Tropický zamiokulkas: pokojová rostlina, která nepotřebuje mnoho péče

Ne každý si může dovolit pečovat o květiny a věnovat jim mnoho času. Pro takové pěstitele se hodí tropický zamiokulkas. Ten je velmi nenáročný na pěstování a doma se mu bude dařit, i když občas zapomenete na zálivku.

Zdroj foto: Oksana Mizina / Shutterstock.com

Moc toho nepotřebuje

Zamiokulkas je velmi zajímavý a perfektně zapadne do každého moderního interiéru. Přitom toho příliš nepotřebuje, je třeba dodržovat jen několik zásad a bude růst a prospívat. Zamiokulkas pochází z Madagaskaru, má rád světlo a teplo, ale nesnese přímé sluníčko.

Obvykle je tato rostlina pěstována jako pokojovka, takže v domácím prostředí mu bude nejlépe, není však vhodné jej umisťovat na okenní parapet, kde svítí sluníčko pořád. Přežije i na polostinném stanovišti, dokonce i na balkóně, opět je ale nutné nedávat ho napospas přímým slunečním paprskům.

Zdroj foto: Yuliia Lisiana / Shutterstock.com

Opatrně se zálivkou

Druhou věcí, kterou potřebuje, je zálivka. Ovšem zamiokulkas má raději více sucha než přílišnou zálivku. Obvykle je nejlepší počkat, až zemina vyschne, a pak teprve zalévat. Takže pokud budete zalévat jednou týdně, bohatě mu to postačí, a když jej zapomenete zalít, nic se nestane. Pořád je to lepší, než kdybyste jej přelévali soustavně. To by se mu nedařilo.

Zamiokulkas se nemusí ani příliš často přihnojovat, jenže pokud chcete, aby se rostlině dařilo, občas to přeci jen zapotřebí bude. Během zimy se nemusí zemina přihnojovat vůbec, v létě je dobré občas přihnojit, stačí asi jednou za dva týdny.

Má rád těsno

Skvělou zprávou je i to, že zamiokulkas si příliš nepotrpí na přesazování. Má rád těsno, takže ve stejném květináči vydrží i několik let. Po nějaké době je ale přeci jen lepší jej přesadit, květináč ale v tomto případě vybírejte jen o trošku větší, než je ten původní.

Během zimy dávejte také pozor na teplotu v místnosti. Zamiokulkas je teplomilný, a tak je lepší mu přitopit, aby nepromrznul.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.