock.com

Jak poznat, že má zvíře blechy?

Nejvýraznějším projevem zablešení bývá výrazné drbaní. V případě alergické reakce může dojít také k vypadávaní srsti, čímž vznikají lysiny. Jestliže máte podezření, že má zvíře blechy, lze si to snadno ověřit. Blecha je dostatečně velká, aby byla patrná okem. Můžete si tak v kožichu všimnout skákajících cizopasníků tmavě zrzavé barvy.

Kromě toho však v srsti najdete také trus. Jedná se o drobné černé kuličky. Jsou specifické tím, že po namočení změní svou barvu do červena. Blechy se velmi často zdržují hlavně v prostředí, na to je také třeba myslet. Kousnutí jsou totiž nepříjemná hlavně pro zvířata, ovšem blechy mohou kousnout také člověka.

Odblešení zvířete

Přípravků, které vám pomohou zbavit zvíře blech je celá řada. Je tedy dobré poradit se s veterinářem, co pro vaše zvíře doporučí. Některé produkty jsou však také volně dostupné například v lékárně. Blechy jsou velmi odolné, výběr přípravku je proto klíčový. Můžete proti nim použít různé šampony a spreje, které zahubí jedince v srsti. Důležitější je však prevence, kterou je pravidelné odblešení včetně odčervení. Známe jsou antiparazitární obojky, hojně se využívají také takzvané spot-ony a tablety.

Zdroj foto: PixieMe / Shutterstock.com

Spot-on pipety jsou snadným řešením, stačí látku nanést na kůži, nejčastěji mezi lopatky. Účinná látka se pak postará o to, aby zvíře nebylo sužováno parazity. Ve většině případů tyto přípravky působí také na celou řadu dalších cizopasníků, například na:

  • všenky,
  • svrab,
  • klíšťata,
  • ale i vnitřní parazity jako jsou červi a měchovci.

Oblíbené jsou Bravecto tablety, jejichž podání je snadné. Pro kočky pak tato firma vyrábí pipety.

Zbavte prostředí blech

Pro úspěšný boj proti blechám je nezbytné ošetřit také prostředí. Nejvíce kontaminována jsou místa, kde se zvířata zdržují, tedy pelech, případně i postel či pohovka. Blechy se rády schovávají v textiliích a kobercích. Prvním krokem by měl být důkladný úklid. Nejjednodušším způsobem je pelechy vyhodit, ovšem to vždy nejde. Všechny textilie proto alespoň vyperte na vysokou teplotu.

Je důležité ošetřit také nábytek a případně koberce, k tomu skvěle poslouží parní čistič. Možností je samozřejmě také zakoupit speciální postřiky, kterými ošetříte povrchy. Spolehlivý je Bio Kill, ovšem pozor, ten je naprosto nevhodný pro kočky. Najít však můžete i řadu ostatních přípravků, které nejsou toxické, například Bolfo či Max Biocide. Vždy si ověřte, zda je pro vaše zvíře sprej bezpečný. Po aplikaci přípravku důkladně vyvětrejte.

Blechy můžete do svého domu zanést velmi snadno, nevyhnete se jim ani při venčení ve městě, napadnout mohou i domácí kočku. Jestliže jste blechy doma objevili, je důležité být při úklidu opravdu pečliví. Pravidelné podávání antiparazitik zvířeti by mělo být samozřejmostí.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.